Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka. 17 tysięcy rodzin otrzyma pomoc podczas Weekendu Cudów

Podziel się
Oceń

Trwa wielki finał Szlachetnej Paczki – akcji, która od 24 lat pomaga najbardziej potrzebującym rodzinom. W tym roku pomoc otrzyma 17 020 rodzin, w tym 1024 z województwa podkarpackiego.

Autor: Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Już od piątku (13 grudnia) magazyny Szlachetnej Paczki w Rzeszowie wypełniały się podarunkami dla rodzin, które potrzebowały wsparcia.

- Rodziny zostają zgłoszone przez inne osoby, np. sąsiadów czy różnego typu instytucje takie jak szkoły, czy parafie, po czym nasi wolontariusze je odwiedzają. W tym roku na całym Podkarpaciu odwiedzili około 1400 takich rodzin, z czego finalnie do naszego programu zostało włączonych 1024 – i wszystkie te rodziny otrzymają pomoc – mówi nam Karolina Magryś, wieloletnia wolontariuszka, a także regionalna koordynatorka Szlachetnej Paczki w woj. podkarpackim.

Zobacz fotorelację:

Pomoc szyta na miarę potrzeb

Każda paczka odpowiada na konkretne potrzeby wcześniej ustalone z rodzinami. W większości są to produkty pierwszej potrzeby, czyli żywność i środki czystości. Wśród wymienianych potrzeb znajdowały się również m.in. odzież czy meble.

- Może to być też sprzęt AGD, ale też musimy pamiętać o tym, że to nie jest tak, że to jest jakaś tam forma zachcianki tej rodziny, tylko bardzo często te rodziny tego sprzętu nie mają albo mają już taki kilkudziesięcioletni – tłumaczy Karolina Magryś. – Także to stąd są takie też te większe potrzeby. Mogą być tam także jakieś rzeczy do szkoły… Tak naprawdę wszystko to, co w jakiś sposób odciąży budżet tej rodziny i też może pomóc działać, bo równie dobrze w tych paczkach mogą się znajdować vouchery na kurs prawa jazdy, tak żeby umożliwić tej rodzinie, chociażby dojazd do pracy, której w tym momencie mogą szukać. Są to też na przykład kursy języka angielskiego, także ta pomoc jest bardzo szeroka, ale dostosowana do tego, co dana rodzina potrzebuje.

W grupie siła

Pośród darczyńców jest dużo firm czy szkół, ale także grupy znajomych czy rodziny, które chcą zrobić coś dobrego dla innych. Według informacji zebranych przez organizatorów, w pomoc jednej rodzinie zaangażowanych jest średnio ok. 30 osób.

W poprzednim roku wartość wszystkich paczek na Podkarpaciu to było 4 492 328 złotych. Średnia wartość paczki wyniosła 4 225 zł. Jak będzie w tym roku? Tego dowiemy się już wkrótce. Tegoroczne dane zostaną zebrane we wtorek.

Województwo podkarpackie dzieli się na 25 rejonów i każdy z nich ma swój magazyn, do którego darczyńcy przywożą paczki, gdzie wolontariusze trzymają rękę na pulsie. Wszystko jest bowiem dobrze zaplanowane, by każda paczka trafiła na czas pod właściwy adres. Część z ofiarowanych darów już wyjechała z magazynu. Paczki będą dostarczane także w niedzielę.

Kiedy ciężko prosić o pomoc

Jednym z najważniejszych elementów Szlachetnej Paczki jest dyskrecja, dzięki czemu osoby w trudnej sytuacji nie muszą czuć skrępowania. Darczyńcy nie znają nazwisk rodzin ani ich adresów. Podarki oznaczone są specjalnymi kodami, a informacje o odbiorcach znają wyłącznie wolontariusze. Paczki są dostarczane bezpośrednio do domów potrzebujących. To szczególnie ważne dla tych, którzy wstydzą się swojej sytuacji życiowej.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama