Zdaniem zwolenników dochodu podstawowego i skrócenia tygodnia pracy, wprowadzenie takich rozwiązań jest konieczne - zmienił się świat, większość ludzi nie pracuje już w fabrykach, upowszechniły się elastyczne formy zatrudnienia, kodeks pracy traci na znaczeniu, nierówności rosną, technologia nieodwracalnie odmienia rynek pracy, a tradycyjna ekonomia okazuje się bezradna w starciu z problemami XXI wieku. Wiosek jest jeden - rynek pracy wymaga rewolucyjnych zmian.
Patrząc na doświadczenia innych krajów, takich jak Francja czy Dania - skrócenie czasu pracy ma bardzo dobre korzyści i dla gospodarki, i dla poziomu wydajności pracowników i dla ich zdrowia. Z kolei jednym z celów wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego jest likwidacja ubóstwa. Ma też niwelować nierówności oraz podnosić poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego i w ten sposób wpływać na rynek pracy. Krytycy obawiają się wysokich kosztów i tego, że ludziom nie będzie się chciało pracować.
A jak jest naprawdę? Czy bezwarunkowy dochód podstawowy i krótszy tydzień pracy to lewicowa mrzonka czy remedium na wyzwania przyszłości? Na te pytania odpowie dr Maciej Szlinder - filozofii, socjolog, ekonomista, Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, członek Zarządu Krajowego Partii Razem i kandydat Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej.
Maciej Szlinder jest przedstawicielem młodego pokolenia badaczy gospodarki, które wychodzi poza główny, neoklasyczny i neoliberalny nurt myślenia o ekonomii. Jego prace i wypowiedzi wykraczają poza wąskie rozumienie ekonomii, uwzględniając fakt, że jest to nauka społeczna i do pełnego zrozumienia funkcjonowania finansów i gospodarki, a także do oceny działań politycznych, konieczna jest znajomość innych nauk społecznych (socjologii, filozofii, psychologii) oraz powiązania polityki gospodarczej z polityką społeczną. Jest autorem książki “Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku", która została nagrodzona II miejscem w kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną w konkursie Dziennika Gazety Prawnej Economicus.
Spotkanie z Maciejem Szliderem odbędzie się w środę 26 października o g. 17:00 w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 w Rzeszowie.
Reklama
Reklama
Cztery dni w pracy i 1300 zł dla każdego - mrzonki czy recepta na wyjście z kryzysu?
Gwarantowany dochód podstawowy i skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin rozpalają w ostatnich latach debatę publiczną. Dla jednych to lewicowe fantazje, dla innych rozwiązanie problemów zmieniającego się świata. O tych rewolucyjnych koncepcjach będzie można porozmawiać z dr Maciejem Szlinderem - filozofem, ekonomistą, prezesem Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, członkiem Partii Razem i kandydatem Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej. Spotkanie odbędzie się w środę 26 października w rzeszowskiej siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 o g. 17:00.
- 23.10.2022 12:50
Napisz komentarz
Komentarze