W XChallenge weźmie udział ponad 500 zawodników, którzy zaprezentują niemal 300 konstrukcji robotów. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, główny organizator wydarzenia, szacuje, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 8 tysięcy obserwatorów.
Podczas konferencji prasowej zapowiadającej turniej podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją a Podkarpackim Centrum Innowacji. W ramach współpracy strony zobowiązały się do organizacji konkursów, hackathonów oraz wymiany doświadczeń w zakresie edukacji.
– Partnerstwo Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza z Podkarpackim Centrum Innowacji jest przykładem przemyślanych działań wspierających kształcenie kadr dla przemysłu wysokich technologii w regionie – powiedział Andrzej Czarnecki, prezes Fundacji Wspierania Edukacji. – Rola władz województwa, z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, w tych inicjatywach jest nieoceniona. Wspierają one projekty edukacyjne, bazując na ekspertyzie Fundacji – dodał.
Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że wydarzenia takie jak XChallenge stanowią doskonałą okazję do promocji edukacji robotycznej i podnoszenia kompetencji niezbędnych w nowoczesnej gospodarce. – Dzięki Funduszom Europejskim, już teraz działania edukacyjne w dziedzinie robotyki obejmują ponad 700 szkół i prawie 9 tysięcy uczniów na Podkarpaciu – zaznaczył marszałek.
Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji, ogłosił nowe inicjatywy związane z robotyką, w tym uruchomienie cyklu warsztatów RoboWorkshop. – Chcemy, aby robotyka na stałe zagościła w naszej przestrzeni ProtoLab, która już teraz jest wykorzystywana przez ponad 600 uczniów szkół średnich i studentów – powiedział Tabisz.
Edukacja przez rywalizację
Głównym celem XChallenge jest popularyzacja nauki oraz rozbudzanie pasji do robotyki i elektroniki poprzez zdrową rywalizację oraz edukację w praktyce. Wydarzenie daje uczestnikom możliwość rozwoju umiejętności manualnych i programistycznych, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów. XChallenge to nie tylko zawody, ale także przestrzeń do nauki i wymiany doświadczeń, szczególnie skierowana do uczniów szkół średnich i studentów.
Zawodnicy zmierzą się w różnych kategoriach, takich jak:
- Line Follower – wyścigi robotów ścigających się po wyznaczonej trasie, z możliwością omijania przeszkód (w kategoriach: standard, turbo, LEGO).
- Sumo – walki robotów na okrągłych torach, gdzie celem jest wypchnięcie przeciwnika poza pole.
- Lego Tug of War – przeciąganie liny przez roboty wykonane z klocków LEGO.
- Freestyle – kategoria, w której zawodnicy mają pełną dowolność w projektowaniu swoich robotów.
- Micromouse – wyścigi robotów w labiryncie, które muszą jak najszybciej odnaleźć wyjście.
- Cebula House – zbieranie dedykowanych elementów (w tym roku cebul) i dostarczanie ich do wyznaczonej strefy.
- Smash Bots Mini – walki robotów wzorowane na popularnych BattleBots, gdzie zawodnicy mogą używać uzbrojenia, np. tarcz czy miotaczy płomieni.
- Task Hunters – zadania łączące umiejętności programistyczne, manualne oraz miękkie.
To wyjątkowe wydarzenie robotyczne przyciąga coraz większą uwagę zarówno uczestników, jak i widzów, promując nowoczesną edukację oraz rozwój technologii w regionie.
Napisz komentarz
Komentarze