Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama Gmina świlcza, Dawid Homa

Razem dla Rzeszowa zorganizowało debatę ws. problemów miasta

Podziel się
Oceń

W dniach 8-9 marca br., z inicjatywy Razem dla Rzeszowa odbyła się debata dotycząca bieżących problemów, zgłaszanych przez stowarzyszenia, ruchy miejskie i rady osiedla z terenu miasta Rzeszowa. Na spotkaniu byli obecni przedstawicieli wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa (RR, PiS, PO) oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Polskich Odział Rzeszów.
  • Źródło: informacje prasowe
Razem dla Rzeszowa zorganizowało debatę ws. problemów miasta
Razem dla Rzeszowa zorganizowało debatę ws. problemów miasta

Autor: Krzysztof Dierżęga

Podczas debaty omawiane były problemy zgłaszane przez wybrane stowarzyszenia i grupy społeczne wchodzące w skład porozumienia Razem dla Rzeszowa i współpracujące
z nim. Zagadnienia podzielono na kilka kwestii. Problematyka związana z terenami zielonymi w mieście przedstawiana była przez „Rodzinny ogród działkowy Zdrowie” oraz „Zielony Zimowit”. Kwestie związane z „betonowaniem” doliny Wisłoka poruszały „Stacja Rzeszów Dziki”, „Stowarzyszenie Mieszkańców Budziwój-Biała”, „Stowarzyszenie Zielone Osiedle Grabskiego”, Mieszkańcy Osiedla „Nowe Miasto”. Chaos urbanistyczny i nieprawidłowości związane z wydawaniem warunków zabudowy (WZ) w Rzeszowie prezentowały stowarzyszenia „Spacerówka”, „Grupa obywateli Śródmieście”, „Świadomy Obywatel Rzeszowa” i „Stowarzyszenie Zielone Płuca Osiedla Przybyszówka”. Pozostałe problemy omawiane były przez mieszkańców ul. Góreckiego oraz „Stowarzyszenie Nasz Czysty
i Zdrowy Rzeszów” oraz Radę Osiedla Króla Stanisława Augusta w Rzeszowie.

Z rozmów wyłoniły się smutne konkluzje wskazujące na to, że byłe już władze miasta Rzeszowa, doprowadziły do sytuacji, w której pozwoliły na to, aby tereny przejęte od Skarbu Państwa w ostatecznym rozrachunku trafiły do deweloperów i w znacznej mierze obszar wzdłuż Wisłoka jest już teraz w rękach prywatnych.

Stało się tak przez wieloletni brak zagospodarowania tych terenów, nie sporządzanie planów zagospodarowanie przestrzennego oraz wieloletnie nierealizowanie uchwał Rady Miasta Rzeszowa. To bardzo poważne zaniechanie i wielka strata dla mieszkańców Rzeszowa, którzy mogą poczuć się okradzeni z terenów mogących być teraz terenami zielonymi lub rekreacyjnymi.

- Za nietrafione i złe decyzje przyjdzie zapłacić wszystkim mieszkańcom Rzeszowa. Ewentualny wykup gruntów od deweloperów będzie narażał budżet naszego miasta na potężne koszty, których można było uniknąć gdyby Rzeszów posiadał plany zagospodarowania przestrzennego i prowadził racjonalną politykę przestrzenną - czytamy w podsumowaniu tego spotkania.

Aby zabezpieczyć resztki tkanki miejskiej i uchronić Rzeszów przed dalszymi chaotycznymi działaniami urbanistycznymi władz miasta (niezależnie od koniunktury politycznej) wszystkie strony jednomyślne przyjęły wnioskowane przez Razem dla Rzeszowa i wypracowane podczas spotkania stanowisko:

- zorganizowanie pierwszego w Rzeszowie referendum lokalnego, połączonego
z przedterminowymi wyborami na prezydenta (tematyka to m.in. Rzeszowska Strategia Obywatelska Zrównoważonego Rozwoju),
- powołanie komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego,
- uruchomienie konkursu na zagospodarowanie przestrzenne prawego i lewego brzegu Wisłoka (obecnie "utkną" on w Urzędu Miasta),
- zwiększenie uprawnień i znaczenia rad osiedli w procesie decyzyjnym w mieście,
- rozważenie przyjęcia Rzeszowskiego Kodeksu Urbanistycznego (Inwestycji),
- postulaty stowarzyszeń prezentowane podczas spotkania zostaną uwzględnione na piśmie, a każdy problem zostanie poddany pogłębionej analizie, następnie trafi do odpowiednich komisji Rady Miasta Rzeszowa.

Bardzo ważnym punktem spotkania były zagadnienia systemowe, które dotyczyły problematyki referendum lokalnego i komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Tematyka referendum lokalnego związana byłaby z rozwiązaniami systemowymi: Rzeszowską Strategią Zrównoważonego Rozwoju; powołaniem Architekta Miasta, którego rola była niezależna od Prezydenta Miasta oraz opracowanie Masterplanu dla Doliny Wisłoka od Boguchwały do Trzebowniska (miałby on za zadanie zabezpieczenie gruntów dla mieszkańców pod tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, sportowe i zielone – ograniczyć działalność deweloperów). Z kolei nieprawidłowościami związanymi z wydawaniem WZ-etek, zamianą działek, rozchodem gruntów oraz nierealizowaniem uchwał Rady Miasta Rzeszowa przez byłego prezydenta Tadeusza Ferenca miałaby się zająć komisja ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie.

Napisz komentarz

Komentarze

sb-b 17.03.2021 08:15
"... Prezydent Miasta Rzeszowa występował jednocześnie jako inwestor – adresat decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz jako organ administracji, który decyzję tę wydał. Tymczasem niedopuszczalne jest równoczesne występowanie w charakterze strony kierującej się własnym interesem i zabiegającej o uzyskanie korzystnej dla siebie decyzji."

ReklamaMateusz Maciejczyk
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama