Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama włączenie społeczne

„Świat Mistrza Beksińskiego” – wyjątkowe widowisko muzyczno-multimedialne w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W piątkowy wieczór, 21 lutego, niemal dwa tysiące miłośników sztuki zgromadziło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – Zen.Com Expo, aby uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu upamiętniającym 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego.
„Świat Mistrza Beksińskiego” – wyjątkowe widowisko muzyczno-multimedialne w Rzeszowie

Autor: Sebastian Stankiewicz/UMWP

Wydarzenie „Świat Mistrza Beksińskiego” stanowiło połączenie koncertu muzyki symfonicznej z multimedialnym pokazem dzieł artysty oraz wystawą obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku.

Hołd dla Beksińskiego

Wśród gości honorowych znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich - członkini Zarządu Województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącą Renatą Knap. Obecni byli także inni samorządowcy.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Władysław Ortyl.

fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

Wspomniana wcześniej Jarosińska-Jedynak, w imieniu Urzędu Marszałkowskiego, podkreśliła w swoim przemówieniu zwłaszcza fakt znaczenia twórczości Beksińskiego dla regionu.

-Dwadzieścia lat temu świat sztuki stracił jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców współczesnych - Zdzisława Beksińskiego. Jego hipnotyzująca i niezwykła twórczość nadal fascynuje miłośników sztuki na całym świecie. Dziś spotykamy się na wyjątkowym wydarzeniu, w rocznicę  tragicznej śmierci artysty, by dać wyraz czci i podziwu dla geniuszu i dokonań wybitnego artysty. To wydarzenie powala nam w licznym gronie fanów twórcy uczcić pamięć artysty, któremu polska i światowa sztuka, a także nasz region zawdzięcza tak wiele. To wydarzenie to nie tylko koncert, ale wyraz wdzięczności i szacunku dla twórczości mistrza - mówiła.

Współpraca dla sztuki

Po niej, głos zabrał Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, które sprawuje pieczę nad dziedzictwem artysty. Wyraził on wdzięczność za możliwość współorganizacji tak ważnego wydarzenia, jakim jest inicjatywa „Świat Mistrza Beksińskiego”.

-25 grudnia 2004 roku w swoim pamiętniku Zdzisław Beksiński napisał - skończyłem obraz,  chyba zostawię go sobie a potem pojedzie do Sanoka. Dzień później dopisał: cisza, nikt nie woła. Czas na śmierć? Te słowa jakby prorocze wypełniły się w sposób  tragiczny i naprawdę absurdalny zaledwie dwa miesiące później.  I ten obraz trafił do sanockiego muzeum, ktore wzięło na siebie zadanie dbania o spuściznę mistrza. W tę ważną rocznicę przygotowaliśmy dla państwa wydarzenie, które spełnia niejako postulat artystyczny mistrza. Zachęcam państwa do wyłączenia analiz, nie poddawania się pokusie chłodnego rozważania - a raczej dajmy się ponieść emocjom - zachęcał Serafin.

Współorganizatorem wydarzenia była również Fundacja Beksiński, której założycielka, Ewa Barycka, również postanowiła podzielić się z widownią swoimi refleksjami. Mówiła ona m.in. o ścisłym związku twórczości Beksińskiego z muzyką.

-Beksiński tworzył swoje obrazy w kontakcie z muzyką. Wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się Alfred Schnittke. Jak widać obaj w swej twórczości tak mocno oddawali sens słów vanitas vanittatum et omnia vanitas - tłumaczyła.

Koncert

W trakcie koncertu publiczność mogła wysłuchać dwóch wyjątkowych dzieł muzycznych. Pierwszą część wydarzenia wypełniła kompozycja Szymona Sutora „Sine Titulo”, składająca się z sześciu części. Utwór ten powstał na zamówienie Fundacji Beksiński i został specjalnie zadedykowany Zdzisławowi Beksińskiemu.

Drugą część koncertu wypełniło „Requiem” Alfreda Schnittke, którego twórczość należała do ulubionych przez Beksińskiego. Ten wybór stanowił hołd dla artysty, oddając klimat jego wizji i emocji zawartych w dziełach.

fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

Całością dyrygował Szymon Sutor – ceniony kompozytor, aranżer i dyrygent, laureat prestiżowej nagrody „Fryderyka”.

Muzyczną podróż dopełniał multimedialny pokaz dzieł mistrza. Za staranny dobór obrazów odpowiadał Wiesław Banach, wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, wybitny znawca twórczości Beksińskiego i autor licznych publikacji poświęconych artyście.

„Świat Mistrza Beksińskiego” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, a owacje na stojąco były dowodem na to, jak wielkie znaczenie ma twórczość artysty dla mieszkańców Podkarpacia i nie tylko.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: obwodnicy i wiaduktu nie chcą okoliczni mieszkańcy czyli im nie potrzebneData dodania komentarza: 19.02.2025, 09:29Źródło komentarza: Bukowiec: w tym roku przetarg na studium dla północno-wschodniej obwodnicy RzeszowaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Wszystko ładnie, tylko czy będzie parking na 8000 samochodów?Data dodania komentarza: 18.02.2025, 10:48Źródło komentarza: Dokumentacja gotowa! Tak będzie wyglądało PCLA!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Dlaczego miasto nie kończy inwestycji w które zainwestowało już pieniądze. Chodzi mi o obwodnicę południową, skrzyżowanie na ul. lwowskiej czy wiaduktu nad torami na. Przecież tam na opracowanie tych projektów poszło masę pieniędzy a wyników nie widać. Jeden wniosek , następne źródło " legalne"wydawanie publicznych pieniędzyData dodania komentarza: 16.02.2025, 19:46Źródło komentarza: Bukowiec: w tym roku przetarg na studium dla północno-wschodniej obwodnicy RzeszowaAutor komentarza: NiezależnyTreść komentarza: Zięć to raczej pochodzi z Przemyśla, a mieszka w Rzeszowie - to takie małe sprostowanie dla autora tekstu.Data dodania komentarza: 13.02.2025, 20:50Źródło komentarza: Polityk z okolic Przemyśla skazany za postrzelenie zięcia. Zapadł wyrok w głośnej sprawieAutor komentarza: Kpina z prawaTreść komentarza: Za usiłowanie zabójstwa "zawiasy", przecież to jawna kpina z prawa. Papuga zapewne zastraszona, albo za kilka srebrników kupiona, aby tak żałosny wyrok wydać.Data dodania komentarza: 13.02.2025, 15:51Źródło komentarza: Polityk z okolic Przemyśla skazany za postrzelenie zięcia. Zapadł wyrok w głośnej sprawieAutor komentarza: realTreść komentarza: Wykastrować paró...ę, a później na mięso armatnie. Szkoda, że nie ma kary śmierci, a jedynie parodia prawa. Tylko wprowadzenie czegoś na wzór Kodeksu Hammurabiego może zaprowadzić porządek. Niestety w tej judoamerykańskiej kolonii to raczej niemożliwe.Data dodania komentarza: 13.02.2025, 14:55Źródło komentarza: 18-letni Kyrylo H. odpowie za usiłowanie zabójstwa 12-letniej dziewczynki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama