Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

O inflacji, drożyźnie, pomysłach na kryzys gospodarczy

Podziel się
Oceń

Rzeszowska Lewica zaprasza na spotkanie z dr Marcinem Wrońskim - ekonomistą, publicystą i komentatorem medialnym wydarzeń ekonomicznych. Dr Marcin Wroński jest wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej, współpracownikiem naukowym World Inequality Database oraz Center for Economic Research and Graduate Education - Economics Institute w Pradze. Pełni również funkcję konsultanta Banku Światowego w zakresie ubóstwa i sprawiedliwości. Jego zainteresowania naukowe to ekonomia nierówności oraz polityka gospodarcza. Spotkanie odbędzie się 27 listopada (niedziela) 2022 r. o godz. 16.30 w Biurze Nowej Lewicy w Rzeszowie przy ul. Ks. Jałowego 31
  • Źródło: Informacja prasowa
Inflacja, drożyzna, rosnące koszty kredytów, widmo ubóstwa i kryzysu energetycznego wiszące nad milionami Polek i Polaków to rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć na rok przed wyborami do parlamentu.

Już w najbliższą niedzielę w Rzeszowie o sytuacji gospodarczej w Polsce będzie można porozmawiać z dr Marcinem Wrońskim ze Szkoły Głównej Handlowej, jednym z najlepszych ekonomistów młodego pokolenia.

Jego pomysł zamrożenia WIBIOR-u wywołał prawdziwą burzę. Gdy na początku roku NBP rozpędzał się z podnoszeniem stóp procentowych, rozpaczliwie próbując przydusić szybującą inflację, kredytobiorcy z przerażeniem patrzyli na raty rosnące w zastraszającym tempie.

W niecały rok rata standardowego w Polsce kredytu o wartości 300 tys. złotych zaciąganego na 25 lat wzrosła z ok. 1300 zł do ok. 2500 zł.

Wzrost stawek WIBOR uderza w budżety gospodarstw domowych w Polsce. Jednocześnie oznacza wzrost zysków banków. Kredytobiorcy nie powinny ponosić konsekwencji fali inflacji, która zdarza się raz na pokolenie - pisał wtedy Marcin Wroński, postulując zamrożenie oprocentowania kredytów na poziomie z grudnia 2019 r.

Ten pomysł wzbudził zainteresowanie polityków - projekt ustawy, która czerpałaby z propozycji Wrońskiego, zapowiedziała Lewica a w ślad za nią także Platforma Obywatelska. Jednocześnie odezwały się głosy krytyków, którzy pomysł zamrożenia WIBOR określali mianem interwencjonizmu, powrotem do PRL-u czy reaktywacją ekonomii politycznej socjalizmu.

Państwo ma obowiązki wobec obywateli. Zgodnie z Konstytucją RP - w której obronie na ulicach protestowały setki tysięcy ludzi - podstawę ustroju gospodarczego RP stanowi społeczna gospodarka rynkowa, a nie neoliberalny dogmatyzm - ripostował Wroński, wyjaśniając dlaczego jego zdaniem kredytobiorcom należy się ochrona przed dalszym wzrostem rat kredytów mieszkaniowych.

Dziś pisze: Kiedy w lutym postulowałem zamrożenie WIBOR nie podejrzewałem, że w kwietniu postulat ten - w różnych formach - podniosą w zasadzie wszystkie siły polityczne w Polsce, a pod koniec roku dyskutować będziemy o jego likwidacji.

Marcin Wroński to ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, gdzie obronił doktorat. Współpracownik naukowy (fellow) World Inequality Database oraz Center for Economic Research and Graduate Education - Economics Institute w Pradze. W ramach grantu NCN Etiuda odbył półroczną wizytę badawczą w Światowym Laboratorium Nierówności Paryskiej Szkoły Ekonomii, w trakcie której jego opiekunem był światowej sławy prof. Thomas Piketty. Konsultant Banku Światowego w zakresie ubóstwa i sprawiedliwości. Jego zainteresowania naukowe to ekonomia nierówności oraz polityka gospodarcza. Regularnie komentuje wydarzenia gospodarcze w mediach.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada o g. 16:30 w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 w Rzeszowie.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama