Podczas konferencji prasowej, Konrad Fijołek podkreślił znaczenie współpracy z radnymi i ogłosił: - W przededniu Świąt Bożego Narodzenia mam dla mieszkańców dobrą wiadomość. Odpowiedzialność za miasto zwyciężyła i jest jaskółka nadziei na to, że budżet miasta zostanie uchwalony. Udało się wszystkie kluby w Radzie Miasta zachęcić do wspólnej debaty na temat projektu przyszłorocznego budżetu. Radni pracowali bardzo intensywnie, co dało efekt w postaci przygotowania porozumienia, które miejmy nadzieję, zostanie niedługo podpisane.
Prezydent dodał, że projekt budżetu na rok 2025 oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa zostaną przedłożone na sesji już 30 grudnia, co jest kluczowym terminem dla przyszłych planów miasta.
Postulaty opozycji
W kontekście budżetu, radni opozycyjni z Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Rzeszowa zgłosili szereg postulatów. Ich spełnienie ma być warunkiem poparcia budżetu na rok 2025 oraz związanej z nim Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wymienione postulaty obejmują m.in. kwartalne przedstawienie faktur oraz umów Urzędu Miasta Rzeszowa za rok 2024, sprawozdanie z delegacji zagranicznych oraz przywrócenie do WPF niektórych inwestycji.
Wśród postulowanych inwestycji znalazły się m.in. budowa i rozbudowa dróg oraz mostu na rzece Wisłok, który ma połączyć Rzeszów z gminami Boguchwała i Lubenia, a także wielopoziomowe skrzyżowanie w ciągu ul. Langiewicza. Radni domagają się także zwiększenia środków na ochotnicze straże pożarne oraz budowy schronów.
Komentarze przedstawicieli opozycji i koalicji
Jacek Strony z klubu Razem dla Rzeszowa wspomniał o tak zwanych "kotwicach budżetowych," które obejmują ograniczenie poziomu zadłużenia, deficytu oraz realizację budżetu bez różnicy między dochodami a wydatkami bieżącymi. - Jeden z naszych postulatów, który trafił do tzw. protokołu rozbieżności, będziemy o nim jeszcze rozmawiać. W tym zakresie nie ma porozumienia, a prace będziemy kontynuować równolegle z pracami nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym i podjąć ostateczną decyzję do końca lutego 2025 roku – zaznaczył Jacek Strony.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec z klubu KO, podkreślił, że do projektów zmian zgłoszonych przez radnych z PiS i Razem dla Rzeszowa zostało wniesionych wiele uwag. - Aby w tej sprawie podejmować decyzje, potrzebne są jeszcze konsultacje z panem prezydentem, jego zastępcami i służbami miejskimi. Odpowiedzialność za podejmowane decyzje dotyczy także tego, aby nie nakładać na urzędników nadmiernych zobowiązań. Czeka nas jeszcze dużo pracy, a czasu jest niewiele – przyznał Andrzej Dec.
Jerzy Jęcznienionka, przewodniczący klubu PiS, wyraził nadzieję na pozytywny rozwój sytuacji, wskazując na prowadzenie rozmów z prezydentem. - Jako klub radnych prowadzimy rozmowy z panem prezydentem i mamy nadzieję, że porozumienie zostanie podpisane – dodał.
Witold Walawender, przewodniczący klubu Rozwój Rzeszowa, zauważył, że wiele postulatów opozycji pokrywa się z działaniami, które już są wdrażane. - Mam tu na myśli np. wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych, które jest cały czas realizowane. Budowa schronów także znalazła swoje miejsce w planach miasta. Szkoda, że porozumienia nie udało się podpisać przed świętami, ale wierzę, że uda się to zrobić 30 grudnia – podsumował Witold Walawender.
Wszystkie te działania wskazują na intensywną działalność radnych oraz władzy miasta w dążeniu do stworzenia budżetu, który będzie odpowiadał na potrzeby mieszkańców Rzeszowa, jednocześnie umacniając odpowiedzialność finansową i planowanie przyszłych inwestycji.
Napisz komentarz
Komentarze