Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

II Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia online

Podziel się
Oceń

Kino Zorza razem z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie organizuje II Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia online.
  • Źródło: rzeszow.pl
Festiwal odbędzie się od 25 czerwca i potrwa do 1 lipca. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie siedem filmów – państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia.

Filmy będą dostępne nieodpłatnie na platformie: kinoviacarpatia.pl – codziennie, od godz. 15:30 do godz. 20:30. Po seansie, o godz. 20:45 odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Piotr Samolewicz, dziennikarz i miłośnik filmu.

Nad wydarzeniem honorowy patronat sprawują Wojewoda Podkarpacki oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Patronat medialny Polskie Radio Rzeszów.

Program:
25 czerwca (czwartek)

„Opowieść o trzech siostrach”, Turcja w koprodukcji z Grecją, Niemcami i Holandią (2019). Dramat (107 min), reżyseria: Emin Alper.
Dopiero trzeci film w dorobku jednego z najciekawszych tureckich reżyserów. W niewielkiej wiosce mieszka ojciec trzech córek, Sevket. W nadziei na lepsze życie, każda z nich zostaje oddana do bogatszej rodziny, w której pełni rolę służącej. To kultywowana od wieków lokalna tradycja zwana „besleme”. Jednak żadna z sióstr nie potrafi zaaklimatyzować się w nowych rodzinach. Z różnych powodów wracają w rodzinne strony.

26 czerwca (piątek)

„Matka” (Ema), Estonia 2016, reż.: Kadri Kõusaar, komediodramat (89 min)
Oryginalny thriller Estonki Kadri Kõusaar w stylu kryminałów Agathy Christie i „Fargo” braci Coen, zabarwiony fantastycznym czarnym humorem. Matka opiekuje się synem leżącym w śpiączce po zagadkowym postrzeleniu. Kobieta zostaje powiernicą tajemnic i problemów odwiedzających go znajomych. A miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia nauczyciela Lauriego. Kto i dlaczego zrobił coś takiego?

27 czerwca (sobota)

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” (Czechy / Francja / Niemcy / Bułgaria / Rumunia 2018), reżyseria i scenariusz Radu Jude. Dramat (140 min)
„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu latem 1941 r. rozpoczęły antysemickie akcje prowadzane przez dyktatora razem z Niemcami na obszarze Besarabii i Transnistrii. Stylizowany na dokument film zdobył m.in. główną nagrodę festiwalu w Karlowych Warach.

28 czerwca (niedziela)

„Sieranevada”, Rumunia 2016, komediodramat (172 min.), reżyseria: Cristi Puiu
Film „ojca chrzestnego” rumuńskiej nowej fali o tamtejszej „wojnie domowej”. Bukareszt. 40-letni lekarz wraz z żoną udaje się na rodzinną uroczystość ku pamięci zmarłego 40 dni wcześniej ojca. Gdy krewni czekają na spóźniającego się kapłana, na światło dzienne wychodzą sekrety i zadawnione urazy, a temperaturę spotkania dodatkowo podnosi bieżąca polityka.

29 czerwca (poniedziałek)

„Dusza i ciało”, Węgry 2017, dramat (116 min), scen. i reż. Ildikó Enyedi
Bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Film cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi pokazywany był na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Niedźwiedzia na 67. MFF w Berlinie.

30 czerwca (wtorek)

„Noc Walpurgii”, Polska 2015, komediodramat (75 min), reżyseria: Marcin Bortkiewicz
Bardzo dojrzały debiut Marcina Bortkiewicza. Akcja toczy się w noc Walpurgii, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze. Młody dziennikarz przeprowadza wywiad z Norą Sedler. Między dwójką wywiązuje się walka o dominację o erotycznym podłożu. Diwa dzieli się swoimi wspomnieniami z pobytu w obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

1 lipca (środa)

„Sens życia i jego brak”, Węgry 2014, komedia (96 min.) reżyseria: Gábor Reisz
Obsypana nagrodami na festiwalach w Turynie i Karlowych Warach komedia debiutującego w fabule Węgra Gábora Reisza. „Sens życia oraz jego brak” to niekonwencjonalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość, w której odnajdą się widzowie pod każdą szerokością geograficzną. Film w stylu komedii Woody’ego Allena. Lekki, momentami urokliwy i zabawny film o poważnych, bliskich wielu osobom sprawach. Aktivist.pl.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama