Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Podziel się
Oceń

"Jeżeli ta pielgrzymka ma być prawdziwa, to się nie może dzisiaj skończyć" - powiedział bp Edward Dajczak 13 sierpnia 2022 r. na Jasnej Górze podczas Mszy św. na zakończenie pielgrzymek z pięciu diecezji. W Eucharystii uczestniczył bp Jan Wątroba i bp Edward Białogłowski razem z pątnikami 45. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w której wzięło udział 1555 osób
  • Źródło: diecezja.rzeszow.pl
45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Autor: Ks. Tomasz Nowak

Pielgrzymka z Rzeszowa pod hasłem "Posłani z Maryją" odbyła się w dwóch formach: tradycyjnej (10-dniowej) i sztafetowej (1-dniowej). Począwszy od 4 sierpnia, 276 kilometrową trasę w tradycyjnej formie pokonało 555 osób. Pątnicy, którzy codziennie wyruszali na pielgrzymi szlak byli podzieleni na 4 grupy (grupy zostały utworzone z połącznia dotychczasowych 13 grup). Przewodnikami byli: ks. Paweł Blat, ks. Wojciech Bober MS, ks. Paweł Ciba, ks. Wojciech Chrostowski, ks. Rafał Flak, ks. Paweł Gąsior, ks. Marek Jaworski, ks. Zbigniew Lubas, ks. Paweł Pietraszek, ks. Paweł Sikora i ks. Patryk Smoleń.

W pielgrzymce sztafetowej wzięło udział około 1000 pielgrzymów. Tworzyli oni piątą grupę "S", w której w zależności od dnia pielgrzymowało od 50 do 200 osób. Pielgrzymi sztafetowi codziennie z innego miejsca dojeżdżali na trasę pielgrzymki, gdzie czekał na nich ks. Paweł Blat, przewodnik grupy sztafetowej. Po zakończeniu pieszej drogi jechali autokarami na Jasną Górę i dopiero po Apelu Jasnogórskim wracali do domów (wyjątkiem byli pielgrzymi "sztafetowi", którzy przyjechali na szlak 12 sierpnia i pozostali na nim także 13 sierpnia). Obok księży przewodników w pielgrzymce uczestniczyło jeszcze blisko 20 duchownych, klerycy i siostry zakonne.

Codziennie na trasie pielgrzymki był obecny bp Edward Białogłowski. Ponadto pielgrzymi gościli biskupów z metropolii przemyskiej, krakowskiej i częstochowskiej: 5 sierpnia - abp. Adama Szala, 6 sierpnia - bp. Kazimierza Górnego na Mszy św. i bp. Jana Wątrobę na nabożeństwie za ojczyznę, 7 sierpnia - bp. Leszka Leszkiewicza, 8 sierpnia - bp. Krzysztofa Chudzia, 9 sierpnia - bp. Stanisława Jamrozka, 10 sierpnia - bp. Jana Piotrowskiego i 12 sierpnia - bp. Andrzeja Przybylskiego.

Obok tradycyjnej intencji za Kościół, Ojca Świętego i Ojczyznę pielgrzymi modlili się w intencji pokoju. "W tym roku, ze względu na sytuację za wschodnią granicą, do głównej intencji dodaliśmy modlitwę o pokój na Ukrainie i zakończenie wojny - czujemy się posłani z Maryją, aby nieść pokój Chrystusa" - mówił ks. Jakub Nagi, dyrektor pielgrzymki. W pielgrzymce uczestniczyli także pielgrzymi z Ukrainy.

W codziennych relacjach na antenie Katolickiego Radia Via, które przygotowywała Iwona Kosztyła, pielgrzymi i organizatorzy często mówili o radości z powrotu na pielgrzymkowy szlak, zwracając uwagę na wyjątkową atmosferę modlitwy i solidarności, ale także na trudności z noclegami. W związku ze stanem epidemii część mieszkańców odmawiała przyjęcia pielgrzymów. Ksiądz Mariusz Uryniak i ks. Paweł Pietraszek, kwatermistrzowie pielgrzymki oraz ich pomocnicy, mieli wyjątkowo wiele pracy, aby wszystkim pątnikom zapewnić dach nad głową. Większość pielgrzymów spała w szkołach i remizach strażackich.

13 sierpnia o godz. 10.00 pierwsza grupa pielgrzymów weszła na teren Sanktuarium Jasnogórskiego, aby za chwilę stanąć przed tronem Matki Bożej. Pielgrzymów z Rzeszowa wprowadzał ks. Władysław Jagustyn, ojciec duchowy pielgrzymki i ks. Jan Szczupak, kierownik trasy i rzecznik prasowy pielgrzymki.

O godz. 11.30 rozpoczęła się Msza św. na jasnogórskim szczycie. W Eucharystii, obok pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej, uczestniczyli pielgrzymi 31. Pielgrzymki Pelplińskiej, 32. Pielgrzymki Drohiczyńskiej, 38. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej i 40. Pielgrzymki Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Mszy św. przewodniczył biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak; w koncelebrze modlili się m.in. biskupi z Rzeszowa: bp Jan Wątroba i bp. Edward Białogłowski; biskupi z Pelplina: bp Ryszard Kasyna i bp Arkadiusz Okroj oraz bp Piotr Sawczuk z Drohiczyna.

W homilii bp Edward Dajczak przywołał postać beatyfikowanej w 2021 r. Sandry Sabattini (1961-1984), włoszki, która zginęła po wypadku samochodowym w wieku 23 lat. Sabattini studiowała medycynę, jako wolontariuszka pomagała niepełnosprawnym i narkomanom, planowała pracę w Afryce.

Kaznodzieja mówił o jej głębokim i dojrzałym spojrzeniu na życie, w którym uwzględniała zarówno obecność Boga i zmagającego się z różnymi trudnościami człowieka. Biskup podkreślił, że doświadczenie obecności Boga, które ma miejsce podczas pielgrzymowania, powinno być widoczne po powrocie do domów.

"Jeżeli ta pielgrzymka ma być prawdziwa, to się nie może dzisiaj skończyć. Jeżeli ma być taka, jaką zaplanował Pan, to powinna trwać po powrocie do domu. (…) Trzeba, żeby te kilometry, te rekolekcje, ktoś zobaczył; żeby to było widać" - powiedział bp Dajczak.

Równolegle do pielgrzymowania fizycznego odbywało się pielgrzymowanie duchowe pod patronatem bł. Jana Balickiego. Miejscem spotkań i modlitwy duchowych pielgrzymów był kościół św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie codziennie było nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski. Modlitwa była transmitowana przez Katolickie Radio Via.

Podsumowując na antenie Radia Via pielgrzymkę, ks. Władysław Jagustyn, z perspektywy pielgrzyma, który jako jedyny uczestniczył we wszystkich 45 pielgrzymkach, zwrócił uwagę na trudności, z którymi borykali się pielgrzymi.

"Była to pielgrzymka niełatwa z racji pewnych problemów logistycznych po stanie epidemii, ale przede wszystkim ze względu na to, iż pielgrzymi nieśli na Jasną Górę coraz więcej życiowych utrapień" - powiedział ojciec duchowy pielgrzymki. Z kolei ks. Jakub Nagi w rozmowie z dziennikarzem "Gościa Tarnowskiego", odnosząc się do mniejszej liczby uczestników pielgrzymki, mówił o większym nastawieniu na duchowe wartości. "Może nas jest mniej, ale jesteśmy bardziej skoncentrowani na duchowym przeżyciu wędrowania" - podkreślił dyrektor pielgrzymki. (tn)

Zdjęcia: Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę i ks. Stanisław Słowik
Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Janeczko877Treść komentarza: No wreszcie.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 17:10Źródło komentarza: CH Plaza Rzeszów wprowadza nowy system parkowaniaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Wyślijmy tam jeszcze więcej kasy na tą wojenkę to otworzą więcej takich biznesów do łupienia PolakówData dodania komentarza: 12.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Służby z Rzeszowa zlikwidowały biura "call center" związane z platformami inwestycyjnymi dokonującymi oszustwAutor komentarza: KMSTreść komentarza: Wróżka przepowiedziała? :):):):)Data dodania komentarza: 11.09.2024, 20:43Źródło komentarza: Nadciągają intensywne opady deszczu – zagrożenie podtopieniami i powodziąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: oj tam oj tam, widzisz jaki jesteś otumaniony. Pozwalasz kraść tory kolejowe a czepiasz się takich co niby kradną ale chyba nie kradną bo nikt ich nie złapał i nikt nikomu nic nie udowodniłData dodania komentarza: 9.09.2024, 13:21Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum Umiejętności
Reklama
Reklama
Reklama