Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Porozumieli się na szczytach władzy! Rzeszów i Krasne połączą się w jedno miasto!

Podziel się
Oceń

W miniony piątek (7 sierpnia) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji obradowali przedstawiciele Rzeszowa, Krasnego, władz wojewódzkich i regionalni parlamentarzyści. Uradzili, że Rzeszów i cała gmina Krasne połączą się w jedno miasto! Kiedy to się ma wydarzyć? Już całkiem szybko, 1 stycznia 2022 roku! Konsekwencją połączenia będą przedterminowe wybory samorządowe.
  • Źródło: nowiny24.pl, materiały własne
Organizatorem spotkania w Ministerstwie był pochodzący z Niska, a wybrany w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim poseł oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Na spotkanie z wiceministrem Pawłem Szefernakerem, który zajmuje się samorządami, przybyli: wojewoda Ewa Leniart, senator Stanisław Ożóg, prezydent Tadeusz Ferenc, Wilhelm Woźniak - wójt gminy Krasne oraz przedstawiciele mieszkańców Malawy, którzy zabiegali o przyłączenie tej miejscowości do Rzeszowa.

Z Rzeszowem łączyć tylko całe gminy!

Uczestnicy piątkowego spotkania mają odmienne wizje tego, jak ma następować poszerzenie Rzeszowa. Wojewoda Ewa Leniart oraz wójtowie okolicznych gmin, w tym przypadku Wilhelm Woźniak, wójt Gminy Krasne są przeciwni przyłączaniu do miasta pojedynczych sołectw. Ich zdaniem przyłączanie do Rzeszowa pojedynczych sołectw osłabia okoliczne gminy, które muszą się mierzyć zwłaszcza z problemami budżetowymi. W przypadku Malawy to szczególnie istotne, bo jest ona gęsto zaludnioną częścią gminy Krasne. Podobne argumenty podczas poprzednich konsultacji przedstawiali Paweł Baj, Burmistrz Głogowa Młp., od którego prezydent Rzeszowa chciał przejąć Rudną Małą oraz Wiesław Kąkol, Burmistrz Boguchwały, z której Rzeszów chciał wydzielić Racławówkę.

Przełom!? Krasne zgodzi się na połączenie?

Jak relacjonuje wiceminister Warchoł, podczas spotkania ustalono więc, że trzeba przygotować połączenie Rzeszowa z całą gminą Krasne. Wniosek o taką zmianę radni z Rzeszowa i Krasnego mieliby złożyć do końca marca przyszłego roku, a fuzja jest możliwa od początku 2022 roku - czytamy w portalu nowiny24.pl. Jeśli radni i wójt gminy Krasne "dogadają się" z włodarzami Rzeszowa i w obydwu radach podobne uchwały zostaną przegłosowane do marca 2021 r., to termin 1 stycznia 2022 r. jest jak najbardziej realny!


Konsekwencje połączenia miasta Rzeszowa i gminy Krasne

Główną konsekwencją połączenia dwóch gmin będą nowe wybory do rady miasta i nowe wybory prezydenta miasta. Nowa gmina ma też dostać od rządu "prezent" w postaci około 100 mln zł na inwestycje. Prezydent Ferenc deklarował, że kwota ta będzie przeznaczona na inwestycje na nowych terenach.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama