Realizowane przez SG przedsięwzięcia międzynarodowe mają na celu wsparcie kontroli granicznej oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji i przestępczości transgranicznej. Jakie są główne założenia tej współpracy?
Punkty ogniskowe na Podkarpaciu
Na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonują punkty ogniskowe, które stanowią międzynarodową platformę współpracy dla służb granicznych. Tego rodzaju inicjatywy zyskują na znaczeniu, ponieważ umożliwiają koordynację działań różnych formacji z Europy.
Delegaci Frontex, Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz przedstawiciele służb granicznych z innych krajów UE są odpowiedzialni za wsparcie funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG podczas kontroli granicznej oraz realizacji procedur wsparcia powrotów.
W trakcie swojej działalności, mundurowi z różnych państw członkowskich koncentrują się głównie na zagadnieniach związanych z wykrywaniem fałszerstw dokumentów oraz kradzieży pojazdów.
Szeroki wachlarz wiedzy i doświadczenia, które wnoszą do współpracy, wpływa pozytywnie na podnoszenie standardów działania polskiej SG oraz zwiększa efektywność prowadzonych operacji.
Historia i osiągnięcia współpracy międzynarodowej
Bieszczadzki Oddział SG prowadzi współpracę z europejskimi służbami granicznymi już od dwudziestu lat. W tym czasie, od 2020 r., na Podkarpacie delegowano ponad 100 mundurowych z 20 krajów europejskich, co pokazuje skalę oraz znaczenie tych działań.
W 2024 r. do regionu przybyło dziesięciu funkcjonariuszy m.in. z Rumunii, Łotwy, Grecji, Danii, Bułgarii, Niderlandów, Węgier i Słowacji.
Aktywne działania w zakresie międzynarodowej współpracy pomagają nie tylko w wzmocnieniu zdolności operacyjnych, ale także w wymianie doświadczeń i bazy wiedzy.
Udział funkcjonariuszy z różnych krajów sprzyja lepszemu zrozumieniu specyfiki problemów związanych z kontrolą granic, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej liczby wyzwań związanych z migracją oraz przestępczością transgraniczną.
Napisz komentarz
Komentarze