Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Bartosz Gubernat, średni czas rozpatrywania wniosku złożonego przez pracodawcę wyniósł ok. 45 dni. „Z ogólnej liczby złożonych przez pracodawców w ub.r. 4965 wniosków wojewoda wydała 4027 zezwoleń na pracę” – dodał.
W ub.r. wojewoda podkarpacki 427 razy odmówiła wydania zezwolenia na pracę. Dla porównania w roku 2023 takich decyzji było 293.
Jak tłumaczył Gubernat, najczęściej decyzje odmowne wydawane były m.in., jeżeli wniosek o pracę został złożony dla pozoru. „Odmowa następowała również wówczas, jeżeli zachodziło prawdopodobieństwo, że zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy” – podkreślił rzecznik.
Cudzoziemcy na terenie województwa podkarpackiego, dla których pracodawcy występowali o wydanie zezwoleń na pracę, najczęściej byli zatrudniani w takich branżach jak przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz hotelarstwo i gastronomia.
Jeśli chodzi o zawody, to w ub.r. najczęściej w regionie pracowali robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Dużą grupę stanowili również pracownicy wykonujący proste prace oraz sprzedawcy.
Jak przekazał Gubernat, pracodawcy z regionu najchętniej zatrudniali obywateli Kolumbii, złożyli w sumie 1547 wniosków o wydanie decyzji na pracę dla obywateli tego kraju. Równie liczną grupę stanowili w ub.r. obywatele takich krajów jak Indie, Nepal i Filipiny. Na Podkarpaciu stopa bezrobocia na koniec listopada 2024 r. wynosiła 8,4 proc. (PAP)
huk/ drag/
Napisz komentarz
Komentarze