Kampania skierowana jest do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli. Poprzez zabawę promuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków. Wiceprezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska, podkreśla, że uczestnictwo w kampanii przynosi korzyści nie tylko uczestnikom, ale również szkołom, przedszkolom i miastom.
Dzisiaj zainaugurowano tegoroczną kampanię w SP 19 przy ul. Piotra Skargi. Wicedyrektor tej szkoły, Agnieszka Fijałkowska, wyraża radość z rozpoczęcia akcji w jej placówce i wyraża nadzieję, że uczniowie będą jeszcze bardziej aktywni na świeżym powietrzu, rezygnując z dojazdu samochodem do szkoły.
Organizatorzy kampanii przekonują, że aktywne dzieciństwo wpływa na zdrowie, wzmacnia organizm i zwiększa sprawność oraz odporność dziecka. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom, uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach.
Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, zgodnie z zasadą "fair play". Każda aktywna podróż do szkoły zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej lub klasowej. Szkoły i przedszkola uczestniczące w kampanii również korzystają z akcji, często otrzymując wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych czy nagród rzeczowych i finansowych.
Dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa, Jarosław Gutowski, wskazuje, że akcja promuje również bezpieczeństwo na drogach i ścieżkach rowerowych. Materiały dla uczniów i rodziców dostępne są na stronie www.rowerowymaj.eu.
W zeszłym roku Rzeszów uczestniczył w akcji po raz pierwszy, z prawie 2200 uczniami z 22 szkół i przedszkoli. W tegorocznej edycji zgłoszono aż 46 placówek i ponad 5000 uczestników. Najbardziej aktywne szkoły zostały nagrodzone stojakami na rowery, dofinansowaniem do wycieczek oraz gadżetami.
Podsumowanie ubiegłorocznej akcji odbyło się w formie wspólnego przejazdu rowerowego ulicami Rzeszowa, z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców, a także pikniku rodzinnym w Parku Jedności Macierzy z Polonią. Tegoroczna edycja również zakończy się wspólnym wydarzeniem i piknikiem.
Rzeszów ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku. Wprowadzenie młodych ludzi do zdrowych, ekologicznych nawyków przybliża miasto o krok do osiągnięcia tego celu. Kampania "Rowerowy Maj" stanowi doskonałe narzędzie promowania infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu i zmniejszenia porannych korków, w których coraz większy udział mają rodzice odwożący dzieci do szkoły czy przedszkola.
Napisz komentarz
Komentarze