Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamanapisy
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Jubileusz 85-lecia Muzeum Okręgowego

Podziel się
Oceń

Ta najstarsza i największa w mieście instytucja muzealna świętuje równocześnie 30. rocznicę utworzenia Muzeum Etnograficznego oraz 120. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 2 października 2020 roku.
  • Źródło: Informacja prasowa
Jubileusz 85-lecia Muzeum Okręgowego
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie - Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Autor: Muzeum Okręgowe

Historia rzeszowskiego muzeum sięga 1935 roku, kiedy to grupa społeczników skupionych w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej zadecydowała o powołaniu placówki muzealnej organizatorem której został nauczyciel miejscowej szkoły powszechnej Franciszek Kotula. Gromadzone przez niego zabytki składowane były początkowo w jednej z sal szkoły powszechnej przy ulicy Bernardyńskiej. W 1940 roku muzealne zbiory przeniesione zostały do kamienicy przy rzeszowskim Rynku. Kilkukrotnie w dziejach muzeum zmieniana była nazwa instytucji. Pierwotną nazwę Muzeum Ziemi Rzeszowskiej zmieniono w 1945 roku na Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 roku podniesiono jego rangę jako Muzeum Okręgowe. Pod tą nazwą rzeszowskie muzeum funkcjonuje do dzisiaj. Od początku lat 50-tych XX wieku muzeum zajmuje reprezentacyjny, siedemnastowieczny popijarski gmach przy ulicy 3-go Maja. Zaadoptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego obiekt z cennymi, barokowymi polichromiami w krużgankach parteru z pierwszej połowy XVIII wieku i unikatowym zespołem malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i dawnej aptece nadaje wyjątkową atmosferę i piękno tejże instytucji.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielooddziałową. Przy rzeszowskim Rynku mieszczą się bowiem siedziby Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Podczas tegorocznych uroczystości jubileuszowych dokonamy uroczystego otwarcia nowego oddziału – Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu. Szczegółowy program uroczystości zaplanowanych na 2 października 2020 r. prezentujemy poniżej:

+godz. 11.00 – uroczyste otwarcie Regionalnej Składnicy Zabytków Regionalnych w Zgłobniu

+godz. 12.00 – uroczystości jubileuszowe w gmachu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3 Maja


W programie:

- prezentacja multimedialna przebiegu przebudowy dawnego dworu- spichlerza w Zgłobniu,

- prezentacja sylwetki Franciszka Kotuli, patrona Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz dorobku tejże instytucji,

- przemówienia zaproszonych gości,

- wręczenie odznaczeń.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie odbędzie się przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama