Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Powstrzymano Nigeryjskie oszustwo na kilkanaście tysięcy zł!

Podziel się
Oceń

Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy zapobiegli utracie kilkunastu tysięcy złotych. Funkcjonariusze przerwali tzw. oszustwo nigeryjskie na Podkarpaciu.
  • Źródło: Komenda Główna Policji w Rzeszowie
Powstrzymano Nigeryjskie oszustwo na kilkanaście tysięcy zł!
Nigeryjskie oszustwo na Podkarpaciu

Autor: Zdjęcie ilustracyjne

Szybka i świadoma reakcja pracowników banku-to oni uratowali kobietę


We wtorek 22 czerwca bieżącego roku policjanci z wydziału kryminalnego uzyskali informację, że w jednym z banków w Rzeszowie, znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Na miejscu policjanci zastali 50-latkę w trakcie realizacji przelewu środków na zagraniczne konto.

Oszust jak aktor, zbudował własną postać


Policjanci na miejscu powstrzymali kobietę przed przelaniem środków na podejrzane konto. Niestety jak się później okazało miała to być już kolejna wpłata. Pokrzywdzona udzieliła obszernych wyjaśnień. Według jej relacji kobieta nawiązała kontakt na mediach społecznościowych z nieznajomym mężczyzną. Podawał się on za inżyniera pracującego na statku.

Po kilku tygodniach znajomości mężczyzna zaproponował spotkanie oraz przesłanie bardzo wartościowej paczki. Przesyłka wymagała jednak dokonania opłaty za cło. Kobieta uwierzyła oszustowi i przesłała na wskazane przez niego konto bankowe znaczną kwotę.

W dniu interwencji policyjnej kobieta zamierzała przesłać kolejny przelew. Miał on pokryć cło za przesyłkę.

Na czym polega nigeryjskie oszustwo? Policjanci wyjaśniają sprawę


Funkcjonariusze wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo nigeryjskie. Policjanci zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy. Tłumaczą także na czym polega ten rodzaj wyłudzenia:

-Oszustwo nigeryjskie - to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązaniu kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania i trwałego związku, wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

Przypominają oni także na jakie sygnały ostrzegawcze szczególnie zwracać uwagę. Poniżej znajduje się przygotowana prze funkcjonariuszów policji lista ,,legend”, które najczęściej opowiadają oszuści celem wyłudzenia środków pieniężnych.

  1. Jeśli ktoś otrzyma informację, że został wybrany na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. z kontynentu afrykańskiego, za co obiecana jest wielomilionowa gratyfikacja, może być pewny, że jest to oszustwo.

  2. Informacja, że jest się zwycięzcą zagranicznej loterii, w której nie brało się udziału. To także gwarantowane oszustwo. Taką informację należy potraktować jako spam i od razu usunąć.

  3. Zapowiedź otrzymania niespodziewanego wielomilionowego spadku po nieznanym krewnym to również próba wyłudzenia (na opłatach manipulacyjnych np. za adwokata).

  4. Obietnica przekazania ogromnej kwoty pieniędzy, w zamian za spłatę opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), to też oszustwo. W takiej sytuacji wystarczy odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z kwoty, którą mamy otrzymać.

  5. Zapowiedź spotkania lub związku, która jednak wymaga zainwestowania własnych środków z powodu równych nieoczekiwanych perturbacji. To także stanowi próbę wyłudzenia pieniędzy.

Policjanci przypominają, aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić do propozycji nawiązania znajomości z nieznajomymi osobami, składanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama