Janusz Szkutnik zmarł w czwartek 19 grudnia, o czym poinformował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Janusz Szkutnik urodził się 22 czerwca 1955 roku w Jarosławiu. W latach 1979–1989 współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR” i m.in. współzałożycielem pierwszych kół "Solidarności Wiejskiej” na Rzeszowszczyźnie. Był współorganizatorem strajków rzeszowsko-ustrzyckich.
Zajmował się dokumentowaniem sowieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na żołnierzach AK w Turzy k. Sokołowa Małopolskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. został internowany, trafił do Ośrodka Odosobnienia w Załężu, gdzie prowadził protest głodowy. Po wyjściu na wolność kontynuował działalność opozycyjną, był stale inwigilowany i represjonowany.
Współtworzył struktury Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników i Niezależnego Ruchu Ludowego "Solidarność", był redaktorem kilku tytułów prasy podziemnej, tworzył rzeszowskie radio "Solidarności Walczącej" i m.in. struktury PSL "Solidarność" i Partii Wolności.
Po 1989 roku rozpoczął pracę w Muzeum Etnograficznym i prowadził antykwariat.
W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2010 roku otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej, a w 2020 roku Krzyż Wolności i Solidarności.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze