Pierwszego dnia, jak zwykle rano, odbędzie się Akademia Młodych Odkrywców, czyli bezpłatne prelekcje edukacyjne dla uczniów podkarpackich szkół.
„To będzie największa lekcja geografii w Polsce. W tegorocznej Akademii Młodych Odkrywców weźmie udział blisko 1,7 tys. młodych ludzi z podkarpackich szkół” – ocenił dyr. festiwalu Bartosz Piziak ze Stowarzyszenia PRO-TUR, organizatora wydarzenia.
Przypomniał jednocześnie, że te spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży organizowane są od szesnastu lat, czyli od początku Kalejdoskopu Podróżniczego - jednej z najstarszych i największych imprez podróżniczych w Polsce.
W tym roku dla młodych ludzi przygotowana została prelekcja Piotra Pogona „W POGONi za życiem”, Jakub Rybicki pokaże od kuchni rowerową wyprawę na Grenlandię zaś Ewa Wilczyńska-Saj odkryje tajemniczą Wyspę Wielkanocną.
„Ideą całego wydarzenia jest pokazanie młodzieży, że warto poszerzać swoje horyzonty poprzez poznawanie ludzi, mieszkańców dalszych zakątków globu i innych kultur. Takie doświadczenia pozwalają zarówno dostrzec piękno, jak i problemy z jakimi mierzy się świat” – zaznaczył dyr. festiwalu.
Zaznaczył, że edukacyjny poranek dla młodzieży będzie „tylko przystawką podróżniczego weekendu”, który będzie „wypełniony po brzegi” spotkaniami „z miłośnikami podróży, globtroterami, ludźmi gór i tymi wszystkimi, którzy kochają zwiedzać świat swoimi ścieżkami”.
Wśród gości tegorocznego Kalejdoskopu Podróżniczego znaleźli się m.in. Piotr Krzyżowski – himalaista, który jako pierwszy człowiek na świecie zdobył Lhotse i Everest podczas jednego wyjścia z bazy, w odstępie niespełna 48 godzin; Sebastian Kawa – wybitny pilot szybowcowy, który w tym roku dokonał pierwszego w historii przelotu szybowcem nad K2; Natasza Caban – jedna z najmłodszych kobiet na świecie, która solo opłynęła kulę ziemską; Oswald Rodrigo Pereira – filmowiec, reporter i himalaista, który ma na koncie pięć ośmiotysięczników zdobytych bez użycia dodatkowego tlenu z butli oraz Bartek Ziemski – wspinacz i narciarz, który zdobył sześć ośmiotysięczników i zjechał z nich na nartach, w przypadku Kanczendzongi i Dhaulagiri były to pierwsze zjazdy narciarskie w historii.
W programie trzydniowej imprezy znalazło się w sumie 14 prelekcji, spotkania z 16 gośćmi oraz warsztaty i strefa Expo.
„Publiczność Kalejdoskopu może być spokojna o to, że na scenie G2A Areny wystąpią topowi goście z podróżniczego, wysokogórskiego i sportowego świata. Nie zabraknie również tematów dla fanów dwóch i czterech kołek” – zapewnił dyr. Piziak.
Festiwal rozpocznie się pokazem filmu „Gdy powieje harmattan” w reżyserii Edyty Wróblewskiej. W programie pierwszego dnia znalazło się jeszcze spotkanie z Rafałem Sonikiem, który opowie o Dakarze i Wielkiej Wyprawie Maluchów; Sławkiem Muturi, który pokaże wycinki swoich podróży poprzez pocztówki wysyłane z różnych zakątków globu. Pierwszy dzień Kalejdoskopu zamknie Piotr Krzyżowski, który przeniesie publiczność w Himalaje i przedstawi kulisy zdobycia dwóch szczytów – Everestu i Lhotse w 48 godzin.
Na sobotę zaplanowano m.in. prelekcję Julity Ilczyszyn, która pokaże, że można poznawać świat poprzez bieganie; Sebastian Kawa opowie, jak to jest być pierwszym człowiekiem w historii, który przeleciał szybowcem nad K2, a Tomasz Gorazdowski "wyląduje" wraz z publicznością w Australii, którą pokaże wzdłuż i wszerz.
Ostatni dzień Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego rozpocznie się rowerową podróżą przez Europę, o której opowie Ola „Mae” Orlikowska, zaś Sobiesław Zasada - ikona polskiego motosportu, pionier rajdów w Polsce i najstarszy kierowca rajdowy w historii przedstawi swoją życiową drogę mistrza.
Festiwal w niedzielę zamkną Oswald Rodrigo Pereira i Bartek Ziemski, którzy pokażą kulisy wyprawy na Makalu i Kanczendzongę.
Więcej informacji o gościach, programie i biletach można znaleźć na fanpage’u imprezy oraz na stronie internetowej: www.kalejdoskoppodrozniczy.pl www.facebook.com/KalejdoskopPodrozniczy
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze