W Rzeszowie powstaje coraz więcej bloków
Wnioskodawcy uchwały za powód do jej złożenia podają przykład nagłych zmian w planach zagospodarowania przestrzennego w rejonach ul. Wyspiańskiego oraz Witosa.Według początkowych założeń miało tam powstać centrum rekreacyjno-sportowe. Jednak na mocy ostatnich zmian w tych rejonach ma powstać łącznie 8 bloków dla 3,5 tys. mieszkańców, z czego najwyższy ma mieć 40 pięter. Wnioskodawcy nazywają to ironicznie "drobną korektę układu komunikacji wewnętrznej z dopuszczeniem szerszego zakresu usług publicznych". Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tutaj: Przy stadionie Resovii powstanie 8 wieżowców ?
Cywilizacja polityki zagospodarowania przestrzennego
Pod projektem uchwały podpisało się 1100 mieszkańców. W ich przekonaniu będzie ona pierwszym krokiem w kierunku ucywilizowania polityki zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie. Wnioskodawcy mają także nadzieje, że przyczyni się ona do zmniejszenia napięć społecznych wynikających z braku wiedzy na temat planowanych inwestycji w rejonie ich zamieszkania.- Mając na względzie edukacyjną misję mediów oraz sytuacje, do których dochodzi w Rzeszowie, że mieszkańcy z opóźnieniem dowiadują się o inwestycjach z tablic ogłoszeń w UM, kartek wywieszonych na słupach czy klatkach schodowych (anachroniczne systemy komunikacji) lub nie dowiadują się wcale, a protesty społeczne wybuchają w momencie opisania sprawy przez media - piszą nam autorzy projektu uchwały.
Dobrym przykładem jest Gdańsk
Mieszkańców Rzeszowa denerwuje także fakt, że chodź informacje o planach w zagospodarowaniu przestrzennym są dostępne, to znalezie ich jest praktycznie niemożliwe.- Na stronie urzędu miasta trzeba przeszukać mnóstwo zakładek, a jeśli już uda się znaleźć odpowiedni dokument, trzeba go przetłumaczyć z języka typowo urzędniczego, co nie jest proste - piszą nam autorzy uchwały.
Za przykład dobrych rozwiązań w tym zakresie podają, chociażby Gdańsk.
- Treści obwieszczeń są tam odpowiednio klasyfikowane, możliwa jest także filtracja dokumentów według odpowiednich parametrów np. fraza, znak sprawy, znak pisma, typ sprawy, rodzaj dokumentu, daty ważności - pisze na końcu stowarzyszenie "Razem dla Rzeszowa".
Projekt uchwały został już pozytywnie zaopiniowany na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Przestrzennej. Teraz będzie trafi on pod obrady na najbliższej sesji Rady Miasta.
Napisz komentarz
Komentarze