Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W poniedziałek wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

Podziel się
Oceń

Wierni Kościoła prawosławnego obchodzić będą w poniedziałek wigilię świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

Według kalendarza juliańskiego Boże Narodzenie obchodzą również staroobrzędowcy. Jeszcze do niedawna w tym samym terminie obchodzili je też grekokatolicy, ale od 2023 roku stosują oni w roku liturgicznym kalendarz gregoriański.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP) kalendarza juliańskiego używa do ustalania dat większości świąt religijnych, w tym właśnie Bożego Narodzenia. Według danych polskiej Cerkwi stosuje ten kalendarz ponad 90 proc. parafii prawosławnych w kraju.

Jest tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych. Boże Narodzenie w tym samym czasie co katolicy obchodzą tylko nieliczne parafie cerkiewne w kraju, przeważnie w centralnej i zachodniej Polsce. W Białymstoku 24 i 25 grudnia tylko w jednej parafii były uroczystości dla tych wiernych, którzy świętowali według kalendarza gregoriańskiego, w tym np. dla małżeństw mieszanych.

Duchowni prawosławni zwracają uwagę, że kalendarz juliański jest o wiele starszy od gregoriańskiego, obecnie powszechnego, i był używany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Do 1582 r. termin świąt był wspólny dla wszystkich. Dopiero reforma papieża Grzegorza XIII, czyli zmiana stylu juliańskiego, którym posługuje się w roku liturgicznym Cerkiew, na styl gregoriański, wprowadziła różnicę.

Wskutek niedużych, minutowych różnic w długości roku w obu kalendarzach, które przez stulecia urosły do dni, daty stałych świąt cerkiewnych według kalendarza juliańskiego wypadają obecnie 13 dni później niż u katolików.

11 lat temu polska Cerkiew formalnie wróciła do tzw. starego stylu, bo - choć większość parafii i tak korzystała w roku liturgicznym z kalendarza juliańskiego - od 1924 r. posługiwała się oficjalnie tzw. nowym stylem i w relacjach z innymi Kościołami prawosławnymi tak była postrzegana.

Przedwojenna decyzja soboru biskupów spełniała wymogi formalne wobec ówczesnych władz, ale nie było woli ze strony hierarchów, by wprowadzić ją w życie. Dlatego też przez lata utrwalił się taki stan, że część parafii zaczęła stosować kalendarz gregoriański, zdecydowana większość pozostawała jednak przy tzw. starym stylu.

Boże Narodzenie w Kościele wschodnim poprzedza 40-dniowy post - czas duchowego przygotowania do tych świąt. Wielu wiernych rezygnuje w tym czasie z posiłków mięsnych, a nawet nabiału, utrzymując surowy post zwłaszcza w ostatnim przedświątecznym tygodniu. Bezwzględny post obowiązuje w Wigilię.

W czasie postnej kolacji (w klasztorach nie podaje się nawet ryb), jedynego posiłku tego dnia, wierni dzielą się prosforą - pszennym chlebem używanym w Cerkwi do konsekracji i komunii. Wielu prawosławnych zasiądzie do wigilii po wieczornym nabożeństwie, inni udadzą się do cerkwi na nocne uroczystości.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: qwertasTreść komentarza: zdecydujcie się płaczki czy Tusk chce zniemczyć czy zukrainićData dodania komentarza: 4.01.2025, 18:26Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiejAutor komentarza: WandaTreść komentarza: Biznesmen z Łańcuta padł ofiarą brutalnego ataku w swoim domu. Przedsiębiorca oferuje 100 tysięcy złotych nagrody za pomoc w schwytaniu sprawców. Witold Bachaj, przedsiębiorca z Podkarpacia, padł ofiarą brutalnego napadu w swoim domu w Łańcucie na dzień przed Wigilią. Do zdarzenia doszło, gdy pięciu zamaskowanych napastników wtargnęło na teren posiadłości. Mężczyzna został pobity i zmuszany do otwarcia sejfu, a dom splądrowano. Złodzieje posługiwali się językiem ukraińskim. Szanowna redakcjo, więcej prawdy!!!Data dodania komentarza: 3.01.2025, 16:34Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiej Ł Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Zamiast spekulować można nas podać do UODO. Jeśli coś robimy źle, to z radością zmienimy ustawiania. UODO ma zawsze racje!Data dodania komentarza: 3.01.2025, 10:18Źródło komentarza: Babcia oddała życie, ratując 3-letnią prawnuczkę z pożaru. Apel o pomocAutor komentarza: UODO_koneserTreść komentarza: Nieźle : " podanie danych jest dobrowolne, " . . . . ale bez tej " dobrowolnej zgody " komentarza nie opublikujecie. Co jest niezgodne z ową ustawą.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Babcia oddała życie, ratując 3-letnią prawnuczkę z pożaru. Apel o pomocAutor komentarza: Król Henryk SzczęśliwyTreść komentarza: Wielka szkoda, że świadkowie nie próbowali ratować tej Pani !!! ['] ['] [']Data dodania komentarza: 2.01.2025, 09:36Źródło komentarza: Babcia oddała życie, ratując 3-letnią prawnuczkę z pożaru. Apel o pomocAutor komentarza: strona wuwuwuTreść komentarza: "Biedactwa", którym trzeba jeszcze więcej pomagać.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 08:56Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalę
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama