Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama2

Polemika Urzędu Miasta Przemyśla w sprawie "Festiwalu Łączy nas Historia"

Podziel się
Oceń

Kilka dni temu opublikowaliśmy tekst przemyskiego społecznika, aktywisty i dziennikarza, pana Mariusza Piotra Sidora dotyczący wydarzenia pod nazwą "Festiwal Łączy nas Historia" realizowanego przez Miasto Przemyśl. Urząd Miasta Przemyśla w osobie pani Beaty Bieleckiej, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu przesłał do nas polemikę z felietonem Pana Sidora. Otrzymane stanowisko publikujemy w całości.

Autor: Fragment plakatu wydarzenia

W związku z rozpowszechnianiem w mediach społecznościowych przez Pana Mariusza Sidora nieprawdziwych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną na temat wydarzenia pn. "Festiwal Łączy nas Historia" realizowanego przez Miasto Przemyśl, uprzejmie informuję:

1. Zespół ds. przygotowania projektu do II etapu konkursu organizowanego w ramach programu ROZWÓJ LOKALNY, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 - 2021 oraz określenia jego zadań, został powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Przemyśla nr 85/2020 z dnia 5 marca 2020 r. i zgodnie z § 6 tegoż zarządzenia uległ rozwiązaniu z dniem 31.12.2020 r.

2. Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami został złożony w dnia 30 października 2020 r.

3. W trakcie oceny projektu zmieniono zasady dofinansowania tj. z planowanego dofinansowania na poziomie 10 mln euro zmniejszono do kwoty 3,4 mln euro tym samym zobowiązując samorządy, które otrzymały dofinansowanie do znaczącej zmiany zaplanowanych działań.

4. Projekt Gminy Miejskiej Przemyśl pn. "Razem zmieniamy Przemyśl" został wybrany do dofinansowania w lipcu 2021 r a 21.12.2021 r. została zawarta umowa o dofinansowanie. Wówczas zwycięskie samorządy zostały zobligowane przez MINISTERSTWO
FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ do zaktualizowania zaplanowanych przedsięwzięć i dostosowania ich do "okrojonego" budżetu.

Przytoczony przez Pana Sidora Komitet opisany został w Planie Rozwoju Lokalnego (PRL), który odnosił się do projektu zawierającego 57 przedsięwzięć podstawowych i 10 uzupełniających z budżetem 10 mln euro.

Po wspomnianych już wyżej zmianach związanych ze znaczącym ograniczeniem budżetu projektu, dokument ten się zdezaktualizował i nie stanowił on załącznika do umowy o dofinansowanie, a tym samym nie została też podjęta uchwała Rady Miejskiej przyjmująca ten dokument do realizacji. W tym miejscu dodać należy, że nawet w tym "pierwotnym PRL" operatorem wdrażania Programu Rozwoju Lokalnego miał być Urząd Miejski w Przemyślu, dodatkowo Skład Komitetu nie był planowany jako tożsamy ze składem Zespołu wymienionym w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Przemyśla nr 85/2020 z dnia 5 marca 2020 r. Fakt, że nie powołano Komitetu nie przesądza o tym, że zrezygnowano z udziału w realizacji PRL czynnika społecznego o czym świadczy choćby to, że nawet w realizacji przedsięwzięcia "Festiwalu łączy nas historia" udział bierze szereg podmiotów.

Odbyło się ponad 10 spotkań ogólnych i kilkanaście spotkań indywidualnych z poszczególnymi grupami społecznymi, które zadeklarowały chęć włączenia się w organizację festiwalu.

Festiwal realizowany będzie w Przemyślu przez samorządową instytucję kultury "Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek" przy udziale wielu stowarzyszeń, grup artystycznych, teatrów, Państwowej Szkoły Muzycznej, właścicieli kilkunastu lokali gastronomicznych z terenu miasta oraz wielu innych osób, mieszkańców Przemyśla, którzy pragną w formie wolontariatu zaangażować się w realizację tego przedsięwzięcia.

Jest to więc festiwal tworzony przez mieszkańców Przemyśla dla mieszkańców i turystów.

Zgodnie z założeniami wypracowanymi na etapie przygotowywania projektu festiwal ma być osadzany w okresie przełomu XIX i XX wieku czyli w okresie świetności miasta Przemyśla, które zawdzięczało swój olbrzymi wzrost gospodarczy inwestycji budowy Twierdzy Przemyśl. Projekt ten określany jako "miękki" jest komplementarny do innego priorytetowego naszego projektu inwestycyjnego pn. "Centrum Dowodzenia Twierdzą Przemyśl". Przedsięwzięcie to ma na celu dokończenie budowy
i zagospodarowanie pawilonu na stoku narciarskim z przeznaczeniem na obiekty edukacyjno-muzealny, stanowiący bazę wypadową do zwiedzania Twierdzy Przemyśl.

Cel główny - Stworzenie wirtualnej ekspozycji wzbogaconej o nieliczne przedmioty z epoki wkomponowane w poszczególne części wystawy mającej na celu zachęcenie do zwiedzenia fortyfikacji Twierdzy Przemyśl z unikatowym, zachowanym krajobrazem pola bitwy jako miejsca życia i śmierci żołnierzy pochodzących niemal z połowy Europy.

Cele towarzyszące:
- punkt dydaktyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej - walor edukacyjny
- punkt informacji turystycznej
- miejsce odpoczynku i rekreacji.

To tak w skrócie. Natomiast wracając do Festiwalu, to w jego scenariuszu pokazujemy okres poprzedzający wybuch Wielkiej Wojny, czas prosperity, rozwoju handlu, rzemiosła, życia kulturalnego i rozrywkowego miasta, dlatego też znalazły się w n.im. "muzyczne podwórka", gdzie dzieci i młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej grać będą utwory z epoki.

Na podcieniach i w podwórkach przemyskich kamienic wystawiane będą sztuki teatralne przez przemyskie teatry Fredreum i San. Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl zaprezentuje na Placu Niepodległości widowisko taneczno-muzyczne pt. "Werbunek", tam także wystawiać się będą na stylizowanych straganach Koła Gospodyń Wiejskich, wikliniarze, fajczarze i inni rzemieślnicy.

Wśród tych wszystkich wydarzeń w sposób nie wzbudzający żadnych niemoralnych, czy niedwuznacznych skojarzeń pokażemy "Dom Uciech" w Kamienicy pod Jeleniem, w której autentycznie się znajdował.

Przed wybuchem Wielkiej Wojny przy tak dużym wzroście liczby ludności i wojska powstały liczne restauracje, szynki, browary, gorzelnie i instytucje czy też i domy publiczne.

Każda wycieczka od lat oprowadzana przez przewodników po Starym Mieście Przemyślu zatrzymuje się pod ową kamienicą, zaś przewodnik informuje w ramach ciekawostki, co w tym miejscu przed wojną się znajdowało. Zapewniamy Państwa, że tą część programu spokojnie będą mogły oglądać rodziny z dziećmi.

Jednym z elementów będzie także rekonstrukcja wizyty Cara Mikołaja II Romanowa w zajętej po kapitulacji przez wojska rosyjskie Twierdzy Przemyśl. Fakt taki miał miejsce w dniach 23-24 kwietnia 1915 roku o czym pisała prasa na terenie całego ówczesnego świata.

Innymi częściami składowymi Festiwalu będzie rekonstrukcja defilady połączonych wojsk niemieckich i austro-węgierskich, która odbyła się w czerwcu 1915 roku po odbiciu Twierdzy z rąk rosyjskich, modlitwa polowa oraz złożenie kwiatów na cmentarzach wojennych przy ul. Przemysława.

W całym przedsięwzięciu wezmą udział goście z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii, którzy przyjadą tu odwiedzić groby swoich przodków poległych na polach przemyskiej twierdzy podczas Wielkiej Wojny.

Nasza rekonstrukcja ma cel wyłącznie edukacyjny i poznawczy, a nie pochwalanie rosyjskiego imperializmu, jak próbuje to przedstawić Mariusz Sidor.

Rekonstrukcja historyczna jest tylko przecież inną formą niż książka czy film przedstawienia wydarzeń historycznych. Czy zatem powinniśmy z książek powyrywać kartki na których opisane są wizyty głów państw - zaborców w naszych miastach? Czy wyrywać kartki z książek, gdzie opisano przegrane bitwy, wojny czy też niechlubne wydarzenia historyczne? Każdy naród nie ze wszystkich epizodów w swojej historii może być dumny, czy zatem trzeba zatajać czy tuszować prawdę bo może ona kogoś urazić, czy być dla kogoś niewygodna?

Łączenie w jakikolwiek sposób tej rekonstrukcji z współczesnymi wydarzeniami tj. łączenie wojny na Ukrainie z wizytą cara w Przemyślu sprzed 107 lat świadczy albo o niewiedzy historycznej albo jest celowym działaniem na szkodę miasta i lokalnej społeczności.

Pragnę dodać, że na lokalnym portalu pod nazwą "Wehikuł Czasu" dwukrotnie przeprowadzono ankietę na temat planowanej rekonstrukcji z pytaniem "Czy jesteś za organizacją rekonstrukcji historycznej związanej z przyjazdem cara Mikołaja II do zdobytej przez Rosjan Twierdzy Przemyśl"? Za każdym razem zdecydowana większość biorących udział w ankiecie opowiedziała się za organizacją rekonstrukcji.

Reasumując pragniemy Państwa zapewnić, że wszelkie wydarzenia i rekonstrukcje nawiązywać będą wyłącznie do autentycznych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w naszym mieście i odtwarzane będą jak najwierniej, mają charakter przede wszystkim edukacyjny, poznawczy oraz promocyjny miasta. Program festiwalu należy rozpatrywać całościowo, a nie próbować dyskredytować, poprzez wyrywanie poszczególnych elementów z całości i nadawanie im fałszywego brzmienia.

5. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Przemyśla nr 141/2022 z dn. 6 kwietnia 2022 r. został powołany Zespół wdrożeniowy. Zespół składa się z koordynatorów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych przedsięwzięć. Trudno nam zrozumieć intencje wspomnianego autora odnośnie stwierdzenia "sami swoi", ale muszę podkreślić, że nie możemy powoływać koordynatorów z osób niezatrudnionych w samorządzie czy podległych mu jednostkach.

Wybranie koordynatorem tzw. "społecznika" wiązałoby się z zagrożeniem niewłaściwej realizacji zaplanowanych działań, bo oczywistym jest, że muszą to być osoby zatrudnione w jest ze znajomością wytycznych i przepisów prawa niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu. Żaden samorząd tego nie praktykuje.

Pragnę też dodać, że Pan Mariusz Sidor nie zwracał się mailowo do tut. Urzędu z pytaniami w sprawie Festiwalu "Łączy nas Historia". Jedyne pytanie jakie w tej sprawie zadał dotyczyło podobieństwa w nazwie dwóch wydarzeń: Festiwalu "Łączy nas historia" i cyklu wydarzeń kulturalnych pod wspólną nazwą "Łączy nas kultura".

Praktyką stosowaną w naszym urzędzie w przypadku pytań kierowanych od dziennikarzy - jeżeli nie jest to nagranie, lub rozmowa "na żywo" - jest zadawanie tych pytań drogą mailową. W ten sposób również udzielana jest odpowiedź, co pozwala uniknąć m.in. błędów w interpretacji odpowiedzi.

Niemniej jednak pod koniec lipca br. Pan Sidor dzwonił do Biura Prezydenta Miasta Przemyśla ws. Festiwalu, a podczas rozmowy uzyskał informacje na zadane pytanie, a przede wszystkim informację, że gdyby nadal niektóre kwestie były dla niego niejasne, to do jego dyspozycji pozostaje Koordynator Wiodący projektu - Beata Bielecka, który udzieli mu wszelkich, szczegółowych wyjaśnień. Jednak nigdy nie skontaktował się z Koordynatorem wiodącym projektu, ani telefonicznie ani e-mailowo w tej sprawie.


Z poważaniem
Beata Bielecka
Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych
Urząd Miejski w Przemyślu
37-700 Przemyśl | Rynek 1



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KarasuTreść komentarza: 15 min wczesniej doszlo by do kolejnej tragedii.. 2km obok Kierowca zestawu firmy przewozowej suus wyprzedzil mnie na przejsciu dla pieszych gdzie przechodzila Pani.. tymi zestawami zapier*** na odcięciu po wioskach a później tragedie. Nie wierze ze w tym przypadku bylo inaczej. Rodzina stracila tuz przed świętami jednego członka przez debili ktorzy musza byc 5min wcześniej na rozladunku.. A mowie to jako kierowca.Data dodania komentarza: 20.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Tragiczny poranek pod Rzeszowem. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła rowerzystęAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: tFuj mózg tez skorumpowany przez głupotęData dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: nie ma takiego przepisu o którym mówisz, przepis mówi jasno że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie stojący , nie idący do przejścia tylko wchodzący!!@!!Data dodania komentarza: 20.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Rzeszów. Samochód potrącił dwoje pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszychAutor komentarza: JurekowiTreść komentarza: Gdyby to Rafau robił w tej uczelni, i miał tak samo odmówione, napisałbym to samo, co do ojroosłow tej zmiany co Rafau. Uczelnia wyższa musi być wolna od polityki wszelkiej maści. Nauka musi być wolna od polityki, nie ma potrzeby "edukować" młodzież polityką na studiach. Zakładam, że na teren wewnętrzny budynków uczelnianych mają wstęp tylko przyszli światli tego narodu.Data dodania komentarza: 17.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: Jurkowi ...Treść komentarza: gdyby to Rafau organizował (zamiast pracować w urzedzie miasta W-wa) pewnie siedzialbys w pierwszym rzedzie i klaskal z usmiechem na te puste obietnice.... jezeli odpolityczniać to od calej polityki a nie od prawych, nie od lewych i tez nie od srodkowych...Data dodania komentarza: 16.12.2024, 20:58Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelniąAutor komentarza: DamianTreść komentarza: To nie jest uczelnia uniwersytetu a skorumpowany twór ta mafia lewicowa Tuska chce określać komu wolno przemawiać komu nie pozwolić rządzić tym komunistom to sobie uchealą jak dziedzina jest prawdą jaka nie i tego będą uczyć na skorumpowanych uczelniach niema zgody na jedyną słuszną narrację komunisty Tuka i jego skorumpowanych uniwersytetów ta banda chciałaby mieć monopol na prawdeData dodania komentarza: 16.12.2024, 20:55Źródło komentarza: Rektor UR odmówił wynajęcia auli na spotkanie z Obajtkiem i Tarczyńskim. Politycy PiS grożą pikietą pod uczelnią
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama