Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Politechnika Rzeszowska podpisała z policją porozumienie o współpracy

Podziel się
Oceń

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współpracę z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Studentów informatyki będą teraz szkolić także policyjni specjaliści.
Politechnika Rzeszowska

Porozumienie dotyczące współpracy to inicjatywa policji. W poniedziałek 20 stycznia dokument podpisali: rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik oraz zastępca komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości inspektor Michał Pudło. „Politechnika Rzeszowska jest dla nas dobrym partnerem ze względu na swoją historię, doświadczenie, kompetencje kadr i studentów” – powiedział tuż przed podpisaniem porozumienia wiceszef CBZC.

PRz od kilku już lat kształci fachowców zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Dwa lata temu uczelnia uruchomiła specjalizację w tym zakresie na studiach drugiego stopnia. Cyberbezpieczeństwo obok technologii chmurowych to jedna z dwóch specjalności na kierunku informatyka.

"Do tej pory studenci byli bardzo mocno osadzeni w technologiach sprzętowych. Wiedzieli, jak konfigurować i zabezpieczać urządzenia, jak z perspektywy administratora zapobiegać różnego rodzaju przestępstwom. Natomiast kontakt z Centralnym Biurem umożliwi nauczenie studentów jak się zachowywać w sytuacji, gdy takie przestępstwo nastąpi, jak zabezpieczyć dowody przestępstwa oraz jak w przyszłości konkretna firma albo instytucja może uniknąć takiej sytuacji" - tłumaczył w rozmowie z PAP kierownik Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz dr hab. inż. Dominik Strzałka.

Zajęcia ze specjalistami CBZC rozpoczną się od najbliższego semestru letniego. To będą wykłady i ćwiczenia prowadzone w laboratoriach PRz. W przyszłości absolwenci PRz będą mogli liczyć na zatrudnienie w CBZC.

"Będą mogli wykonywać zadania typowe dla informatyki śledczej. To będzie praca ze sprzętem komputerowym, żeby pozyskać dowody do postępowania przygotowawczego. To będzie również analiza kryminalna baz danych, analiza danych telekomunikacyjnych, przepływu kryptowalut, czy analiza ruchu sieciowego" – przekazał inspektor Michał Pudło.

Statystyki pokazują, że liczba cyberprzestępstw rośnie z roku na rok. "Mówimy tutaj o phisingu, czyli wyławianiu danych, działaniach przestępców polegające na hakingu baz, na szyfrowaniu baz danych przedsiębiorstwa, a później żądaniach okupu, czy praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw i lokowaniu ich w kryptowaluty. Takich zagrożeń jest mnóstwo"- podkreślił zastępca komendanta CBZC.

Ponieważ na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na ludzi specjalizujących się w technologiach bezpieczeństwa, PRz przygotowuje się do budowy centrum cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. "Szukamy na to pieniędzy i będziemy w tym uparci. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji. To będzie kosztowna inwestycja, powyżej 100 mln zł, ponieważ musimy postawić nowy budynek i go wyposażyć, ale to jest niezbędne dla rozwoju naszego miasta, regionu, kraju i żeby studenci przygotowujący się do wejścia na rynek pracy zdobyli najlepszą możliwą wiedzę" – podkreślił rektor PRz prof. Piotr Koszelnik. (PAP)

al/ zan/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mcsTreść komentarza: czyli działki tylko dla deweloperów xDData dodania komentarza: 17.01.2025, 17:39Źródło komentarza: Gmina Trzebownisko sprzedaje atrakcyjne działki w JasionceAutor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama