Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Razem dla Rzeszowa zorganizowało debatę ws. problemów miasta

Podziel się
Oceń

W dniach 8-9 marca br., z inicjatywy Razem dla Rzeszowa odbyła się debata dotycząca bieżących problemów, zgłaszanych przez stowarzyszenia, ruchy miejskie i rady osiedla z terenu miasta Rzeszowa. Na spotkaniu byli obecni przedstawicieli wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa (RR, PiS, PO) oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Polskich Odział Rzeszów.
  • Źródło: informacje prasowe
Razem dla Rzeszowa zorganizowało debatę ws. problemów miasta
Razem dla Rzeszowa zorganizowało debatę ws. problemów miasta

Autor: Krzysztof Dierżęga

Podczas debaty omawiane były problemy zgłaszane przez wybrane stowarzyszenia i grupy społeczne wchodzące w skład porozumienia Razem dla Rzeszowa i współpracujące
z nim. Zagadnienia podzielono na kilka kwestii. Problematyka związana z terenami zielonymi w mieście przedstawiana była przez „Rodzinny ogród działkowy Zdrowie” oraz „Zielony Zimowit”. Kwestie związane z „betonowaniem” doliny Wisłoka poruszały „Stacja Rzeszów Dziki”, „Stowarzyszenie Mieszkańców Budziwój-Biała”, „Stowarzyszenie Zielone Osiedle Grabskiego”, Mieszkańcy Osiedla „Nowe Miasto”. Chaos urbanistyczny i nieprawidłowości związane z wydawaniem warunków zabudowy (WZ) w Rzeszowie prezentowały stowarzyszenia „Spacerówka”, „Grupa obywateli Śródmieście”, „Świadomy Obywatel Rzeszowa” i „Stowarzyszenie Zielone Płuca Osiedla Przybyszówka”. Pozostałe problemy omawiane były przez mieszkańców ul. Góreckiego oraz „Stowarzyszenie Nasz Czysty
i Zdrowy Rzeszów” oraz Radę Osiedla Króla Stanisława Augusta w Rzeszowie.

Z rozmów wyłoniły się smutne konkluzje wskazujące na to, że byłe już władze miasta Rzeszowa, doprowadziły do sytuacji, w której pozwoliły na to, aby tereny przejęte od Skarbu Państwa w ostatecznym rozrachunku trafiły do deweloperów i w znacznej mierze obszar wzdłuż Wisłoka jest już teraz w rękach prywatnych.

Stało się tak przez wieloletni brak zagospodarowania tych terenów, nie sporządzanie planów zagospodarowanie przestrzennego oraz wieloletnie nierealizowanie uchwał Rady Miasta Rzeszowa. To bardzo poważne zaniechanie i wielka strata dla mieszkańców Rzeszowa, którzy mogą poczuć się okradzeni z terenów mogących być teraz terenami zielonymi lub rekreacyjnymi.

- Za nietrafione i złe decyzje przyjdzie zapłacić wszystkim mieszkańcom Rzeszowa. Ewentualny wykup gruntów od deweloperów będzie narażał budżet naszego miasta na potężne koszty, których można było uniknąć gdyby Rzeszów posiadał plany zagospodarowania przestrzennego i prowadził racjonalną politykę przestrzenną - czytamy w podsumowaniu tego spotkania.

Aby zabezpieczyć resztki tkanki miejskiej i uchronić Rzeszów przed dalszymi chaotycznymi działaniami urbanistycznymi władz miasta (niezależnie od koniunktury politycznej) wszystkie strony jednomyślne przyjęły wnioskowane przez Razem dla Rzeszowa i wypracowane podczas spotkania stanowisko:

- zorganizowanie pierwszego w Rzeszowie referendum lokalnego, połączonego
z przedterminowymi wyborami na prezydenta (tematyka to m.in. Rzeszowska Strategia Obywatelska Zrównoważonego Rozwoju),
- powołanie komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego,
- uruchomienie konkursu na zagospodarowanie przestrzenne prawego i lewego brzegu Wisłoka (obecnie "utkną" on w Urzędu Miasta),
- zwiększenie uprawnień i znaczenia rad osiedli w procesie decyzyjnym w mieście,
- rozważenie przyjęcia Rzeszowskiego Kodeksu Urbanistycznego (Inwestycji),
- postulaty stowarzyszeń prezentowane podczas spotkania zostaną uwzględnione na piśmie, a każdy problem zostanie poddany pogłębionej analizie, następnie trafi do odpowiednich komisji Rady Miasta Rzeszowa.

Bardzo ważnym punktem spotkania były zagadnienia systemowe, które dotyczyły problematyki referendum lokalnego i komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Tematyka referendum lokalnego związana byłaby z rozwiązaniami systemowymi: Rzeszowską Strategią Zrównoważonego Rozwoju; powołaniem Architekta Miasta, którego rola była niezależna od Prezydenta Miasta oraz opracowanie Masterplanu dla Doliny Wisłoka od Boguchwały do Trzebowniska (miałby on za zadanie zabezpieczenie gruntów dla mieszkańców pod tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, sportowe i zielone – ograniczyć działalność deweloperów). Z kolei nieprawidłowościami związanymi z wydawaniem WZ-etek, zamianą działek, rozchodem gruntów oraz nierealizowaniem uchwał Rady Miasta Rzeszowa przez byłego prezydenta Tadeusza Ferenca miałaby się zająć komisja ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie.

Napisz komentarz
Komentarze
sb-b 17.03.2021 08:15
"... Prezydent Miasta Rzeszowa występował jednocześnie jako inwestor – adresat decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz jako organ administracji, który decyzję tę wydał. Tymczasem niedopuszczalne jest równoczesne występowanie w charakterze strony kierującej się własnym interesem i zabiegającej o uzyskanie korzystnej dla siebie decyzji."

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama