Fatalna sytuacja w gastronomii
Obostrzenia nałożone przez rząd kilka tygodni temu dotkliwie uderzają we właścicieli m.in. branży gastronomicznej. Mówią oni, że nie są w stanie funkcjonować w obecnych warunkach, a dowozy żywności na wynos stanowią zaledwie ułamek ich prawdziwych dochodów.- Wywóz żywności stanowi może 10-20 proc. naszych dochodów. Nie wiem, ile jeszcze będziemy w stanie funkcjonować w obecnym reżimie, ale na pewno nie jest to długa perspektywa - mówi nam właścicielka jednej z restauracji w Rzeszowie.
Wskazuje ona także, że przy jedynie wywozach na wynos musi bardzo mocno ograniczać koszty np. jeśli chodzi o personel. - Być może za chwilę część ludzi będę musiała zwolnić. Cena żywności także idzie w górę, a nie mogę przecież obniżać cen. Kto mi za to wszystko zwróci pieniądze ? - dodaje właścicielka.
Właściciele branży wskazują jednak przede wszystkim, że największym kosztami u nich nie są wcale pracownicy, ale tzw. koszta stale, czy najmy lokalu i tym podobne.
Z powodu takich problemów, a przede wszystkim braku pomocy od rządu w okresie jesiennym regularnie organizowane są protesty. Więcej o nich pisaliśmy tutaj: Branża transportowa w stanie agonalnym. Firmy proszą o pomoc oraz Rzeszów. Pracownicy gastronomii zaserwowali rządowi czarną polewkę
Pomoc od rządu
PiS jednak najwyraźniej postanowił się wsłuchać w te głosy. Wczoraj Sejm przegłosował tzw. ustawę cividową. Jest to kolejna nowelizacja poprzednich ustaw, które zakładały zwalczanie pandemii koronawirusa oraz związanych z nim sytuacji kryzysowych.Zakłada ona trzymiesięczne dofinansowanie miejsc pracy w branżach zamykanych przez pandemię. Środki te będą pochodzić Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
? Cieszę się, że #Sejm przyjął wczoraj #TarczaBranżowa, którą przygotowaliśmy w #MRPiT. Wsparcie obejmuje m. in. zawieszenie ZUS, tzw. postojowe i mikrodotacje w wys. 5 tys. zł. Skorzystają z tego firmy zaliczane do 32 kodów PKD - min. @OlgaEwaSemeniuk dziś w @tvp_info. pic.twitter.com/pm8VZ4OYGQ
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) November 20, 2020
Wśród poprawek znalazł się też zapis, na mocy który zakłada rozszerzenie grupy beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego np. o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną.
Napisz komentarz
Komentarze