Przejście, zlokalizowane około 12 kilometrów od Przemyśla, przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego, obsługując samochody osobowe o masie do 3,5 tony oraz autokary. Kontrole paszportowe i celno-skarbowe będą prowadzone całodobowo, z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej.
-Budowa obiektu trwała 3 lata i kosztowała 145 mln zł, ale starania o jego utworzenie rozpoczęły się już w 1995 roku. Jest to trzecie po Krościenku i Budomierzu przejście na Podkarpaciu, w którym służby polskie i ukraińskie prowadzą odprawy po polskiej stronie granicy - podkreślała Wojewoda.
Odprawy służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy odbywają się w obiektach zlokalizowanych w całości po polskiej stronie granicy.
-Otwierane dziś nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice stanowi uzupełnienie istniejącej infrastruktury granicznej. Bez wątpienia zwiększy ono przepustowość pozostałych przejść granicznych oraz skróci czas potrzebny do przekroczenie granicy - mówił Łoboda.
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że nowe przejście stanowi istotne uzupełnienie istniejącej infrastruktury granicznej, zwiększając przepustowość pozostałych przejść oraz skracając czas potrzebny na przekroczenie granicy. Jest to piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej i trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie.
-Następne kroki udrażniające granice, umożliwiające skrócenie czasu oczekiwania, są przed nami. O tym dzisiaj z panem ministrem Derkaczem dużo rozmawialiśmy. Sprawne przekraczanie granicy w obydwie strony jest z naszego punktu widzenia też ważnym elementem wsparcia dla Ukrainy - mówił Siemoniak.
W trakcie ceremonii otwarcia delegacje zapoznały się z infrastrukturą przejścia oraz sprzętem używanym przez poszczególne służby. Funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali pierwszych odpraw podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Ministrowie przekazali również Betlejemskie Światełko Pokoju przedstawicielom służb, które będą pełnić służbę na nowym przejściu granicznym.
Otwarcie przejścia Malhowice–Niżankowice ma na celu usprawnienie ruchu granicznego oraz wzmocnienie współpracy transgranicznej między Polską a Ukrainą, przyczyniając się do rozwoju regionalnego i zwiększenia bezpieczeństwa na granicy.
Jak zaznaczono, tylko od początku 2024 r. na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim, funkcjonariusze KAS odprawili ponad 10,3 mln podróżnych oraz ponad 2,1 mln pojazdów. Średnio w ciągu doby odprawianych jest ponad 29 tys. podróżnych oraz blisko 6 tys. pojazdów. Ogółem, wartość odprawionych od początku roku towarów przekracza 70 mld złotych.
Napisz komentarz
Komentarze