Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama Gmina świlcza, Dawid Homa

Dziedzic podczas konferencji PSL: Przemysł zbrojeniowy kluczowy dla Podkarpacia

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 20 stycznia, w siedzibie Polskiego Stronnictwa Ludowego przy Placu Ofiar Getta w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes podkarpackich struktur partii, poseł Adam Dziedzic, omówił kwestie związane z rozwojem polskiego przemysłu zbrojeniowego i jego wpływem na region Podkarpacia.
Dziedzic podczas konferencji PSL: Przemysł zbrojeniowy kluczowy dla Podkarpacia

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Poruszone tematy dotyczyły inwestycji w zakłady produkcyjne, umów na dostawy sprzętu wojskowego oraz wsparcia dla lokalnych społeczności.

Inwestycje

Podczas konferencji Adam Dziedzic przedstawił konkretne liczby związane z ostatnimi inwestycjami w zakłady przemysłu zbrojeniowego na Podkarpaciu, przywołując m.in. Hutę Stalowa Wola, Dezamet, Autosan czy Gamrat. Jak zaznaczył poseł, łączna kwota przeznaczona na zamówienia i modernizację zakładów wynosi miliardy złotych.

-27 grudnia 2024 roku zawarta została umowa między konsorcjum Polska Grupa Zbrojeniowa, Huta Stalowa Wola oraz Rosomak na dostawę 283 pojazdów wsparcia dla haubic K9A1, opiewającą na kwotę 7 miliardów 670 milionów złotych. Dodatkowo, 17 grudnia 2024 roku między Hutą Stalowa Wola i Rosomak podpisana została umowa na 80 transporterów Rosomak wersji L za 4 miliardy 351 milionów złotych – wyliczał Dziedzic, podkreślając znaczenie krajowej produkcji dla polskiego przemysłu obronnego.

Poseł omówił również plan rozbudowy zakładów Dezamet, który zakłada produkcję do 220 tysięcy pocisków artyleryjskich rocznie. Jak stwierdził, "to ogromna szansa nie tylko dla Podkarpacia, ale dla całej polskiej armii, szczególnie w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej".

Polska armia na polskim sprzęcie

Dziedzic zwrócił uwagę na rozwój współpracy polskiej armii z biznesem i doświadczonymi inżynierami, co nie tylko wzmacnia gospodarkę regionu, ale także zwiększa bezpieczeństwo militarne kraju. Jak tłumaczył, ogromna praca doprowadziła do tego, że dzisiaj Polska zaliczana jest do grona jednych z najsilniejszych armii w NATO.

fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

-To wszystko powoli stawia polską armię, polski potencjał produkcyjny na poziomie lidera w Europie, a pragnę przypomnieć i zaznaczyć to z całą stanowczością, że dziś jesteśmy na trzecim miejscu, jeśli chodzi o wielkość armii w NATO. Wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone i Turcja. Prześcignęliśmy Francję, prześcignęliśmy Niemcy. Teraz chodzi o to, żebyśmy pracowali na polskim sprzęcie. Nie tylko bazując na sprzęcie, który sprowadzany jest z zagranicy – mówił.

Polityk wielokrotnie podkreślał, że celem rządu oraz jego ugrupowania jest maksymalne wsparcie polskiego przemysłu zbrojeniowego.

-Polska armia na polskim sprzęcie! Docelowo 50% środków na zakupy sprzętu wojskowego ma trafiać do polskich zakładów przemysłowych – deklarował podkarpacki parlamentarzysta.

Rozwój regionu

Według Dziedzica inwestycje w przemysł obronny mają również bezpośredni wpływ na rozwój lokalnych społeczności, w tym również małych i średnich przedsiębiorstw. To z kolei ma przełożenie na regionalny rynek pracy.

-Wokół dużych zakładów, takich jak Autosan czy Dezamet, kooperuje wiele mniejszych firm prywatnych, co napędza gospodarkę i daje miejsca pracy – podkreślił. 

Zdaniem posła, wzrost potencjału przemysłu obronnego przekłada się na zasobność mieszkańców oraz stabilność finansową samorządów.

-My nie obiecujemy, my po prostu robimy. Wspieramy polski przemysł zbrojeniowy, bo taka jest polska racja stanu - podsumował poseł z okręgu rzeszowskiego.

Wydarzenie zakończyło się deklaracją dalszego wsparcia dla lokalnych zakładów oraz promowania ich w nowych przetargach wojskowych. Lider podkarpackiego PSL wyraził także nadzieję, że Podkarpacie stanie się w przyszłości jednym z liderów produkcji zbrojeniowej w Europie.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do RzeszowaAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Ktoś wie, gdzie odbędzie się spotkanie w Rzeszowie i o której?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 14:54Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama