Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

„Drabina do Nieba” Józefa Szajny stanie na ulicy Krakowskiej

Podziel się
Oceń

Latem będzie gotowy najnowszy rzeszowski pomnik, „Drabina do Nieba”. 20 metrowa rzeźba zostanie wykonana według projektu autorstwa profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty pochodzącego z Rzeszowa.
„Drabina do Nieba” Józefa Szajny stanie na ulicy Krakowskiej
Wizualizacja. Fot. ze zbiorów Łukasza Szajny

Zdaniem prezydenta miasta Konrada Fijołka, mieszkańcy miasta potrafią się znakomicie zorganizować i współpracować na rzecz realizacji wspólnych celów.

- Od wybuchu wojny w Ukrainie pokazujemy, że jesteśmy dobrze zorganizowanym, nowoczesnym społeczeństwem. Miniony rok sprawił, że głośno o nas na całym świecie. Nie jestem tym zaskoczony, bo Rzeszów i tworzący go ludzie właśnie tacy są, a dzisiejsze porozumienie to kolejny tego dowód. Porozumieli się ludzie kultury, sztuki, biznesu i samorządu. A wszystko po to, aby uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym. To wspaniały gest w kierunku jednego z najwybitniejszych mieszkańców, jakiego wydała nasza ziemia – profesora Józefa Szajny. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Wiceprezydent miasta Krystyna Stachowska wspomina spotkanie sprzed roku, kiedy na ulicy 3 Maja zagadnęła Jerzego Fąfarę, rzeszowskiego literata. 

- To było 13 marca, w setną rocznicę urodzin profesora Szajny. Pan Jerzy był zamyślony, a ja zapytałam go, o czym tak duma? Odpowiedział, że od 10 lat niezmiennie o pomniku, którego pomysł budowy zrodził się przed laty. Do naszego grona dołączył pan Andrzej Piątek (autor książek o Józefie Szajnie) i panowie przypomnieli mi, że przed laty byli chętni do sfinansowania tego pomysłu. Porozmawialiśmy, wymieniliśmy uwagi i od tego czasu projekt nabrał tempa. Cieszę się, że w tym roku zrealizujemy wizję profesora Szajny – mówi wiceprezydent Krystyna Stachowska.

Pomnik stanie na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie ulicy Krakowskiej, na wzniesieniu w rejonie galerii handlowej Nowy Świat. 

- To miejsce wskazał sam profesor, tłumacząc, że idealnie widać stąd panoramę miasta i niebo. Drabina zostanie wykonana ze stali, będzie miała 20 metrów wysokości. Budowę rozpoczniemy jeszcze w marcu od wykonania fundamentów. Betonowe pale zostaną wykonane na głębokość 14 metrów pod powierzchnię gruntu – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

- Początkowo myśleliśmy o ustawieniu drabiny na Paniadze, ale profesor Szajna uznał, że nie jest to dobra lokalizacja. I kiedy tak jeździliśmy samochodem po mieście, dotarliśmy na ulicę Krakowską. Miejsce na górce przypadło mu do gustu, zwrócił uwagę, że przez szczeble będzie widać całe miasto. Elementami pomnika będą buty, na szczeblach oraz na jego podstawie. Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczy Jerzy Fąfara. 

Pozwolenie na budowę pomnika zostało już wydane, a pierwsze prace rozpoczną się w marcu. Monument ma powstać do końca czerwca. Budowę pomnika na mocy podpisanych dzisiaj umów pomogą sfinansować: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, oraz ALUTEAM-ALUMECO.

W przedsięwzięcie jest zaangażowany także Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, którego uczniowie wykonają niektóre z elementów pomnika. 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama