Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Czy szkoły w Rzeszowie są gotowe na otwarcie klas 1-3 ?

Podziel się
Oceń

Według zapewnień Urzędu Miasta, ale także Pani Dyrektor jednej ze szkół podstawowych, placówki oświatowe w Rzeszowie są gotowe na przyjęcie uczniów z klas 1-3. Nauka w nich ma się odbywać w ścisłych warunkach sanitarnych.
  • Źródło: UM Rzeszów/SP nr 18/rmf 24
Czy szkoły w Rzeszowie są gotowe na otwarcie klas 1-3 ?
Czy szkoły w Rzeszowie są gotowe na otwarcie klas 1-3 ?

Autor: SP nr 18 w Rzeszowie

W poniedziałek 11 stycznia rząd zapowiedział, że po zakończeniu ferii zimowych uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych powrócą do nauki stacjonarnej. W placówkach ma jednak obowiązywać ścisły reżim sanitarny. Najważniejsze z zasad to zachowanie 1,5-metrowego dystansu zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach wspólnych oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na teren placówki.

Jak będzie wyglądać nauka?

O to postanowiliśmy zapytać rzeszowski magistrat, ale także dyrekcję jednej ze szkół. - Od 18 stycznia placówki szkolne w Rzeszowie będą gotowe na przyjęcie uczniów klas 1-3 szkół podstawowych - mówi nam Zbigniew Bury, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

W poniedziałek Ministerstwo Nauki i Edukacji opublikowało także szczegółowe wytyczne co zasad, według których ma się odbywać nauka w tych placówkach. - Obowiązuje ogólna zasada - każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami. Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach - czytamy w wytycznych MEiN opublikowanych na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

A co z nauką takich przedmiotów takich jak m.in. język angielski czy religia ? - Nauka tych przedmiotów pozostaje w naszej placówce bez zmian, tzn. lekcje te będą prowadzone przez innych nauczycieli. Także praca świetlicy będzie odbywała się w miarę możliwości z zachowaniem wytycznych MEiN, MZ oraz i GIS. Szkoła jest duża, więc mamy możliwość bezpiecznego rozdzielenia klas do poszczególnych części budynku - mówi nam Grażyna Lachcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Rzeszowie.

A co z testami przesiewowymi?

Od poniedziałku 11 stycznia w całym kraju ruszyły także testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych. Według zapewnień GiS są one dobrowolne, a nie wykonanie ich nie będzie równoznaczne, z tym że nauczyciel nie będzie mógł wrócić do normalnej pracy. Pełną listę placówek w Rzeszowie, gdzie można wykonać takie badanie, znajdziecie państwo tutaj: Harmonogram badań przesiewowych nauczycieli i personelu niepedagogicznego w dniach 11-15.01.2021

A ilu pracowników z tych placówek zgłosiło się na badania ? - W Rzeszowie do badań zgłosiło się łącznie 440 nauczycieli ze szkół podstawowych - dodaje Zbigniew Bury z rzeszowskiego magistratu.

Z kolei tylko w samej Szkole Podstawowej nr 18 w Rzeszowie chęć wykonania takich testów zgłosiło około 75 proc nauczycieli i pracowników tzw. towarzyszących, czyli pracowników kuchni, Pań sprzątających, wychowawczyń świetlicy, a także pomocników nauczycieli.

- Uważam to za bardzo dobry wynik statystyczny, biorąc pod uwagę, iż jest to środek ferii. Wprawdzie tegoroczne ferie są inne i zalecane jest pozostawanie w domu, tym bardziej że kadra naszej szkoły jest bardzo młoda, z małymi dziećmi, więc wyjazd na ferie w rodzinne strony jest sprawą naturalną - dodaje Grażyna Lachcik.

Ponadto rzeszowski magistrat, podobnie jak m.in. warszawski na ten moment nie przewiduje testowania pracowników szkół na własną rękę.

- To rząd odpowiada za przeprowadzenie nas przez pandemię w naszym kraju. I jak rozumiem, ma pewien, bardzo szczegółowy plan, harmonogram, a najlepiej plan "A" i plan "B" działania. Jesteśmy zapraszani do różnych działań, w których bierzemy udział, jak chociażby uzgodniony w ubiegłym tygodniu program dotyczący transportu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień. Nie prowadziliśmy rozmów z rządem czy samorząd ma przejąć testowanie nauczycieli dla klas 1-3, potem 4-8, potem szkół średnich, i tak dalej - mówiła w poniedziałek w rozmowie z RMF FM Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.






Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama