Wystawa jest kolejną odsłoną organizowanych w Rzeszowie spotkań poświęconych uchodźcom i migrantom, sytuacjom, z którymi mierzymy się na polskich granicach. W poniedziałek, 9 stycznia były to pokazy filmów Kacpra Lisowskiego z serii "Human to Human", opowiadających o Ukraińcach i Polakach połączonych dramatem wojny.
Tym razem poprzez wystawę fotografii Agnieszki Sadowskiej, opowiadamy o kryzysie humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy.
Autorka to wybitna fotoreporterka Gazety Wyborczej, która od ponad roku, niestrudzenie uczestniczy w dramatycznych wydarzeniach w podlaskich lasach, gdzie przed służbami kryją się wycieńczeni, zaszczuci ludzie. To dzięki jej zdjęciom dowiedzieliśmy się o tragicznych losach dzieci z Michałowa. Pamiętacie? To te kurdyjskie maluchy, których rodzice prosili o azyl w Polsce, a potem zostali przez Straż Graniczną wyrzuceni z powrotem na Białoruś.
Agnieszka Sadowska dokumentuje ten najtrudniejszy odcinek drogi migrantów do lepszego życia. Uwiecznia dramatyczne momenty, kiedy do ukrywających się w lasach ludzi docierają z pomocą humanitarną wolontariuszki i wolontariusze. Pokazuje też niosących pomoc - młodych aktywistów, medyków, lokalnych mieszkańców Podlasia, którzy co noc wyruszają, by uchodźców nakarmić, ubrać, wyleczyć, ochronić przed procedurą pushbacków.
Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Folkowisko oraz rzeszowscy społecznicy Marta Połtowicz-Bobak i Dariusz Bobak, aktywiści i wolontariusze pomagający uchodźcom ukraińskim, a także Anna Fostakowska, pomysłodawczyni projektu, reporterka, która rok temu zaangażowała się w pomoc migrantom na granicy polsko-białoruskiej.
- Byłam tam z potrzeby serca, ale czułam, że niewiele zrobiłam, stąd pomysł wystawy. Chciałam, by jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, co się tam działo, i co dzieje się nadal. Kryzys przecież się nie skończył, tylko my przestaliśmy na niego reagować. W podlaskich lasach wciąż giną ludzie, których nie chcemy przyjąć do siebie. W ubiegły weekend był to Jemeńczyk, który zamarzł w rejonach Przewłoki. W sumie w trakcie ostatniego roku umarło na granicy 31 osób, 185 zaginęło bez śladu.
Podczas wernisażu porozmawiamy z Agnieszką Sadowską. Opowie nam historie ludzi, których udało jej się uchwycić w drodze. Zapytamy o cenę jaką płaci się za uczestnictwo w tych wydarzeniach i o granicach, które przekraczają nie tylko uchodźcy, ale każdy z nas - bo przecież, chcąc nie chcąc, jesteśmy świadkami tych wydarzeń.
Współorganizatorami wystawy jest Fundacja Gazety Wyborczej, Stowarzyszenie Salam Lab, Fundacja Folkowisko oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Dzięki życzliwości Miasta Rzeszów, Estradzie Rzeszowskiej i Rzeszowskim Piwnicom wystawę będzie można obejrzeć w jednym z najlepiej dostępnych punktów Rzeszowa.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją będzie oglądać do 15 lutego 2023.
Reklama
Wernisaż wystawy Granica. Ludzie w drodze
W najbliższy poniedziałek, 16 stycznia, o godzinie 18:00, zapraszamy do Rzeszowskich Piwnic na wernisaż wystawy Agnieszki Sadowskiej "GRANICA. LUDZIE W DRODZE".
- 11.01.2023 15:14
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze