Radni Prawa i Sprawiedliwości wyrazili dezaprobatę dla projektu budżetu na 2025 r. przestawionego przez prezydenta Konrada Fijołka. Podkreślono, że projekt budżetu stwarza zagrożenie dla stabilności finansowej Rzeszowa. W szczególności zwrócono uwagę na rosnące zadłużenie miasta, które wynosi już prawie półtora miliarda złotych. Dodatkowo raportowano, że rosną koszty obsługi tego długu, sięgając w tym roku 91 milionów złotych.
Radni zauważyli również, że zaplanowany deficyt bieżący w wysokości około 25 milionów złotych pokazuje, że obecny budżet jest ogromnym zagrożeniem dla przyszłości finansów miasta. Dlatego podjęli decyzję, że nie mogą przyjąć budżetu w jego obecnej formie.
Współpraca i potrzeba zmian
Przedstawiciele Klubu PiS podkreślili, że są gotowi do współpracy z prezydentem. Apelowali o rozmowy mające na celu wprowadzenie niezbędnych zmian zarówno w budżecie, jak i w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zwrócili uwagę, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, radni mają czas do końca stycznia, aby przyjąć budżet na przyszły rok, co stwarza możliwość do wypracowania konsensusu.
Wśród zaproponowanych zmian znalazły się inwestycje oraz działania, które zdaniem radnych powinny być uwzględnione w budżecie, aby zaspokoić oczekiwania mieszkańców oraz poprawić warunki życia w Rzeszowie.
Radny Aleksander Szala zauważył, że nieprzyjęcie budżetu wynika z nieodpowiedniego zaplanowania wydatków inwestycyjnych, które nie pokrywają się z realnymi kosztami. Przykłady takie jak park wodny, budowa mostów czy budowa i modernizacja szkół pokazują znaczne różnice między zapisanymi w budżecie i WPF kwotami a rzeczywistymi potrzebami finansowymi.
Podano, że jedynie 12,5 procent wydatków pokrytych jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej, co może skutkować opóźnieniem w realizacji wielu oczekiwanych projektów.
Również radny Waldemar Kotula podkreślił, że obietnice prezydenta dotyczące wsłuchiwania się w głos mieszkańców nie zostały zrealizowane. Wszystkie rady osiedla zgłosiły swoje wnioski do budżetu, z czego tylko kilka zostało uwzględnionych. Radni wyrazili dezaprobatę z powodu braku odpowiedzi na zgłoszone postulaty. Zwrócili uwagę, że brakuje jawności w budżecie, co uniemożliwia im rzetelne zabieganie o realizację potrzeb mieszkańców.
Perspektywy na przyszłość
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że przedstawi wnioski i propozycje zmian w poniedziałek, 23 grudnia. Podkreślono, że konieczna jest natychmiastowa reakcja na widoczne problemy finansowe miasta i wypracowanie planu ratunkowego, który przyczyni się do poprawy sytuacji.
Radni zwrócili również uwagę, że ich działania mają na celu nie tylko kontrolę, ale przede wszystkim chęć pomocy miastu i jego mieszkańcom. W sytuacji, gdy zadłużenie na jednego mieszkańca wynosi ponad 7 tysięcy złotych, a obsługa długu rocznie sięga 98 milionów złotych, konieczne są poważne działania korygujące, aby zrównoważyć budżet i poprawić jakość życia w Rzeszowie.
Napisz komentarz
Komentarze