Przypomnijmy, że funkcjonujące obecnie kolegia zastąpiły wydziały na Uniwersytecie Rzeszowskim w 2019 r. Rozwiązanie to miało być odpowiedzią na wdrażane wówczas zmiany w polskim szkolnictwie wyższym.
Zapowiadane zmiany
W trakcie tegorocznej, rektorskiej kampanii wyborczej, ówczesny kandydat, a obecnie rektor UR, prof. Adam Reich, zwrócił jednak uwagę, że powinno się wrócić do wydziałów jako tych bardziej efektywnych komórek organizacyjnych.
Jego wybór przez uczelnianych elektorów dowiódł, że prof. Reich nie był w tej opinii odosobniony. Dlatego też od miesięcy na UR trwały prace nad ponownymi zmianami strukturalnymi, o czym mówił niedawno w wywiadzie dla portalu Halo Rzeszów prof. Krzysztof Bochenek, pełnomocnik Rektora ds. Kontaktów z Mediami i PR.
-Od 1 stycznia mamy już funkcjonować w nowej strukturze, więc zmiany mogą wydawać się szybkie, lecz prace nad nimi trwały właściwie już od kwietnia, a więc od wyboru Rektora. Nowa struktura (...) wydaje być bardziej efektywna w zarządzaniu uczelnią. To co robimy na takim bardziej podstawowym szczeblu, będzie bardziej widoczne w postaci nawet nazw wydziałów. Tak bywało, że studenci szukają np. Wydziału Ekonomii, a okazuje się, że zamiast wydziału, jest tylko Instytut Ekonomii - wyjaśniał prof. Bochenek.
Nic więc dziwnego, iż we wrześniu wiele gabinetów i komórek organizacyjnych zostało przeniesionych do innych miejsc na terenie kampusu, często zyskując w ten sposób nową przestrzeń przekładającą się na komfort pracowników i interesantów. Tak stało się m.in. w przypadku sekretariatu Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zwiększenie efektywności
Zadowolenia z akceptacji przez uczelniany Senat nowego Regulaminu Organizacyjnego nie kryje rektor Reich. Komentując zmiany strukturalne w uczelni, podkreślał on przede wszystkim zalety powrotu do modelu wydziałów, których od stycznia będzie aż 15 (do 2019 r. było ich 12).
-Wprowadzenie nowej struktury ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania i umożliwienie bardziej lokalnego podejmowania decyzji. Osoba zarządzająca większym kolegium, obejmującym wiele dyscyplin, nie zawsze może znać szczegółowe potrzeby wszystkich obszarów naukowych – tłumaczył.
Zauważył on też, że dotychczasowe kolegia, choć skuteczne w koncentrowaniu się na węższych obszarach działalności, powodowały pewne problemy organizacyjne – szczególnie dla jednostek, które były oddzielone od głównych budynków uczelni.
Co należy zaznaczyć, w strukturze UR utrzymano Colegium Medicum, w którym funkcjonować od stycznia mają cztery odrębne wydziały. W założeniach władz uczelni ma to umożliwić zachowanie specyfiki oraz wysokiej jakości kształcenia w obszarze medycyny i nauk pokrewnych.
Prof. Reich podkreślił też, że reforma pozwoli władzom rektorskim skoncentrować się na kwestiach ogólnouczelnianych, takich jak nauka, kształcenie, polityka naukowa, umiędzynarodowienie i reprezentowanie Uniwersytetu zarówno w kraju, jak i za granicą.
-Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że dla mnie wszyscy studenci i pracownicy są równi, a celem reformy jest wzmocnienie poczucia jedności naszej uczelni - zapewnił rektor.
Jak już zasygnalizowano wyżej, zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Szczegółowy tekst uchwały oraz pełna nowa struktura organizacyjna uczelni zostaną opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Uniwersytetu Rzeszowskiego w najbliższym czasie.
Napisz komentarz
Komentarze