Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W Rzeszowie oddadzą hołd uczestnikom powstania styczniowego

Podziel się
Oceń

Powstanie styczniowe, jeden z największych zrywów narodowych Polaków w XIX w., obchodzi w tym roku 162. rocznicę wybuchu. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie organizuje uroczystości upamiętniające bohaterów tego wydarzenia.
Polonia – Rok 1863, obraz Jana Matejki z 1864

Obchody odbędą się 22 stycznia 2025 r. o godz. 12:00 na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie.

Program uroczystości

Uroczystości rozpoczną się przywitaniem gości i przejściem alejkami cmentarza, podczas którego przedstawione zostaną sylwetki Powstańców styczniowych pochowanych na terenie nekropolii. Kluczowym punktem obchodów będzie oznaczenie 13 mogił tabliczkami „Grób Weterana”, upamiętniającymi osoby wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Na zakończenie uroczystości zaplanowano złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed zbiorową mogiłą Powstańców z 1863 roku, modlitwę za ich dusze oraz przemówienia okolicznościowe.

Do udziału w uroczystościach zachęca m.in. dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, prof. Dariusz Iwaneczko.

Powstańcy spoczywający na Starym Cmentarzu

Na rzeszowskim Starym Cmentarzu pochowanych jest wielu uczestników powstania styczniowego, w tym osoby, które pełniły ważne role w życiu społeczno-politycznym Rzeszowa. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Henryk Stroka – podporucznik powstania, więziony za udział w walkach, późniejszy profesor Seminarium Nauczycielskiego.
  • Kazimierz Aleksander Krauss – burmistrz Baranowa Sandomierskiego, zastępca burmistrza Rzeszowa, działacz społeczny i naczelnik Ochotniczej Straży Ogniowej.
  • Ignacy Schaitter – kupiec, członek komisji wojennej, współzałożyciel Komunalnej Kasy Oszczędności, radny i członek zarządu Rzeszowa.

Na cmentarzu znajduje się również zbiorowa mogiła siedmiu Powstańców, którzy walczyli pod dowództwem płk. Leona Czechowskiego m.in. w walkach pod Potokiem i Banachami, gdzie zostali ciężko ranni. Obok pochowano także ósmą ofiarę – Marcelego Kowalskiego, który poniósł śmierć w wieku zaledwie 21 lat.

W szczególny sposób wspomniana zostanie w trakcie uroczystości również Joanna Cielecka, opiekunka rannych i zmarłych Powstańców, która była też jednocześnie jednym z największych darczyńców tamtego tragicznego okresu.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich mieszkańców Rzeszowa do udziału w uroczystościach, które są wyjątkową okazją do poznania historii lokalnych bohaterów i oddania im należnej czci.

O powstaniu

Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r., było przełomowym w dziejach zrywem narodowym Polaków w XIX w., skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 

Przygotowane przez Komitet Centralny Narodowy i ogłoszone w Manifeście powstanie objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Uczestniczyło w nim około 200 tysięcy Polaków, a działania zbrojne prowadzone były w formie wojny partyzanckiej. 

Mimo heroizmu i ogromnych strat, powstanie zakończyło się klęską, a carat odpowiedział brutalnymi represjami, w tym zsyłkami na Syberię i konfiskatą majątków. Pomimo porażki, Powstanie Styczniowe stało się symbolem narodowej walki o wolność, kształtując kolejne pokolenia Polaków dążących do odzyskania niepodległości.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama