Przed II wojną światową kształcił się on na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Działania wojenne przerwały jednak jego edukację.
Po wybuchu wojny służył w 1. Dywizji Grenadierów we Francji. Później przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił służbę początkowo w 16. Brygadzie Pancernej, a następnie w 1. Dywizji Pancernej.
Na miejscu przeszedł także szkolenie w zakresie dywersji. Cztery miesiące później został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. Skierowano go na staż w oddziałach brytyjskich. Następnie trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza.
Nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 został zrzucony na teren pogrążonej w działaniach wojennych Polski w ramach operacji "Weller 12".
Działał m.in. w okręgu AK Nowogródek. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach, gdzie pracował jako pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.
7 września 2014, w wieku 93 lat, wykonał w tandemie spadochronowym kolejny skok spadochronowy z żołnierzami jednostki GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
W 2016 r. opublikowano jego wywiad-rzekę pt. Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego ps. "Upłaz".
Reklama
Nie żyje mjr Aleksander Tarnawski - ostatni Cichociemny
W wieku 101 lat odszedł od nas Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz - ostatni żyjący Cichociemny. Postać ta może być szczególnie bliska mieszkańcom Rzeszowa, albowiem urodził się on w Słocinie.
- 05.03.2022 12:45
- Źródło: Informacja własna
Napisz komentarz
Komentarze