Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama

Koduj z Gigantami - cyberbezpieczeństwo - dodatkowy termin !

Podziel się
Oceń

Uczestnicy bezpłatnych warsztatów Koduj z Gigantami - Cyberbezpieczeństwo poznali, jak zadbać o siebie i swoje dane w sieci. Rodzice otrzymali zaproszenie na bezpłatny webinar, w którym dowiedzą się jak nie dać się cyberzbójom!

Autor: Materiały prasowe

Cyberzbóje już im nie straszni


Internet jest piękny i potrzebny - pozwala poznawać świat i rozwijać się, komunikować się i nawiązywać relacje, dostarcza rozrywki i ułatwia mnóstwo spraw dnia codziennego. Mimo to jest też pełen zagrożeń - to cyberprzestępstwa, ale również hejt i przemoc, naruszenia prywatności, manipulacja i uzależnienie od sieci. Jak się przed tym bronić, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Należy poznać wroga i nie dać mu się podejść!

Temu poświęcona były bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami - Cyberbezpieczeństwo, które odbyły się miniony weekend, w przemyskim oddziale szkoły Giganci Programowania, pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla i Starosty Przemyskiego. W dziesięciu 1,5 godz. spotkaniach udział wzięli dzieci i młodzież z Przemyśla i podprzemyskich miejscowości.

Popularność tematu sprawiła, że przemyska placówka Gigantów Programowania, w nadchodzący weekend 17-18 września, powtórzy cykl bezpłatnych zajęć Koduj z Gigantami. W czasie ich trwania zapoznaje uczestników z zagadnieniami programowania i zapobiegania cyberprzestępczości. Można już się zapisywać na wybrane zajęcia na stronie www.kodujZgigantami.pl.

Szkoła zaprasza także nauczycieli i rodziców na bezpłatny webinar Nie daj się cyberzbójom! Szkolenie odbędzie się 14 września online w dwóch opcjach godzinowych do wyboru i potrwa 90 minut.

Prezentowana wiedza jest w 100% aktualna, nowa i nieprezentowana nigdzie indziej. Dotyczyć będzie takich zagrożeń jak: phishing, ataki głosowe, namierzanie ukrytych kamer, ransomware i bezpieczeństwa w podróży. Po wydarzeniu każdy uczestnik dostanie certyfikat uczestnictwa (PDF), dostęp do nagrania oraz inne bonusy. Zapisać można się pod tym linkiem: https://cyberzboj.sekurak.pl

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Wskazówki dla młodego człowieka!


Korzystania z internetu trzeba się nauczyć - lecz nie tak jak gry na gitarze czy w piłkę nożną. W internecie jeden błąd może kosztować naprawdę dużo i prowadzić do poważnych problemów. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z sieci, warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia można w niej spotkać i jak ich uniknąć.

Tę wiedzę warto też pogłębiać i aktualizować na bieżąco - wciąż pojawiają się nowe metody oszustw, a niektóre są wręcz "doskonałe"! O pomoc warto poprosić rodziców, nauczycieli lub inne dorosłe bliskie osoby, które będą w stanie wytłumaczyć niektóre niezrozumiałe zjawiska i ich skutki.

Cyberprzemoc a zasady bezpieczeństwa w sieci


Cyberprzemoc może mieć różne formy i nasilenie, lecz zawsze jest formą przemocy i agresji. Jeśli masz własne profile w mediach społecznościowych, na platformach do gier lub w innych serwisach online, musisz być ostrożny. Ktoś (nawet ktoś, kto Cię nie zna), może np.:
- przerobić Twoje zdjęcia i filmy w sposób ośmieszający i opublikować je,
- rozprowadzać fałszywe i krzywdzące informacje na Twój temat,
- komentować Twoje wpisy w sposób złośliwy, obrażać Cię,
- zdradzić Twoje sekrety i prywatne informacje,
- włamać się na Twoje konta i podszyć się pod Ciebie.

Nawet jeden z pozoru niewinny żart może przemienić się w nękanie - takich wpisów czy komentarzy może w sieci pojawić się mnóstwo, mogą być kopiowane i rozpowszechniane przez długi czas i na różne sposoby, a sprawcy cyberprzemocy - nie do wykrycia. Uważać należy, jakie informacje i materiały udostępniasz, i komu.
Jeśli doświadczysz agresji lub nienawiści w sieci, zawsze powiedz o tym rodzicom lub nauczycielom albo skorzystaj z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Jeśli jesteś zaniepokojony czyjąś postawą, zrób użytek z opcji blokowania lub zgłoszenia naruszenia. Sam pamiętaj o kulturze w internecie!

Cyberoszuści a zasady bezpieczeństwa w sieci


Zawsze pamiętaj też, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym, niż myślisz. A informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

Nawet rozmawiając z kimś, kogo w rzeczywistości znasz (np. z kolegą z klasy), musisz uważać - jeśli ktoś się podszywa pod tę osobę, może wyłudzić od Ciebie wrażliwe informacje lub przesłać materiały, za pomocą których wprowadzi wirusa na twoje urządzenie.

Podwójną uwagę zachowaj w kontaktach z nieznajomymi - np. na forach czy w grupach. Nie możesz wykluczyć, że rozmawiasz z cyberprzestępcą lub osobą, która chce Cię skrzywdzić, wykorzystać do własnych celów, ośmieszyć albo namówić do złego zachowania.

Zawsze ustalaj bezpieczne nicki i silne hasła, które będziesz co jakiś czas zmieniać. Nie akceptuj zaproszeń od nieznajomych, nie odczytuj podejrzanych wiadomości i nie otwieraj załączników, które w nich się znajdują. Jeśli poznajesz nową osobę w sieci, bądź ostrożny - nie podawaj swoich danych i nie wysyłaj zdjęć. Opowiedz o niej bliskim!

Szkodliwe strony i treści a zasady bezpieczeństwa w sieci


W internecie publikować może każdy. Każdy może przedstawić kłamstwo jako prawdziwą informację. Nie możesz wierzyć wszystkiemu, co przeczytasz lub zobaczysz w internecie. Korzystaj tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych serwisów, a jeśli czegoś nie jesteś pewien, sprawdź to lub poproś bliskich o pomoc.

W internecie możesz natknąć się na treści, które są niebezpieczne i negatywne w odbiorze - pornograficzne, pokazujące przemoc, nawołujące do dyskryminacji, obrażające innych ludzi, zachęcające do niewłaściwego zachowania. Samo ich oglądanie jest nieprzyjemne i prowadzi do złych emocji - lepiej je pominąć!

Naruszenia prywatności a dzieci i młodzież w sieci


Na pewno wiesz, że wszystko, co umieścisz w internecie, już w nim zostanie.

Dlatego zawsze przed wrzuceniem zdjęcia czy filmu, przed napisaniem komentarza, przed wysłaniem wiadomości, przed podaniem danych zastanów się, czy powinieneś to zrobić. Czy to może obrócić się przeciwko Tobie lub innym? Czy masz zgodę osoby, która jest na zdjęciu lub filmie?

Co za dużo, to niezdrowo. Uzależnienie od sieci


Nie ma nic złego w korzystaniu z internetu, jeśli jest się świadomym jego zagrożeń i podchodzi się do niego z ostrożnością i nieufnością. Mimo to trzeba też pamiętać, że internet może uzależnić i stać się nałogiem! Nie korzystaj z internetu całymi dniami, zadbaj o czas na "analogowe" aktywności - spotkania ze znajomymi, jazdę na rowerze, grę w piłkę, rysowanie, czytanie książek, śpiewanie, czy cokolwiek innego zechcesz.
Czym grozi uzależnienie od internetu? Przestaniesz z niego "wychodzić" - będziesz żyć tylko online i czuć się coraz bardziej samotnie. Możesz stracić wielu przyjaciół i zaufanie rodziny i przestać realizować swoje pasje. A jeśli już będziesz zmuszony do wylogowania się, staniesz się smutny i zły - nikt nie chce tak żyć!
Spędzanie czasu online szkodzi też organizmowi - cierpią zwłaszcza oczy i kręgosłup. Musisz zadbać o przerwy i codzienny ruch. To może być nawet spacer!

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Wskazówki dla rodziców


- Internet może być przyjazny nawet dla kilkulatków i świetnie wspierać naukę i rozwój małych dzieci. Jednak już w momencie, gdy rodzice pozwolą dziecku samodzielnie korzystać z sieci, powinni podjąć kilka kroków bezpieczeństwa!
- Warto wspólnie określić zasady korzystania z internetu - porę dnia, czas, rodzaje aktywności w sieci. Najmłodszych należy nadzorować, a starszych przestrzec przed internetowymi zagrożeniami.
- Małe dzieci powinny korzystać wyłącznie ze stron i aplikacji, które zostały wcześniej sprawdzone przez rodziców lub specjalistów. Ich źródło musi być pewne i bezpieczne, a one same - stworzone specjalnie dla dzieci (z pomocą przychodzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i katalog BestApp).
- Czy warto zainstalować program do kontroli rodzicielskiej? W przypadku najmłodszych dzieci zdecydowanie tak! W ten sposób młody człowiek, zanim nauczy się dostrzegać i reagować na zagrożenia, będzie w pełni bezpieczny w sieci.
- Warto też obserwować dziecko, które korzysta z internetu oraz śledzić jego internetową aktywność (zwłaszcza profile w mediach społecznościowych). Dzięki temu rodzice mogą wyłapać pierwsze oznaki nękania w sieci lub zwrócić uwagę na treści czy materiały, które nie powinny być udostępniane.
- Jeśli sam młody człowiek sygnalizuje rodzicom podejrzane treści lub działania, powinny one zostać zgłoszone dalej - do odpowiednich organów.
- O bezpieczeństwie w sieci należy dużo rozmawiać z dziećmi. Choć często okazuje się, że młodzi ludzie mają większe niż ich rodzice pojęcie o rodzajach internetowych oszustw, to jednak nie zawsze mają już wykształcone postawy obronne czy wystarczająco dużo podejrzliwości.
- Warto też dbać o rozwój cyfrowych kompetencji dziecka. Na zajęciach w szkole Gigantów Programowania zawsze poświęcamy dużo czasu zagrożeniom w sieci, a jednocześnie uczymy, jak w pełni wykorzystać jej potencjał.

materiał opr. M. Sidor
źródło: Blog Giganci Programowania

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: Jurkowi ...Treść komentarza: gdyby to Rafau organizował (zamiast pracować w urzedzie miasta W-wa) pewnie siedzialbys w pierwszym rzedzie i klaskal z usmiechem na te puste obietnice.... jezeli odpolityczniać to od calej polityki a nie od prawych, nie od lewych i tez nie od srodkowych...Data dodania komentarza: 16.12.2024, 20:58Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: DamianTreść komentarza: To nie jest uczelnia uniwersytetu a skorumpowany twór ta mafia lewicowa Tuska chce określać komu wolno przemawiać komu nie pozwolić rządzić tym komunistom to sobie uchealą jak dziedzina jest prawdą jaka nie i tego będą uczyć na skorumpowanych uczelniach niema zgody na jedyną słuszną narrację komunisty Tuka i jego skorumpowanych uniwersytetów ta banda chciałaby mieć monopol na prawdeData dodania komentarza: 16.12.2024, 20:55Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaposeł Adam Dziedzic
Reklama
Reklama Zdzisław Gawlik poseł na Sejm RP