W rejonie Lisiej Góry w Rzeszowie planowane jest stworzenie ogrodu deszczowego, który powstał na podstawie pomysłu zgłoszonego do jednej z edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcą projektu jest Mirosław Ruszała, rzeszowski społecznik, harcmistrz i propagator ochrony klimatu. Początkowo koncepcja zakładała budowę ogrodu deszczowego w okolicy ul. 3-go Maja, jednak okazało się, że miasto nie posiada odpowiedniej działki w tym rejonie. W związku z tym projekt został przeniesiony w inne miejsce.
Ogród deszczowy przy rezerwacie Lisia Góra będzie się składał z roślin dobrze przystosowanych do życia na terenach podmokłych oraz z podłoża o dużej przepuszczalności wody. Projekt, opracowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, zakłada wykorzystanie roślin odpornych na ulewne deszcze, jak również na okresy długotrwałej suszy.
Wśród nich znajdą się drzewa, takie jak Olsza czarna 'Lanciniata', krzewy, na przykład Wierzba purpurowa 'Nana', a także różnorodne byliny, takie jak Liliowiec ogrodowy 'Stella d'Oro', Rozchodnik okazały 'Matrona', Rudbekia błyskotliwa 'Goldstrum', Języczka Przewalskiego, Rozplenica japońska 'Hameln', Kosaciec syberyjski, Knieć błotna, Mozga trzcinowata 'Picta', Krwawnica pospolita 'Robert' i Skrzyp zimowy 'Robustum'. Łącznie posadzone zostanie 1700 roślin.
Projekt przewiduje również wprowadzenie ekologicznych elementów małej architektury. Przestrzeń zostanie uzupełniona o żywą altanę, stworzoną z sadzonek wierzby, ławki oraz figury z wikliny, które będą imitowały zwierzęta. Ponadto, w pobliżu istniejącej łąki kwietnej, zostaną umieszczone domki dla owadów, promujące bioróżnorodność.
Procedury wyboru firmy odpowiedzialnej za realizację projektu ogrodu deszczowego są aktualnie w toku. Wybrany wykonawca zostanie ogłoszony w kwietniu 2023 i będzie miał trzy miesiące na zakończenie prac, licząc od momentu podpisania umowy.
Napisz komentarz
Komentarze