Marsz startuje w okolicy tzw. tęczowego mostu, czyli mostu Narutowicza. Następnie uczestnicy przejdą nowo wybudowanym fragmentem ul. Podwisłocze, przez Most zamkowy, skręcą na Kilara, przez al Pod Kasztanami i al. Lubomirskich udadzą się na 3 Maja, by przez ul. Kościuszki dotrzeć aż do Rynku. Start imprezy przewidziano na godzinę 14.00, koniec zaś na 17.00.
Organizatorzy rzeszowskiego marszu tradycyjnie postulują równość małżeńską, włącznie z prawem adopcji dzieci.
Żądają także rozszerzenia katalogu mowy nienawiści kodeksu karnego o orientację seksualną i tożsamość płciową oraz konsekwentnego stosowania go nie tylko wobec "zwykłych obywateli", ale także wobec osób ze świata polityki, samorządu, organizacji pozarządowych, kościoła, mediów tradycyjnych i społecznościowych.
Domagają się również zastąpienia katechezy etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach WHO.
O 18.00 Zosia, a o 18.30 Władysław?
Organizatorzy tegorocznego marszu równości w Rzeszowie stanowczo sprzeciwiają się kpinom z problemów osób transpłciowych, które w społeczeństwie stanowią grupę rzędu promili, ale nie znaczy to, że im nie należy się szacunek.
W Polsce trudno oszacować liczbę osób identyfikujących się jako transseksualne. Statystyki światowe mówią, że transseksualność występuje u 1 na 30 tys. transkobiet (osób o budowie anatomicznej męskiej i psychicznym poczuciu płci żeńskiej) i u 1 na 100 tys. transmężczyzn (osób o budowie anatomicznej kobiecej i psychicznym poczuciu płci męskiej).
Ponadto działaczki i działacze chcą opracowania i wdrażania programów edukacyjnych dla zdrowia psychicznego. Sprzeciwiają się religijnie motywowanej "terapii konwersyjnej", której twórcy uważają, że orientację seksualną można zmienić.
Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych. Będziemy na nich stopniowo podawać dalsze szczegóły dotyczące miejsca startu, wydarzeń, trasy itp.
Zgoda i patronat prezydenta Fijołka
Organizatorzy tegorocznego marszu równości zwrócili się do prezydenta Konrada Fijołka o patronat i udział w wydarzeniu.
O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy rzeczniczkę prezydenta Marzenę Kłeczek-Krawiec, jej zdaniem prezydent nie widzi przeciwskazań dla pochodu społeczności LGBTQIA+ -
Patronatu nad impreza udzieliła również Komisja Europejska.
Marsz bez patronatu marszałka województwa
Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl odmówił przyznania honorowego patronatu Marszowi Równości w Rzeszowie. Pismo bez uzasadnienia do organizatorów przesłała Anna Flis z kancelarii zarządu województwa podkarpackiego.
Zdaniem aktywistów marszałek -
Przypominamy, że kilka miesięcy temu sejmik województwa podkarpackiego, aby odblokować część pieniędzy z UE zniósł inspirowana przez stowarzyszenie Ordo Iuris tzw. "uchwałę anty-LGBT", a w jej miejsce uchwalił dokument głoszący iż "Podkarpacie jest region utrwalonej tolerancji".
Pisaliśmy o tym tutaj: Sejmik uchylił uchwałę antyLGBT. Podkarpacie otrzyma zablokowane pieniądze
Imprezę współorganizują: Podkarpacka Lewica, Młoda Lewica - Podkarpackie, Spójnik, Akcja Socjalistyczna, Razem Podkarpackie, Młodzi Razem Podkarpackie, Miłość nie wyklucza Kampania Przeciw Homofobii, Atlas Nienawiści, Obywatele RP.
Napisz komentarz
Komentarze