Trener Gąsior zostaje!
Po sezonie 2020/21 Stal Mielec przeszła prawdziwą rewolucję w pionie sportowym. Pierwszą informacją, którą przekazał klub było nieoczekiwane przedłużenie kontraktu na kolejny sezon z Włodzimierzem Gąsiorem. Było to o tyle niespodziewane, że pan trener wielokrotnie podkreślał, że przyszedł tylko uratować klub. Legenda mieleckiej Stali poprowadził PGE FKS Stal Mielec w ostatnich siedmiu spotkaniach poprzedniego sezonu. Drużyna pod jego wodzą grała dobrze, zdobyła 9 punktów i zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. Włodzimierz Gąsior podpisał roczny kontrakt. Zarówno kibice jak i zarząd ekipy z Mielca przyjął jego decyzję z nieukrywaną radościom. Drużyna pod wodzą trenera Włodzimierza Gąsiora powróciła do treningów 14 czerwca.Stal z licencją na grę w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2021/2022
19 maja 2021 roku Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła odwołania Klubów Stal Mielec oraz KKS Kalisz od decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN przyznając im licencję na grę w swoich ligach na kolejny sezon. W stosunku do Klubu FKS Stal Mielec Komisja postanowiła:– przyznać licencję na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2021/2022 z nadzorem finansowym;
– utrzymać w mocy decyzję nieprzyznającą Klubowi licencji na rozgrywki Klubowe UEFA w związku z naruszeniem kryterium F.04;
– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wykazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania;
– nałożyć na Klub obowiązek zapłaty kwoty 15 000 zł za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego.
Według komunikatu Komisji Licencyjnej Stal Mielec nie przedstawiła rocznego sprawozdania finansowego, i nie uregulowała zaległości finansowych do 31 marca wobec innych klubów, pracowników, ZUS i urzędu skarbowego. Wszystkie te kryteria są niezbędne, aby Komisja mogła przyznać klubowi licencję na grę na poziomie centralnym. Szybko udało się je jednak skompletować i przekazać Komisji.
Zawodnicy odchodzą
Jak co roku, po sezonie przychodzi czas na okienko transferowe, czyli coś, co uwielbiają kibice. 26 maja klub poinformował, że drużynę opuszczają dwaj zawodnicy, którzy do PGE FKS Stali Mielec byli wypożyczeni z innych klubów – Wojciech Błyszko i Damian Pawłowski. Wojciech Błyszko był wypożyczony do PGE FKS Stali Mielec z Jagiellonii Białystok. W barwach naszego Klubu zagrał łącznie w czterech meczach – trzech w PKO BP Ekstraklasie oraz jednym Fortuna Pucharu Polski. Na boisku spędził razem 318 minut. Więcej występów zaliczył wypożyczony z Wisły Kraków Damian Pawłowski. 22-letni pomocnik zagrał łącznie w ośmiu spotkaniach – siedmiu PKO BP Ekstraklasy i jednym Fortuna Pucharu Polski. Po raz ostatni w naszych barwach wystąpił 1 lutego, w zremisowanym bezbramkowo meczu ze Śląskiem Wrocław.31 maja klub opuszcza kolejna dwójka piłkarzy. Z klubem żegnają się Wojciech Lisowski oraz Szymon Stasik. Wojciech Lisowski przyszedł do PGE FKS Stali Mielec latem 2019 roku z GKS-u Katowice. Swój debiut zaliczył 21 września 2019 roku, w meczu przeciwko GKS-owi Bełchatów. Pierwszą bramkę zdobył w wygranym 5:1 meczu z Sandecją Nowy Sącz. Łącznie w sezonie 2019/2020 zagrał w 12 meczach Fortuna 1 Ligi, z czego cztery rozegrał w pełnym wymiarze czasowym. Z kolei w bieżącym sezonie zaliczył trzy występy. Były to mecze przeciwko Wiśle Płock, Górnikowi Zabrze i Warcie Poznań. Razem przez dwa lata dla PGE FKS Stali Mielec zagrał w 15 ligowych spotkaniach i czterech Fortuna Pucharu Polski. W tym czasie zdobył jedną bramkę i zaliczył jedną asystę. Szymon Stasik do Mielca również trafił przed sezonem 2019/2020. To właśnie tamte rozgrywki były dla niego bardzo udane – zagrał w 28 meczach Fortuna 1 Ligi oraz w dwóch Fortuna Pucharu Polski. Był wtedy podstawowym młodzieżowcem naszego zespołu. Z kolei w PKO BP Ekstraklasie zagrał w czterech spotkaniach. Wszystkie rozegrał w rundzie jesiennej. Były to mecze przeciwko Cracovii, Lechii Gdańsk, Rakowowi Częstochowa i Warcie Poznań.
1 czerwca pojawiła się niespodziewana wiadomość o tym, że jeden z konstruktorów utrzymania, Petteri Porsell, również opuści klub z Mielca. Petteri Forsell do PGE FKS Stali Mielec przyszedł w sierpniu 2020 roku, tuż po awansie drużyny do PKO BP Ekstraklasy. W Biało-Niebieskich barwach zagrał łącznie w 26 ligowych spotkaniach, w których zdobył jedną bramkę (przeciwko Zagłębiu Lubin) oraz zaliczył jedną asystę, w pamiętnym meczu z Lechem Poznań na wyjeździe (choć te liczby nie pokazują całego wkładu piłkarza).
8 czerwca klub opuścił kolejny gracz, Andreja Prokić. Andreja po raz pierwszy przy Solskiego 1 zameldował się tuż po starcie sezonu 2015/16, gdy Stal Mielec występowała jeszcze w drugiej lidze. Szybko stał się niezbędnym elementem w układance trenera Janusza Białka, a jego bramki były bezcenne w sezonie, który zakończył się awansem na zaplecze ekstraklasy. Łącznie zdobył wówczas 12 bramek, dokładając do tego dorobku jeszcze 4 asysty. Po tym wyczynie postanowił skorzystać z oferty GKS-u Katowice i przeniósł się na Górny Śląsk. Do Mielca wrócił dwa lata później. W sezonie 2018/19 zagrał w 33 ligowych meczach, w których zdobył 5 bramek i zaliczył 8 asyst. W kolejnym sezonie znów był wiodąca postacią PGE FKS Stali Mielec. W rozgrywkach 2019/2020, które zakończyły się awansem do PKO BP Ekstraklasy trzykrotnie wpisywał się na listę strzelców. Jego dorobek asyst wynosił sześć ostatnich podań. To również on strzelił pierwszego, historycznego gola dla naszego klubu po 24 latach przerwy w PKO BP Ekstraklasie.
Najbardziej dotkliwa strata, miała jednak dopiero nadejść. Robert Dadok odchodzi z PGE FKS Stali Mielec, brzmiał komunikat. Zawodnik postanowił kontynuować karierę w Górniku Zabrze. W Stali spędził łącznie 1,5 roku. Przy Solskiego 1 zameldował się w styczniu 2020 roku, gdy drużyna prowadzona wówczas przez trenera Dariusza Marca przygotowywała się do rundy wiosennej Fortuna 1 Ligi. Robert Dadok w awansie do Ekstraklasy miał swój udział – zagrał w 12 meczach i zdobył w nich jedną bramkę oraz zaliczył jedną asystę. Łącznie w ubiegłym sezonie zagrał w 24 meczach, w których zaliczył dwie asysty.
Ostatnim transferem wychodzącym okazało się być odejście Jakuba Wróbla do Apklan Resovi Rzeszów. W tym zespole spędził ostatnie pół roku na zasadzie wypożyczenia. Jakub Wróbel do PGE FKS Stali Mielec trafił latem 2020 roku. Napastnik urodzony w Dąbrowie Tarnowskiej w naszym klubie rozegrał łącznie 9 spotkań (8 w lidze i 1 w Pucharze Polski), w których nie udało mu się wpisać na listę strzelców. W styczniu 2021 roku został wypożyczony do Apklan Resovii, do której teraz przechodzi na zasadzie transferu definitywnego.
Stal przedłuża kontrakty
Stal Mielec, przed wzmocnieniami z zewnątrz, zdecydowała się przedłużyć kontrakty z kilkoma piłkarzami. 27 maja bramkarz Damian Primel podpisał nowy, roczny kontrakt z PGE FKS Stalą Mielec. W kontrakcie jest również zapisana opcja przedłużenia o kolejny sezon. Dla 29-letniego bramkarza będzie to już czwarty rok spędzony przy Solskiego 1. Do Mielca trafił w 2018 roku za kadencji Artura Skowronka. Debiut zaliczył w maju 2019 roku, ale prawdziwą szansę dostał dopiero kilka miesięcy później. W 15.kolejce Fortuna 1 Ligi wskoczył do bramki za Seweryna Kiełpina i tego miejsca nie oddał już do końca rundy jesiennej. Wiosną sezonu 2019/2020 ustąpił miejsca wypożyczonemu Jakubowi Wrąblowi, a w minionym sezonie rywalizował z Rafałem Strączkiem i Michałem Gliwą. W PKO BP Ekstraklasie zaliczył jeden występ, gdy pod koniec wyjazdowego meczu z Cracovią zastąpił kontuzjowanego Rafała Strączka. W barwach PGE FKS Stali Mielec do tej pory rozegrał łącznie czternaście spotkań.24 czerwca klub poinformował, że Maciej Urbańczyk kolejny rok spędzi w barwach PGE FKS Stali Mielec. 26-letni środkowy pomocnik przedłużył kontrakt z klubem do 30 czerwca 2022 roku. Dla Macieja Urbańczyka będzie to już czwarty sezon w biało-niebieskich barwach. Do Mielca trafił w styczniu 2019 roku, jeszcze za kadencji Artura Skowronka. Przez dwa i pół roku rozegrał dla nas łącznie 45 ligowych spotkań. Na ten dorobek składa się 10 meczów w rundzie wiosennej sezonu 2018/19, 24 spotkania w sezonie 2019/20 oraz 11 spotkań w sezonie 2020/21.
Cztery dni później przedłużono kolejny kontrakt. Mateusz Dudek kolejny rok będzie reprezentował barwy PGE FKS Stali Mielec. 18-letni bramkarz podpisał kontrakt ważny do 30 czerwca 2022 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon. W Stali Mielec przeszedł wszystkie poziomy szkolenia, będąc podopiecznym najpierw trenera Roberta Mazura, a następnie Bogusława Wyparło.
Transfery kosmetyczne
Stal Mielec z czasem rozpoczęła swoją "ofensywę" transferową. Prezes Jacek Klimek od dawna jednak zapowiadał, że będą to transfery stricte kosmetyczne i nie należy spodziewać się wielkich ruchów. Pierwszym "transferem" było podpisanie profesjonalnego kontraktu z Kamilem Duszkiewiczem. 19-latek występujący na pozycji napastnika został włączony do kadry pierwszego zespołu. Kamil Duszkiewicz (ur. 05.03.2002) pochodzi z Woli Mieleckiej i jest wychowankiem PGE FKS Stali Mielec, choć swoje pierwsze kroki stawiał w Starcie Wola Mielecka. Jesienią grał w czwartej lidze w Stali II Mielec, a wiosnę spędził na wypożyczeniu w Sokole Kolbuszowa Dolna.29 czerwca Stal ogłosiła pierwszy transfer do klubu. Marcin Budziński został nowym zawodnikiem PGE FKS Stali Mielec. Z klubem związał się rocznym kontraktem. Marcin Budziński do tej pory wystąpił w 216 meczach ekstraklasy. Zdecydowaną większość z nich zagrał w barwach Cracovii (147 spotkań i 23 gole), ale w swoim CV ma również kilka lat występów w Arce Gdynia. To właśnie w Gdyni zaliczył swój debiut na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. W obu tych klubach grał również na poziomie pierwszej ligi. Na swoim koncie ma również krótki epizod w Radomiaku Radom oraz bardzo ciekawy pobyt w ekstraklasie Australii. W sezonie 2017/18 w barwach Melbourne City FC zagrał w 17 meczach, w których zdobył 5 bramek i zaliczył jedną asystę. Łącznie w swojej karierze zagrał w 295 meczach ligowych (na szczeblu ekstraklasy i pierwszej ligi) i pucharowych. Zdobył w nich 35 bramek i zaliczył 32 asysty.
8 lipca do klubu dołączyli dwaj piłkarze. Pierwszym z nich był Eryk Galara występujący na pozycji środkowego pomocnika. Jest wychowankiem klubu Dunajec Nowy Sącz, skąd w wieku 13 lat przeniósł się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. Następnie występował także w zespołach młodzieżowych Polonii Warszawa. W 2018 roku trafił na Podkarpacie, a dokładnie do Siarki Tarnobrzeg, którą prowadził wówczas Włodzimierz Gąsior. Łącznie w Siarce – na poziomie drugiej ligi – zagrał w 36 spotkaniach. Poprzedni sezon spędził w Wólczance Wólka Pełkińska. Tam wystąpił w 33 spotkaniach, w których zdobył 5 bramek oraz zaliczył 4 asysty.
Drugim piłkarzem był dobrze znany na Podkarpaciu, Wiktor Kłos. Sezon 2019/2020 był dla niego pierwszym w seniorskiej piłce. Wówczas trafił do Wólczanki Wólka Pełkińska, skąd po dobrej rundzie został sprowadzony przez Stal Rzeszów. W Stali Rzeszów przez półtora roku wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie i notował bardzo solidne liczby. W 44 meczach zdobył 3 gole i zaliczył 11 asyst.
Na kolejny transfer musieliśmy czekać raptem dwa dni. Wtedy to klub poinformował że Maksymilian Sitek został nowym zawodnikiem PGE FKS Stali Mielec. 20-latek przyszedł na zasadzie rocznego wypożyczenia z opcją pierwokupu z Podbeskidzia Bielsko-Biała. Maksymilian Sitek jest wychowankiem Stali Rzeszów. W wieku 13 lat przeniósł się do Legii Warszawa, gdzie łącznie spędził pięć lat. W Legii grał w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. W sezonie 2017/18 zagrał w nich 25 spotkań, w których zdobył 4 bramki i zaliczył jedną asystę. W kolejnym sezonie wrócił na Podkarpacie. Trafił do drugoligowej wówczas Siarki Tarnobrzeg, którą prowadził Włodzimierz Gąsior. W sezonie 2018/19 w barwach Siarki zdobył 2 bramki i zaliczył 3 asysty. Następny sezon to kolejny krok do przodu i transfer do pierwszoligowej Puszczy Niepołomice. Łącznie w Puszczy zagrał w 23 meczach, w których zdobył 2 bramki i zaliczył 6 asyst. Maksymilian Sitek przez ten czas wciąż był zawodnikiem Legii Warszawa, wypożyczonym do kolejnych klubów. W sierpniu 2020 roku został wykupiony przez Podbeskidzie Bielsko-Biała. W Podbeskidzie w 18 meczach w PKO BP Ekstraklasie zdobył jedną bramkę.
Jak na razie ostatni transfer ogłoszony 22 lipca (z naszych informacji wynika że Stal jest blisko zakontraktowania jeszcze jednego doświadczonego piłkarza). Najnowszym nabytkiemk jest Mateusz Wyjadłowski. 21-letni prawy wahadłowy został wypożyczony na rok z Jagiellonii Białystok z opcją pierwokupu. Jesienią 2020 roku rozegrał trzy mecze w PKO BP Ekstraklasie i jeden w Fortuna Pucharze Polski. Wiosnę spędził już na wypożyczeniu w Puszczy Niepołomice. Pod wodzą trenera Tomasza Tułacza zagrał w 11 spotkaniach Fortuna 1 Ligi, w których zdobył 2 bramki.
Transfery Stali nie powalają, to jasne, jednak od dawna wielu ekspertów zwracało uwagę na to, że kadra Stali jest zbyt długa (na kontrakcie znajdowało się około 50 osób). W związku z tym łatwiej zrozumieć tak liczne odejścia i nieliczne transfery przychodzące. Wydaje się że polityka transferowa Stali Mielec została dobrze i dokładnie zaplanowana. Blisko Mielca był również Kamil Wojtyra czy Adam Frątczak, jednak oba te transfery upadły.
Zmiany w akademii
Ciekawe informacje napłynęły do nas 7 lipca. Wtedy to klub poinformował że funkcję dyrektora Akademii PGE FKS Stal Mielec przestał pełnić Jacek Cyganowski. Od lipca nadzór nad Akademią przejął prezes Jacek Klimek, a funkcję koordynatora objął Marcin Gancarczyk. Należy zaznaczyć, że Jacek Cyganowski nadal będzie blisko współpracował z klubem jako szef kluczowego dla nas partnera – Akademii Piłkarskiej Piłkarskie Nadzieje. W klubie wszystkie dotychczasowe zespoły młodzieżowe i dziecięce będą funkcjonowały bez zmian, z dotychczasową obsadą kadry trenerskiej. Klub poinformował że zmiany mają na celu rozszerzenie współpracy o kolejne podmioty, szkolące na równych prawach i zasadach z klubem, w zakresie polityki transferowej, wymiany doświadczeń szkoleniowych oraz marketingowych.Nowy konsultant ds. marketingu PGE FKS Stal Mielec
Kolejne zmiany w pionie marketingowym miały miejsce 15 lipca. Nowym konsultantem w sprawach promocyjnych i marketingowych został Mariusz Chmielowiec. Współpraca przebiegać będzie na zasadzie umowy barterowej. Mariusz Chmielowiec jest doradcą, specjalistą ds. reklamy i marketingu z ponad 16 letnim doświadczeniem w branży. Ukończył studia magisterskie oraz podyplomowe z zakresu zarządzania oraz komunikacji wizualnej. Pomaga firmom i organizacjom z Polski oraz UE osiągnąć zaplanowane cele sprzedażowe poprzez budowanie nowoczesnych identyfikacji wizualnych.Legenda za burtą
Najważniejsze zmiany zostawiliśmy na koniec. Zaczynamy od prawdziwego szoku. 14 czerwca z klubem pożegnał się trener bramkarzy, Bogusław Wyparło! Od 2014 roku pełnił funkcję trenera bramkarzy w PGE FKS Stali Mielec. Pracował w sztabach: Janusza Białka, Zbigniewa Smółki, Artura Skowronka, Dariusza Marca, Dariusza Skrzypczaka, Leszka Ojrzyńskiego i Włodzimierza Gąsiora. W latach 2017 – 2020 pełnił również funkcję dyrektora budowanej od podstaw Akademii PGE FKS Stal Mielec. Bogusław Wyparło zagrał w 359 meczach najwyższego szczebla rozgrywkowego, w tym w 174 w barwach mieleckiego klubu. W latach 1998–1999 rozegrał trzy mecze dla reprezentacji Polski. Oficjalnie karierę sportową zakończył w 2016 roku w Stali Mielec. Posadę legendy stali objął Kamil Beszczyński. Kamil Beszczyński w ostatnich latach związany był z Siarką Tarnobrzeg – najpierw jako czynny bramkarz, a następnie jako trener bramkarzy. Przez prawie cztery sezony współpracował w Tarnobrzegu z trenerem Włodzimierzem Gąsiorem. Swoją bramkarską karierę rozpoczynał na początku XXI wieku w Tłokach Gorzyce. W 2006 roku przeszedł do Naprzodu Jędrzejów, by w kolejnym sezonie trafić do Stali Kraśnik. W kolejnych latach występował także w Wiśle Puławy (209-2012), Naprzodzie Jędrzejów (wiosna 2012), Siarce Tarnobrzeg (sezon 2012/13) oraz w Stali Rzeszów (2013-2015). W 2015 roku ponownie trafił do Siarki Tarnobrzeg, w której spędził sześć ostatnich lat.Włodzimierz Gąsior rezygnuje!
To był prawdziwy szok. 15 dni do nowego sezonu, środek okresu przygotowawczego i taki cios. Decyzja trenera Gąsiora jest jednak jak najbardziej zrozumiała. Trener Włodzimierz Gąsior zrezygnował z przyczyn osobistych i jest to temat którego nie należy drążyć. równocześnie Stal Mielec poinformowała że funkcję trenera pierwszego zespołu obejmuje Adam Majewski, który ostatnio pracował w Stomilu Olszyn. Jest to były piłkarz m.in. Wisły Płock i Legii Warszawa. Na poziomie ekstraklasy zagrał łącznie prawie 300 spotkań. Zagrał również jedno spotkanie w reprezentacji Polski. Z Legią Warszawa w 2002 roku zdobył mistrzostwo Polski. Pracę trenerską rozpoczął w Wiśle Płock.Nowa baza treningowa
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej z udziałem Wójta Gminy Tuszów Narodowy Andrzeja Głaza, Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby i Prezesa FKS Stali Mielec Jacka Klimka poinformowano o budowie nowego kompleksu sportowego, który będzie służyć zarówno mieszkańcom jak i piłkarzom mieleckiej Stali. Pierwszy etap inwestycji obejmować będzie budowę pełnowymiarowego boiska z podgrzewaną murawą, remont istniejącego wraz z wykonaniem drenażu i budowę budynków sanitarno-szatniowych. W kolejnych etapach powstać ma m.in. pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz infrastruktura sportowo-rekreacyjna jak korty tenisowe czy boiska typu orlik. Nowoczesny kompleks sportowy ma służyć jako baza treningowa dla ekstraklasowej Stali Mielec. Odpowiednia infrastruktura jest niezbędna do skutecznego przygotowania, szczególnie w okresie zimowym. Do tej pory w Mielcu nie było boiska treningowego z podgrzewaną płytą, co przekładało się na jakość zimowych przygotowań.Na co stać Stal Mielec? Nasza prognoza
Nadchodzący sezon 2021/22 może się okazać dla Stali Mielec o wiele trudniejszym niż poprzednim. Przede wszystkim z Ekstraklasy spadają trzy ekipy. Oznacza to że Stal musi skończyć sezon na co najmniej 15 miejscu w tabeli jeśli marzy o utrzymaniu. Transfery Stali Mielec nie powalają na kolana (choć Radomiak wygląda na tym polu jeszcze gorzej). W końcówce sezonu jednak było widać, że ten skład ma niewykorzystany potencjał i odpowiedni trener może go obudzić. Siłą Stali może się okazać głownie defensywa oraz pomoc. To na tych pozycjach występują bowiem prawdziwi generałowie tej ekipy, Krystian Getinger oraz Maciej Domański. Mocnym ogniwem jest również pozycja bramkarza. Rafała Strączka chyba tylko cudem udało się zatrzymać w Stali na następny sezon (walczyło o niego chociażby Sasuolo). Znaki pytania pojawiają się także przy nazwisku trenera. Adam Majewski został postawiony przed niezwykle ciężkim zadaniem jakim jest utrzymanie ekipy z Mielca. Jest to niezwykle młody trener i nie jest to pewne że poradzi sobie z ciążącym na nim presją. To wszystko sprawia ze przed Stalą najcięższy sezon od lat.Na co więc stać ekipę z Mielca? Naszym zdaniem, Stal czeka prawdziwy bój o pozostanie w Ekstraklasie i może się okazać (bardzo to prawdopodobne) że jest to walka skazana na porażkę. Polska liga jednak od lat pokazuje, że wszelkie prognozy przed sezon są nic nie warte i zazwyczaj jest odwrotnie niż typują eksperci. W drużynach ekstraklasy widzimy jednak słabsze ekipy niż mielecka Stal. W związku z tym stawiamy na to, że Stal ostatecznie utrzyma się na poziomie Ekstraklasy i skończy na 15 miejscu. Może jest to prognoza na wyrost, ale lokalny patriotyzm nakazuje nam wierzyć w ekipę z Mielca.
Napisz komentarz
Komentarze