Leopold Kula pseudonim "Lis" zapisał się w historii Polski jako symbol niezłomności i patriotyzmu. Zginął 7 marca 1919 roku w wieku zaledwie 23 lat, walcząc w wojnie polsko-ukraińskiej o granice odrodzonej Polski. Ciężko ranny w bitwie pod Torczynem na Wołyniu, zmarł następnego dnia. Jego krótkie, lecz intensywne życie stanowi świadectwo najwyższego poświęcenia dla ojczyzny i przypomina, że wolność wymaga nieustannej troski i przekazywania jej wartości kolejnym pokoleniom.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Krzyża, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli na Placu Farnym.
Odczytano apel pamięci, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową na cześć poległych oraz odbyła się defilada wszystkich zgromadzonych pododdziałów.
Podczas uroczystego apelu przyrzeczenie złożyła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli ZS „Strzelec”.
Zobacz zdjęcia:
W trakcie ceremonii:
- Odczytano Apel Pamięci
- Oddano salwę honorową
- Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów
- Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów
W uroczystości wzięli udział:
- Parlamentarzyści z województwa podkarpackiego
- Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych
- Służby mundurowe, w tym Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek oraz mł. insp. Rafał Dryś, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie
- „Orlęta" i młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego
- Kombatanci
- Mieszkańcy województwa
Uroczystość była wyrazem szacunku i hołdu dla człowieka, który mimo młodego wieku, stał się symbolem odwagi i poświęcenia dla Polski. Płk Leopold Lis-Kula pozostaje wzorem dla współczesnych Polaków, przypominając, że wolność wymaga nieustannej pielęgnacji i gotowości do poświęceń.
Cześć Jego Pamięci!
Napisz komentarz
Komentarze