Ważnym wydarzeniem w obszarze współpracy obu firm, które ma istotny wpływ na poprawę jakości powietrza w Rzeszowie, było podpisanie pod koniec 2019 roku umowy o współfinansowaniu inwestycji związanych z rozwojem ciepła sieciowego w mieście. W ramach tej umowy PGE Energia Ciepła zaplanowała, że do końca 2024 roku przeznaczy na ten cel 9,5 mln zł.
W wyniku realizowanych przez MPEC projektów, w latach 2019 – 2024 planowany jest wzrost mocy zamówionej w elektrociepłowni na poziomie 21,80 MWt. Projekty objęte umową przewidują zarówno przyłączanie nowych odbiorców do już istniejącej sieci, jak i budowę nowych odcinków sieci miejskiego systemu ciepłowniczego. W następstwie realizacji zadań inwestycyjnych w okresie I – III kwartału 2020 roku, MPEC zwiększył moc zamówioną w Elektrociepłowni o 9,74 MWt. Wykonane zadania w IV kwartale 2020 roku pozwolą na zwiększenie mocy o kolejne 6 MWt, co nastąpi w I kwartale 2021 roku. Ponadto, w roku 2020 PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie sprzedała łącznie 1 873,8 TJ energii cieplnej.
Priorytetem dla obu partnerów jest zagwarantowanie mieszkańcom nieprzerwanych dostaw ciepła sieciowego, które może zostać wykorzystane do celów grzewczych, jak i ciepłej wody użytkowej. Dzięki współpracy PGE Energia Ciepła z MPEC, w ciągu najbliższych czterech lat ma nastąpić rozbudowa istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej, co zapewni dostawy ciepła do nowo powstających osiedli mieszkaniowych, a także ograniczy produkcję ciepłej wody użytkowej w oparciu o piecyki gazowe. Kilkanaście tysięcy mieszkańców będzie mogło korzystać ze scentralizowanego ciepła, sprzyjającego ochronie zdrowia i środowiska.
- W ostatnim czasie Rzeszów dynamicznie się rozwija, co wiąże się z rosnącą liczbą mieszkańców. Wzrasta świadomość rzeszowian, którzy coraz częściej przyłączają swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej, a tym samym dbają o środowisko naturalne. Dla mieszkańców Rzeszowa jest to optymalny sposób zapewnienia potrzeb cieplnych. PGE Energia Ciepła od lat współpracuje z MPEC - Rzeszów, zapewniając nieprzerwane dostawy ciepła sieciowego. Nadrzędnym celem jest dla nas podniesienie jakości życia mieszkańców Rzeszowa i przyszłych pokoleń – powiedział Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce; spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
Rzeszowska elektrociepłownia podsumowuje działania na lokalnym rynku ciepła
Zapewnienie niezawodnych dostaw ciepła do mieszkańców Rzeszowa jest efektem trwającej od wielu lat współpracy pomiędzy rzeszowską Elektrociepłownią PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, a dystrybutorem - Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej.
- 11.02.2021 13:39
- Źródło: informacja prasowa
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze