- W sumie wpłynęło do nas 2273 zgłoszenia. Taka skala pokazuje, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są niezwykle istotną sprawą - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Michał Dworczyk.
Szef Kancelarii Premiera dodał także, że dyskusje ze środowiskiem medycznym były "bardzo konstruktywne".
Minister @michaldworczyk w #KPRM: Dzisiaj upłynął termin zgłaszania uwag, propozycji i wniosków zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień, który zaproponowaliśmy w zeszłym tygodniu. W trakcie konsultacji wpłynęły 2273 zgłoszenia. To pokazuje, jak ważna jest to sprawa. pic.twitter.com/r2HpbUnPxc
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 12, 2020
Zgłaszane uwagi dotyczyły czterech grup zainteresowań. Największa z nich dotyczyła dotyczyła bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych. Z kolei druga grupa dotyczyła rejestru szczepionek i kodów QR nadawanym osobom zaszczepionym. Trzecia zaś grupa kwestii niepożądanych odczynów poszczepiennych i ewentualnego funduszu dla poszkodowanych, natomiast czwarta zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego.
- Było widać bardzo dużą wolę do współpracy i dialogu, tutaj nie grały roli żadne podziały polityczne, tylko widać było, że wszystkim nam zależy, że wszystkim nam zależy, żebyśmy przygotowali jak najlepiej, a potem przeprowadzili Narodowy Program Szczepień - dodawał szef KPRM.
Nawet 3,4 mln szczepień miesięcznie
Z informacji przekazanych przez Michała Dworczyka wynika, że do programu zgłosiło się łącznie 8 319 chcących realizować szczepienia.- 15 lub 16 grudnia przedstawimy mapę podmiotów przeprowadzających szczepienia. Umożliwi to nawet 3,4 mln szczepień miesięcznie. To nie jest żadna gwarancja, to jest zakładana wydajność systemu na podstawie zgłoszeń - zaznaczał Szef Kancelarii Premiera.
Minister @michaldworczyk w #KPRM: Za kilka dni przedstawimy mapę podmiotów przeprowadzających szczepienia. Włączymy jako punkty szczepień masowych szpitale rezerwowe. Chcemy, żeby Rada Ministrów mogła we wtorek przyjąć ten program, który ponad podziałami łączy nas wszystkich.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 12, 2020
Michał Dworczyk zaznaczył także, że podstawowym celem jest stworzenie punktu szczepień w każdej gminie. - Sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę - dodawał Dworczyk.
Szczegóły programu szczepień
Pierwszą grupą do wszczepienia będzie tzw. grupa "0", czyli personelu medycznego.- Cały personel będzie zaszczepiony w szpitalach. Te szpitale zostały podzielone na trzy grupy. Najważniejsze z punktu widzenia całego procesu szczepień są tzw. szpitale węzłowe. Tych szpitali jest dokładnie 508 i one mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od wszystkich podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić swój personel - mówił Adam Niedzielski.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe - jest ich 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 12, 2020
Drugim rodzajem szpitali będą pediatryczne oraz onkologiczne. - To będą placówki, które posiadają tylko i wyłącznie swój personel - dodawał szef Resortu Zdrowia.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 12, 2020
Trzeci rodzaj podmiotów to zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, których zarówno personel, jak i pacjenci muszą zostać zaszczepieni
Napisz komentarz
Komentarze