Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów. Ruszają prace przy regulacji rzeki Strug

Podziel się
Oceń

Ruszają prace związane z zabezpieczeniem i regulacją rzeki Strug w Rzeszowie. Ma poprawić bezpieczeństwo około 6. tys. mieszkańców osiedli takich jak Biała czy Budziwój.
  • Źródło: PUW
Rzeszów. Ruszają prace przy regulacji rzeki Strug

Autor: Grzegorz Bukała Urząd Miasta Rzeszowa

Wody Polskie realizują kolejne prace nad kompleksowym rozwiązaniem problemu podtopień, jakie pojawiają się w ostatnich latach w stolicy Podkarpacia. Mieszkańcy mierzą się z problemem tzw. powodzi miejskich spowodowanych przez nawalne deszcze.

Regulacja rzeki przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców

Problem potęguje brak odpowiedniego systemu kanalizacji deszczowej oraz przepełnione odprowadzalniki wód opadowych. Dla stworzenia kompleksowej ochrony przed skutkami podtopień, konieczne jest wykonanie prac zabezpieczających na rzece Strug oraz innych ciekach na terenie miasta.

- Zakres prac związanych z regulacją Strugu jest dość szeroki, ale realizacja inwestycji na pewno przyczyni się do tego, że poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców będzie znacznie podniesiony - podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda odniosła się również do opracowywanej przez Wody Polskie koncepcji dotyczącej zabezpieczenia przeciwpowodziowego. - Przygotowanie koncepcji technicznej związanej z wyznaczeniem obszaru związanego z zagrożeniem powodziowym oraz wskazaniem kierunków działań, które będą niezbędne do tego, by chronić południową część Rzeszowa jest równie ważne. Dziękuję Wodom Polskim za podejmowanie cennych działań zmierzających do zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej - dodała Ewa Leniart.

Prace na rzece Strug

Wody Polskie rozpoczynają roboty budowlane na pierwszym etapie inwestycji o łącznej wartości 28 mln zł, której celem jest zabezpieczenie terenów o powierzchni 433 ha położonych nad rzeką Strug. Zadanie „Strug – etap I – odcinkowa przebudowa – kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki Strug na długości 8,62 km”, na kwotę 5,9 mln zł, zostanie zrealizowane do końca bieżącego roku.

W ramach prac wykonane będzie m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp Strugu w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej.

Równolegle z ubezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie karp dużych drzew. Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ul. W. Gombrowicza do ul. Cz. Miłosza. Pozostały zakres prac do miejscowości Tyczyn będzie kontynuowany w 2022 roku.

Opracowanie dokumentacji dotyczącej rzek Matysówka i Hermanówka

Równolegle z robotami na rzece Strug trwają prace przedprojektowe nad kompleksowym zabezpieczeniem przed podtopieniami rzeszowskich osiedli: Budziwój, Biała i Matysówka. Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie procedują aktualnie postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji technicznej pn. „Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni cieków: Strug, Hermanówka, Matysówka, Młynówka, Czekaj i Rów W1”.

Opracowanie to powstanie w ramach dużego zadania ujętego w aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym pn.: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Malawka, Przyrwa, Matysówka, Mikośka, Paryja, Czekaj.

Koncepcja obejmie łącznie 91,7 km rzeszowskich rzek i pozwoli zidentyfikować skalę i główne przyczyny zagrożenia powodziowego, a następnie wskaże rozwiązania techniczne i nietechniczne które pozwolą na minimalizację lub redukcję zagrożeń powstałych w wyniku powodzi opadowych i błyskawicznych.




Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 18.10.2021 11:58
O, Fijołek z łopatą!!! Żeby się tylko chłop nie przemęczył, bo na kolejne fotki nie będzie miał siły :P

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama