Znaczenie rytuałów przed snem
To, co robisz przed snem, w dużej mierze determinuje jakość nocnego wypoczynku. Możesz zarówno wyciszać się, jak i pobudzać, podejmując określone aktywności. Np. kiedy oglądasz program publicystyczny poświęcony polityce, nieświadomie podnosisz poziom kortyzolu w organizmie. Dziennikarze eksponują w nim każde zagadnienie w taki sposób, aby wzbudzać silne emocje w odbiorcy i tym samym zapewnić sobie wysoką oglądalność. Z kolei, gdy przed snem powoli wcierasz w ciało balsamy i kremy o uspokajającym zapachu, wyciszasz układ nerwowy. Przy okazji dbasz o skórę i jej optymalne nawilżenie.
Rytuały, które wdrażasz przed snem, pełnią jeszcze jedną funkcję. Pozwalają przygotować się na nocny wypoczynek. Stanowią ważny sygnał dla organizmu, że nadeszła pora, aby położyć się do łóżka i zregenerować siły. Nasz mózg lubi jasne komunikaty, gdyż ułatwia mu to pracę.
Rytuały przed snem odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków. Pamiętaj też, aby zainwestować w wygodny materac. Rzeszów oferuje dostęp do produktów najlepszych marek. Sprawdź salon z materacami w Rzeszowie: https://expertsnu.pl/content/11-rzeszow
Rytuał 1. Ustalenie stałej godziny snu
Chcesz bez problemu zasypiać? Wykształć w sobie dobre nawyki. Przede wszystkim spróbuj ustalić, ile snu potrzebuje Twój organizm, aby optymalnie funkcjonować. Następnie wylicz, o której musisz położyć się do łóżka, aby zregenerować się przed kolejnym dniem pełnym wyzwań i zdążyć dotrzeć do pracy na czas.
Początkowo możesz mieć problem, aby zasypiać o wybranej porze. Z czasem jednak bez problemu zaczniesz odpływać w objęcia Morfeusza. Kiedy już wykształcisz w sobie nawyk, nie zmieniaj go podczas weekendu i urlopu. Twój organizm potrzebuje stałych ram, dlatego kładź się i wstawaj zawsze o tej samej porze.
Bardzo łatwo można rozregulować organizm, wprowadzając odstępstwo od tej zasady. Np. kiedy w sobotę położysz się spać o 2 nad ranem, wstaniesz o 10, to w niedzielę o 22 nie będziesz odczuwać senności. W rezultacie w poniedziałek obudzisz się zmęczony. W ciągu dnia staniesz się podatniejszy na stres i wieczorem ponownie pojawi się problem z zasypianiem.
Kiedy już przyzwyczaisz się do stałej godziny snu, łatwiej odpłyniesz w objęcia Morfeusza. Nie bez znaczenia pozostają materace.
Rytuał 2. Relaksująca kąpiel
Wiele osób wycisza się, biorąc relaksującą kąpiel. Ty także skorzystaj z tego prostego i sprawdzonego sposobu. Wlej do wanny ciepłą wodę, ale nie gorącą. Inaczej osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego i niepotrzebnie się rozbudzisz. Niektórzy wzbogacają wodę płynem do kąpieli o relaksującym zapachu. Odpowiednio dobrana woń pomaga rozluźnić napięte mięśnie i przygotować się na nadejście snu. Dla lepszego efektu możesz włączyć playlistę z muzyką wyciszającą.
Mimo że dbasz o jakość nocnego wypoczynku, nie potrafisz zmrużyć oczu? Być może wybrałeś niewygodne łóżko.

Rytuał 3. Medytacja lub czytanie
Medytacja pochodzi z Indii, jednak od kilkunastu lat cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Psycholodzy zachęcają do jej wdrożenia, gdyż wywiera korzystny wpływ na umysł. Wystarczy praktykować ją przez 8 tygodni, aby wyciszyć ciało migdałowate, które bierze aktywny udział w uruchamianiu reakcji stresowej uciekaj albo walcz. Jednocześnie trening uważności wzmacnia korę przedczołową, która uczestniczy w podejmowaniu racjonalnych decyzji.
Wspomniane zmiany zachodzą równolegle z rozwojem umiejętności radzenia sobie ze stresem. Wykazano, że napięcie nerwowe skutkuje wzrostem stężenia adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Wymienione hormony mają działanie pobudzające i aktywizujące, dlatego utrudniają zasypianie. Obniżając ich poziom poprzez medytację, możemy łatwiej odpłynąć w objęcia Morfeusza. W internecie znajdziesz wiele nagrań, które możesz wykorzystać wieczorem, gdy położysz się do łóżka.
Czytanie książki, ale niezbyt sensacyjnej, także ułatwia zasypianie. Wspomniana aktywność jest zalecana jako wieczorny relaks. Pamiętaj, aby wybrać tytuł w wersji papierowej. Czytając e-booki, nie uzyskasz pożądanego efektu. Urządzenia elektroniczne emitują bowiem światło niebieskie, które obniża stężenie melatoniny w organizmie. Aby tego uniknąć, należy korzystać z tradycyjnych książek i żarówek o ciepłym świetle.
Stosujesz techniki wyciszające, a mimo to sen nie nadchodzi? Spójrz na wyposażenie łóżka.

Rytuał 4. Wyłączenie elektroniki
Komputery, smartfony, laptopy i telewizory nie tylko zalewają nas niepotrzebnymi informacjami, ale też emitują światło niebieskie. Z jednej strony rodzą stres spowodowany nadmiarem bodźców i przeciążają układ nerwowy. Z drugiej zaburzają wytwarzanie melatoniny przez szyszynkę.
Wylogowując się z urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed snem, przygotowujesz się do nocnego wypoczynku. Wieczór możesz przeznaczyć na czytanie papierowych książek, gry planszowe, aromatyczną kąpiel i rytuały pielęgnacyjne.
Dlaczego warto wprowadzić rytuały? Podsumowanie
Rytuały wspierające zdrowy sen mogą przyczynić się do poprawy jakości nocnego wypoczynku. Przełoży się to pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Zyskasz więcej energii do działania. Polepszeniu ulegnie też Twoja pamięć i koncentracja. Zaczniesz lepiej regulować swoje emocje i radzić sobie w stresujących sytuacjach. Zdrowy sen zmniejsza też ryzyko choroby Alzheimera i częstych infekcji.
Napisz komentarz
Komentarze