Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć partii oraz omówienia planów na przyszłość, w tym zbliżającej się kampanii wyborczej.
Realizowane postulaty
Podczas swojego wystąpienia poseł Trela przedstawił postulaty, które zdaniem ugrupowania udało się zrealizować w ramach współpracy w rządzie. Szczególną uwagę zwrócił na wsparcie dla rodzin i seniorów. Wśród kluczowych osiągnięć obecnego rządu wymienił m.in. wprowadzenie Renty Wdowiej, która od lipca 2025 r. umożliwi łączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, co ma objąć ok. 2 miliony emerytów i rencistów.
Trela wspomniał także o programie „Aktywny Rodzic – Szansa dla Rodzin”, w ramach którego rodzice powracający na rynek pracy mają otrzymać wsparcie w wysokości 1500 zł miesięcznie na opłacenie żłobka lub wynagrodzenie niani.
Dodatkowo, współtworzony przez Lewicę rząd wprowadził dłuższe urlopy dla rodziców wcześniaków, uwzględniając potrzeby rodzin w trudnych sytuacjach życiowych. Inicjatywa ta zakłada dodatkowy urlop macierzyński wynoszący nawet 15 tygodni. Na liście osiągnięć wymienionych przez działaczy Lewicy znalazło się również Świadczenie Honorowe dla Stulatków, które obecnie wynosi 6246,13 zł brutto i jest wypłacane w miesiącu urodzin stulatka.
-Oczywiście będziemy dalej realizować nasze postulaty - zapowiadał Trela.
Polityk dodał, że mimo pojawiających się niekiedy różnic, koalicjantów spajają wspólne cele i postulaty, których ma być wiele.
Plany kampanii wyborczej
Tomasz Trela odniósł się również do planowanej kampanii prezydenckiej obecnej wicemarszałek Senatu RP, Magdaleny Biejat. Jak zaznaczył, sztab wyborczy skupi się przede wszystkim na kampanii w terenie.
-Chcemy postawić na bezpośredni kontakt z wyborcami - tłumaczył poseł.
Polityk podkreślił, że taki model kampanii sprawdził się już w przeszłości. Teraz działacze Lewicy zamierzają kontynuować podobne działania.
Trela nie szczędził również uwag dotyczących prezydentury Andrzeja Dudy. Według niego inicjatywa ustawodawcza, będąca jednym z podstawowych narzędzi prezydenta, była w ostatnich latach niewykorzystywana. Zdaniem Lewicy, większe zaangażowanie w ten aspekt mogłoby przynieść pozytywne efekty w wielu obszarach życia społecznego. Gwarantem tego ma być kandydatura Magdaleny Biejat.
Kobiety w Lewicy – temat do poprawy?
Podczas sesji pytań Wiesław Buż musiał zmierzyć się z pytaniami dziennikarzy dotyczącymi kondycji regionalnych struktur partii oraz braku kobiet w podkarpackich władzach Lewicy.
W odpowiedzi zaznaczył, że brak reprezentacji kobiet wynika z ograniczonego zainteresowania ich aktywnością w strukturach partyjnych, ale jednocześnie dodał, że partia będzie intensyfikować działania w celu zmiany tego stanu rzeczy. Miał on już odbyć m.in. szereg wizyt w regionie, gdzie podczas rozmów z przedstawicielami struktur poruszył także ten problem.
Posiedzenie w Rzeszowie było ważnym krokiem w przygotowaniach Nowej Lewicy do nadchodzących wyzwań, w tym wyborów prezydenckich na Podkarpaciu - regionie już tradycyjnie trudnym dla tego ugrupowania.
Napisz komentarz
Komentarze