Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Podkarpackie obszary chronionego krajobrazu ze wsparciem

Podziel się
Oceń

Władze samorządowe Podkarpacia wyłożą ok. 4 mln złotych na opracowanie dokumentacji planistycznej dla trzynastu obszarów chronionego krajobrazu. Projekt, wspierany funduszami unijnymi z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, będzie realizowany przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Autor: K. Szaro/Mapa pochodząca z nadesłanych materiałów

Dofinansowanie ma na celu aktualizację dokumentacji dotyczącej obszarów chronionego krajobrazu. 

Cel

Działanie to umożliwi dokładne określenie stanu zachowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych tych miejsc. 

Anna Huk, członkini Zarządu Województwa, podkreśla znaczenie tego projektu, tłumacząc, że nowa dokumentacja da władzom wojewódzkim wytyczne, w jaki sposób powinny one skutecznie dbać o podkarpackie obszary chronionego krajobrazu.

-Dzięki nowemu opracowaniu będziemy mogli dokładnie określić stan zachowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych tych terenów. Nowa dokumentacja da nam również wytyczne, jak skutecznie je chronić – mówi Huk, która sprawuje jednocześnie nadzór nad funkcjonowaniem Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.

Obszary chronionego krajobrazu objęte są kontrolą marszałków województw od 2009 r. Tylko na Podkarpaciu zajmują one prawie 470 tys. hektarów i obejmują 99 gmin. 

Wytyczne dla samorządów i mieszkańców

W ramach projektu konieczne jest zaktualizowanie dokumentacji i oceny wartości przyrodniczych oraz kulturowych. Podkreśla to zresztą Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska.

-Musimy zaktualizować dokumenty dotyczące tych obszarów, dokonać ich oceny pod kątem wartości przyrodniczych czy kulturowych, zweryfikować granice, gdyż może się okazać, że niektóre utraciły swój unikalny charakter, a pojawiły się nowe. Ten projekt pozwoli nam również zoptymalizować obowiązujące na tych terenach zakazy w zakresie ochrony przyrody i potrzeb człowieka, a także ułatwi zarządzanie nimi - tłumaczy Kulig.

Dokumentacja zostanie przygotowana przez firmę wyłonioną w przetargu. W pierwszym etapie opracowana zostanie metodyka, a w drugim – szczegółowe opracowanie dotyczące aktualnego stanu obszarów. Wskazane zostaną również ewentualne zagrożenia dla korytarzy ekologicznych oraz ekosystemów o najwyższym potencjale turystycznym i rekreacyjnym. 

- Sporządzenie dokumentacji pozwoli na określenie jasnych, przejrzystych ram ich funkcjonowania. Lokalne  samorządy otrzymają wytyczne ułatwiające planowanie przestrzenne, a przedsiębiorcy przejrzyste zasady dotyczące możliwości prowadzenia na tych terenach działalności gospodarczej. Liczymy również na to, że realizacja projektu zachęci mieszkańców regionu oraz organizacje pozarządowe do wspólnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz promocji tych obszarów – wyjaśnia Magdalena Radecka – Gibała, kierownik oddziału ds. ochrony bioróżnorodności, przyrody i krajobrazu.

Przesłanki do działania i harmonogram

Przetarg na wykonawcę nowego opracowania planowany jest na pierwszy kwartał 2025 r. Dokumentacja ma być gotowa do końca roku 2027, co otworzy drogę do przyjęcia nowych uchwał przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, określających zasady funkcjonowania oraz ochrony obszarów. 

fot. M. Bosek/Materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

-Dokumentacja będzie takim narzędziem w rękach samorządu województwa, umożliwiającym spójne i efektywne działania mające na celu zachowanie zasobów przyrody. Są to działania z zakresu „Jakości życia”, czyli jednej z inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego – dodaje Huk.

Czym są obszary chronionego krajobrazu?

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz, o zróżnicowanych ekosystemach, a także wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub na pełnioną przez nie funkcję korytarzy ekologicznych.

Mogą to być np. doliny rzek, kompleksy leśne, ciągi wzgórz czy torfowiska. 

Źródło: Materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama