Konrad Fijołek: nowy architekt ma bardzo dużą niezależność w działaniach
Przywołując jego dotychczasowe osiągnięcia podkreślił, że Architekt Miasta został bardzo ciepło przyjęty przez architektów, urbanistów i aktywistów miejskich.
- Pan Janusz Sepioł będzie miał dużą niezależność w swoich działaniach. Dostanie ode mnie wszelkie narzędzia, których wymaga jego odpowiedzialna funkcja. Jestem przekonany, że miasto skorzysta na jego pracy, wiedzy i doświadczeniu. Od pierwszego spotkania bardzo dobrze nam się rozmawiało, mamy wspólne wizje miasta i tego, jak ono powinno się dalej Rozwijać - mówi Konrad Fijołek.
W pierwszych słowach Janusz Sepioł podkreślił, że chociaż do tej pory mieszkał w Małopolsce, Rzeszów jest dla niego szczególnym miejscem.
- Zrobiłem w domu przegląd starych zdjęć. Oto mój pradziadek, farmaceuta, który tu mieszkał. A więc mogę powiedzieć, że tu zaczęła się moja rodzinna tradycja - powiedział Janusz Sepioł prezentując archiwalne zdjęcie wykonane w rzeszowskiej pracowni Edwarda Janusza.
Czym będzie się zajmował Architekt Miasta?
On sam swoje zadania podzielił na cztery grupy. Pierwsza z nich to działania na rzecz lepszego zarządzania przestrzenią miasta. W tym celu trzeba jego zdaniem szybko przyjąć nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
- Na bazie tego dokumentu będą uchwalane nowe plany zagospodarowania przestrzennego Te, które są obecnie w opracowaniu trzeba przejrzeć, a najważniejszym nadać rangę pierwszeństwa w opracowaniu - mówił Janusz Sepioł.
Po drugie - zdaniem Janusza Sepioła w mieście potrzeba także więcej pracy studyjnej, warsztatów i konkursów architektonicznych.
- Miasto potrzebuje także lepszej architektury, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. W tym celu należy organizować konkursy. Chcę podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej - mówi Janusz Sepioł.
Trzecią gałęzią jego działań ma być promocja miasta poprzez architekturę. Podczas konferencji zwrócił uwagę, że nasze miasto określane mianem "Stolicy Innowacji" powinno wyróżniać się właśnie innowacyjną architekturą.
- Po czwarte, chciałbym lepszej koordynacji pracy przy planowaniu inwestycji. W tym celu trzeba usprawnić współpracę między wydziałami odpowiedzialnymi za planowanie przestrzeni, architekturę, zieleń i inwestycje. A także zwiększyć udział partycypacji mieszkańców w procesie planowania. Ja sam na razie poznaję miasto, wiele rzeczy mnie tu zaskakuje, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jest tu wiele terenów z olbrzymim potencjałem, a pofalowana powierzchnia miasta i spore, otwarte przestrzenie to skarby Rzeszowa. Szukam terenów chociażby na parki, co lansowałoby Rzeszów jako miasto nowoczesne i innowacyjne - zapewnia Janusz Sepioł.
Prezydent Konrad Fijołek przekonuje, że zdanie Architekta Miasta będzie bardzo ważne w kontekście wszelkich działań inwestycyjnych, już na etapie wydawania dokumentów, na przykład warunków zabudowy czy pozwoleń.
- Liczę, że uda się także nawiązać dobra współpracę z inwestorami, co zaowocuje powstaniem w Rzeszowie ciekawych obiektów. Nie tylko budynków mieszkalnych, ale także parków, placów - dodawał Janusz Sepioł.
Janusz Sepioł urodził się w 1955 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant - urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1999 roku był wicemarszałkiem, a w latach 2002-2006 marszałkiem małopolskim. Inicjator budowy między innymi takich obiektów jak Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka. Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski i koordynator dwóch kolejnych strategii jej rozwoju.
W 2007 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, prowadząc konkursy na gmachy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Centrum Kongresowego ICE. Senator VII i VIII kadencji. Współautor tzw. "Ustawy Krajobrazowej". Od 2015 roku projektant nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski. Od 1991 roku członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek rad programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.
Napisz komentarz
Komentarze