Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama Gmina świlcza, Dawid Homa

Do Rzeszowa przyjechało mobilne widowisko „Iskry Niepodległej”

Podziel się
Oceń

Iskry Niepodległej to wystawa, która może rozbudzić miłość do ojczyzny, ale także pokazuje ogromny wkład Polek i Polaków w rozwój nauki nie tylko dla naszego kraju, ale całego świata – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zachęcając do obejrzenia widowiska „Iskry Niepodległej”.
  • Źródło: PAP Regiony
„Iskry Niepodległej”

Autor: PUW Rzeszów

Źródło: PUW Rzeszów

W środę do Rzeszowa przyjechała multimedialna ciężarówka. Zatrzymała się na parkingu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. W ciężarówce można obejrzeć widowisko „Iskry niepodległej”, czyli multimedialny spektakl edukacyjny Biura „Niepodległej”.

 

Spektakl przybliża historię ponad stu Polek i Polaków, którzy działając zmieniali świat. „Niewątpliwie są to Iskry Niepodległej, bo te postacie były znaczące nie tylko dla historii państwa polskiego, ale wielokrotnie ich działalność wykraczała poza ramy naszego kraju” – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. Zwróciła uwagę na trzy kobiety. Irenę Sendlerową, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, za co została uhonorowana izraelskim tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Wandę Rutkiewicz, najwybitniejszą polską himalaistkę i jedną z czołowych na świecie. „ Zdobyła osiem spośród 14 ośmiotysięczników” – przypomniała wojewoda Leniart. Mówiła też o Marii Curie-Skłodowskiej, która za badania naukowe dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.

 

Wojewoda Ewa Leniart zachęcała do odwiedzenia wystawy oraz do popularyzacji tego co przedstawia. „Po to, żeby rozbudzić wielką miłość do naszej ojczyzny, a przy okazji także pokazać, że wkład Polek i Polaków w rozwój nauki jest ogromny nie tylko dla naszego kraju, ale świata” – podkreślała wojewoda Leniart. Z kolei podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch powiedziała, że projekt Biura „Niepodległej” jest próbą nawiązania dialogu z młodym pokoleniem.

 

"Przedmiotem tego dialogu jest właśnie historia Polski przedstawiona w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi, bo wykorzystuje się tutaj nowoczesne technologie, gdzie świat cyfrowy przeplata się ze światem rzeczywistym. Jest prawdziwą opowieścią o konkretnych ludziach i wydarzeniach naszej historii" – powiedziała Małgorzata Rauch.

 

Naczepa ciężarówki została wyposażona w kilka ekranów, na których wyświetlane są obrazy tematycznie powiązane z osobą, której dotyczy historia. Narratorem opowieści jest cyfrowy bot. Dodatkowo, na kilku innych monitorach można przeczytać życiorys prezentowanych bohaterów. Spektakl rozpoczyna się od sylwetek ojców niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Jest też gablota z kilkoma eksponatami.

 

Prezentowana jest m.in. replika złotego medalu olimpijskiego Haliny Konopackiej z 1928 roku. To było pierwsze w historii Polski złoto olimpijskie. Konopacka zdobyła je w rzucie dyskiem podczas olimpiady w Amsterdamie. Można zobaczyć też kamizelkę kuloodporną z 1901 roku, opracowaną przez Jana Szczepanika, czy chwytak antropomorficzny do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.

 

Do udziału w pokazach zostały zaproszone 32 rzeszowskie szkoły. Spektakl trwa nieco ponad 20 minut. Widowisko może też zobaczyć każdy mieszkaniec Rzeszowa. Wstęp jest bezpłatny. W środę i czwartek (8 i 9 marca) widowisko prezentowane jest w Rzeszowie od 10:00 do 18:00, w piątek (10 marca) – od godz. 10 do 16. „Iskry Niepodległej” odwiedzą w całym kraju 100 miejscowości. Kolejny przystanek jest w Miejscu Piastowym.

 

Autorka: Agnieszka Lipska


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama