W pierwszej kolejności rozwiązanie spraw z kanalizacją
Do końca maja tego roku gmina Głogów Małopolski przekaże na rzecz spółki MPWiK Rzeszów sieci wodne i kanalizacyjne. Wówczas spółka stanie się formalnie ich właścicielem. MPWiK zapłaci gminie Głogów Młp. za sieci 50% ich wartości, czyli ok. 350 tysięcy złotych netto.- Chcemy oczywiście zmodernizować te sieci, aby spiąć je z systemem miejskim. Potrzebujemy na to jednak czasu, dlatego, dopóki te prace się nie zakończą, mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp. - tłumaczy prezydent Marek Bajdak.
Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj zobowiązał się, że jego gmina będzie obsługiwać mieszkańców Rzeszowa w zakresie dostarczania wody do końca 2021 roku, a w przypadku sieci kanalizacyjnej do czerwca 2022 roku. Jednocześnie MPWiK, kiedy stanie się formalnie właścicielem sieci, podpisze nowe umowy z mieszkańcami Miłocina i Pogwizdowa, zaś ze spółką EkoGłog zostanie podpisana umowa o hurtowym dostarczaniu wody i odbiorze ścieków.
- Omówiliśmy i dopracowaliśmy wszystkie szczegóły, tak aby dla mieszkańców Pogwizdowa i Miłocina nic się nie zmieniło, by nie odczuli zmian formalnych. Natomiast dla nas, te ustalenia zamykają temat poszerzenia Rzeszowa o tereny z gminy Głogów Małopolski - mówi prezydent Marek Bajdak.
- W ten sposób kończymy sprawy majątkowe pomiędzy Głogowem Młp. i Rzeszowem dotyczące Miłocina i Pogwizdowa. Cieszę się, że wreszcie w Ratuszu jest przychylność i zrozumienie dla tego tematu. Tak powinno być od dawna - dodaje Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.
Ustalono także sprawy dot. hali sportowej oraz zadłużenia
Samorządy porozumiały się także w kwestii szkoły i hali sportowej w Pogwizdowie Nowym. Rzeszów spłaci zadłużenie gminy Głogów Młp. w wysokości 2 420 976 zł, jakie gmina zaciągnęła w związku z budową sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym. Tym samym gmina uwolni się z długu, jaki ciążył na wszystkich mieszkańcach w związku z tą inwestycją. Zgodę na wypłatę tej kwoty wyrazili już Radni Miasta Rzeszowa.Co do szkoły ustalenia są takie, że do końca maja tego roku zostanie podpisany akt notarialny i gmina Głogów przekaże nieodpłatnie budynek i majątek szkoły miastu Rzeszów. Natomiast za okres od stycznia do maja, czyli do podpisania aktu notarialnego, miasto zapłaci gminie Głogów Młp. niewielki czynsz w ramach dzierżawy tego budynku.
- Tak powinny wyglądać rozmowy samorządów dotyczące poszerzenia miasta. Wcześniej nie było takiej chęci, a to przecież sprawy, które dotyczą mieszkańców i gminnego majątku - podsumowuje burmistrz Paweł Baj.
Rzeszów w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie powiększył swoją powierzchnię. W 2005 roku miasto miało ok. 54 km kwadratowe, a dziś już prawie 129 km kw. Przybyło także mieszkańców. Obecnie w Rzeszowie zameldowanych jest ponad 196 tys. osób, czyli o ok. 37 tys. więcej niż w 2005 r.
Ostatnie zmiany granic zostały przeprowadzone 1 stycznia 2019 roku (przyłączenie Matysówki i północnej części Miłocina) i 1 stycznia 2021 r. włączenie Pogwizdowa Nowego. Matysówka była częścią gminy Tyczyn, natomiast Miłocin i Pogwizdów Nowy Głogowa Małopolskiego.
Napisz komentarz
Komentarze