Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Stowarzyszenie Ochrony Architektury Powojennej broni pomnika Walk Rewolucyjnych

Podziel się
Oceń

Na swojej stronie oraz na fb Stowarzyszenie Ochrony Architektury Powojennej zapowiada walkę w obronie pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Autor: Łukasz Kotulak

Piszą tak: "Wyobraźmy sobie, że do władzy we Francji dochodzi ugrupowanie, które uznaje Wieżę Eiffla za symbol wrogiej ideologii i podejmuje decyzję o jej usunięciu. Protestują wszyscy, mieszkańcy Paryża, turyści, historycy, znawcy sztuki. Ale władz to nie obchodzi, bo powstała ona w czasach, które oni uznają za złe. Brzmi absurdalnie, ale podobna sytuacja dzieje się właśnie w Rzeszowie, gdzie wbrew ludziom, mieszkańcom, turystom, specjalistom, prezydentowi miasta i zdrowemu rozsądkowi, władze województwa dążą do rozbiórki symbolu miasta- Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. 

Pomnik powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego autorem jest Marian Konieczny, jeden z najważniejszych rzeźbiarzy powojennej Polski, autor m.in. Warszawskiej Nike. Pomnik odsłonięto w 1974 roku. Stał się symbolem Rzeszowa. 

Mimo, że przeciwko zburzeniu tego pomnika jest prawie 70 procent mieszkańców, to co jakiś czas pojawiają się grupy, które chcą go jednak wyburzyć. 

 – Jako Stowarzyszenie Ochrony Architektury Powojennej jednoznacznie stajemy po stronie mieszkańców Rzeszowa, czyli równocześnie po stronie Pomnika Czynu Rewolucyjnego i sprzeciwiamy się decyzjom mającym zadecydować o rozbiórce tego unikatowego dzieła sztuki. – mówi Dawid Marek Domański, działacz stowarzyszenia.

 - Podejmiemy wszelkie możliwe z naszej strony działania, by w granicach prawa działać na rzecz zachowania tego obiektu, który w innych
realiach politycznych otrzymałby z pewnością miano zabytku.

To zapewne nie koniec walki o rzeszowski pomnik. Ponad tysiąc osób wypowiedziało się w opublikowanej na naszym facebooku ankiecie. Zadaliśmy Wam pytanie Zostawić, czy wyburzyć? 

Wielu z Was uważa, że pomnik, to symbol Rzeszowa. Przytłaczającą większość z Was, uważa, ze nie należy go burzyć, wpisał się bowiem w wygląd miasta i jest jednoznacznie kojarzony z Rzeszowem. Część z komentujących uważa, że można się zastanowić nad zmianą nazwy, lub demontażem jednej, lub obydwu rzeźb, jednak sam cokół musi zostać.

 

 

maf

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama