Z najnowszych informacji wynika, że Straż Pożarna zanotowała kolejne ponad 300 zgłoszeń. Dodatkowym miejscem, gdzie strażacy wyjeżdżają do interwencji jest powiat jasielski, gdzie służby są wzywane w związku z nawałnicą, która tamtędy przeszła. Służby usuwają tam załamane konary drzew z dróg oraz wypompowują wodę z podtopionych domów.
Od wczoraj od godz. 16 straż pożarna zanotowała ok. 400 interwencji. Do akcji było włączone ponad 1200 strażaków. Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie przemyskim, przeworskim, rzeszowskim i łańcuckim. Ewakuowano tam w sumie 123 osoby, których domy zostały zalane. W trzech przypadkach niezbędna była pomoc śmigłowce straży granicznej i lotniczego pogotowia ratunkowego. Usuwane są także konary drzew, które blokują ulice. Do akcji są także włączone Wojska Obrony Terytorialnej.
Pomoc dla poszkodowanych
W związku z takim rozwojem wypadków były poseł z Przemyśla Wojciech Bakun zorganizował pomoc w internecie dla poszkodowanych gmin.
Zbiórka dla gmin na terenie Podkarpacia poszkodowanych w wyniku powodzi. Wpłaćmy piątkę i podajmy dalej. Z góry dziękuje! https://t.co/05CBKdLiiZ
— Wojtek Bakun ?? (@wojtekbakun) June 27, 2020
Do akcji włączyła się także Archidiecezja Przemyska. W związku z ulewnymi opadami deszczu w ostatnich dniach,w wielu miejscowościach Archidiecezji Przemyskiej doszło do powodzi i podtopień. Prosimy o solidarność i wsparcie dla poszkodowanych poprzez dołączenie do zbiórki do puszek, która zostanie przeprowadzona we wszystkich parafiach Archidiecezji Przemyskiej w 14. Niedzielę zwykłą, tj. 5 lipca 2020 r. Duszpasterzy prosimy o ogłoszenie zbiórki w najbliższą niedzielę, zaś zebrane ofiary należy przekazać do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie diecezji.
IMGW wydał ostrzeżenie
IMGW w niedzielę w nocy utrzymał alert hydrologiczny trzeciego stopnia dla woj. podkarpackiego i dla kilku południowych powiatów Lubelszczyzny. W związku z już występującymi i prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w dorzeczach Wisłoki, Wisłoka i Sanu – ale również w dorzeczach niekontrolowanych i zurbanizowanych – spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Lokalnie możliwe jest ponowne przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Przy ostrzeżeniu trzeciego stopnia, spodziewane są zjawiska meteorologiczne mogące powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
#IMGWlive 9:30
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 28, 2020
UWAGA #IMGW ostrzega!
?Dzisiaj burze mniej gwałtowne ale wciąż niebezpieczne.
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.#burze #ostrzeżenia pic.twitter.com/jT8xMCOPIe
Napisz komentarz
Komentarze