Akcja ma szczególne znaczenie ze względu na wczesne zapadanie zmroku i późne wschody słońca w okresie zimowym. Jest to czas, gdy młodzież zarówno rozpoczyna zajęcia przed świtem, jak i wraca do domów po zmroku, co znacząco zwiększa ryzyko wypadków. - Najważniejszym powodem rozpoczęcia tego projektu jest bezpieczeństwo naszej młodzieży w drodze do szkoły i ze szkoły" - wyjaśnia Piotr Wojnarowski, Podkarpacki Wojewódzki Komendant OHP w Rzeszowie.
Współpraca instytucji dla bezpieczeństwa
W projekt Podkarpackiej OHP zaangażowały się kluczowe instytucje regionu: Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Komenda Miejska Policji w Rzeszowie. Podczas konferencji przedstawiono szczegółowe statystyki dotyczące bezpieczeństwa pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem północnych rejonów województwa. - Każdy z nas jest też kierowcą i wie, jak bardzo ciężko jest dostrzec pieszego, który jest ubrany na ciemno na drodze - podkreśla Piotr Wojnarowski, Podkarpacki Wojewódzki Komendant OHP w Rzeszowie. - Dlatego my tutaj na Podkarpaciu chcemy dmuchać na zimne i chcemy, aby nasza młodzież była wyedukowana w tej kwestii. Jak zapewnia Piotr Zych: - Kuratorium będzie wspierało tego typu akcje. Urząd Wojewódzki, jak rozmawialiśmy z panią wojewodą, również będzie wspierał tego typu działania.
Obejrzyj wywiad wideo:
Dlaczego odblaski są tak ważne?
- W dalszym ciągu niestety nasz kraj przoduje w statystykach bardzo bolesnych, w statystykach potrąceń, w statystykach wypadków drogowych - zauważył Piotr Zych, Podkarpacki wicekurator Oświaty. Komendant Miejski Policji w Rzeszowie, mł. insp. Marek Pietykowski, zwrócił uwagę, że nawet w dobrze oświetlonym mieście zdarzają się miejsca, gdzie piesi są słabo widoczni. - Odblask jest to element, który naprawdę może nam uratować życie - podkreślił.
OHP rozwija kampanię WIDOCZNIWMROKU
Kampania będzie kontynuowana w innych miastach regionu. Kolejne konferencje zaplanowano w Krośnie, Przemyślu oraz Tarnobrzegu. - Chcemy, aby młodzi, szczególnie z podmiejskich terenów, tych mało oświetlonych pamiętali o odblaskowych elementach - podkreśla Łukasz Stebnicki, rzecznik prasowy Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP. - Elementy, które dziś rozdajemy można łatwo założyć na ubranie, przypiąć do plecaka - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze