Rodzina K. ze Zdżar pod Dębicą, znana jest głównie z programu Uwaga TVN, w których nagłośniono problem uporczywego nękania jej sąsiadów.
Małgorzata K., a także jej córka Małgorzata oraz syn Andrzej, zostali skazani na więzienie za stalking wobec Bożeny Wołowicz, ale Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący i wrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia, co — zdaniem pani Bożeny — jeszcze bardziej ośmieliło rodzinę K. Prześladowana kobieta zmieniła miejsce zamieszkania, sprzedając dom rodzinny. Dom kupił jeden z mężczyzn, który miał nadzieję, że sprawa problemów sąsiedzkich pomiędzy Bożeną Wołowicz a rodziną K., ma podłoże osobiste. Niestety pomylił się.
Więcej przeczytasz w artykule:
Jak ustalono w śledztwie, rodzina przez kilka lat systematycznie utrudniała życie swoim sąsiadom. Ich działania były przemyślane i miały na celu zniszczenie spokoju i bezpieczeństwa pokrzywdzonych.
Lata terroru
- Działania podejrzanych zmierzały do uniemożliwienia ich sąsiadom normalnego funkcjonowania. W pobliżu posesji jednego z pokrzywdzonych umieszczali urządzenia reagujące na ruch i wydające głośne dźwięki o różnej częstotliwości, m.in. imitujące wystrzał, w wypadku pojawienia się ich sąsiadów. Za pomocą kamery prowadzili inwigilację życia pokrzywdzonego na jego prywatnym terenie. Przerzucali na teren jego posesji odpady pochodzenia organicznego, w kierunku samochodu i posesji pokrzywdzonego ciskali kamienie. Pomawiali go także o posiadanie oraz używanie środków odurzających i substancji psychotropowych – mówi Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.
Groźby karalne i zastraszanie
Rodzina nie tylko nękała sąsiadów, ale także kierowała wobec nich groźby karalne, w tym groźby pozbawienia życia.
- Grozili pokrzywdzonemu pozbawieniem życia przy użyciu broni pneumatycznej. Podobne, udręczające i poniżające praktyki prowadzili wobec mieszkającej obok nich kobiety, z tym że tu ofiarą padły również jej małoletnie dzieci, którym 12 lipca 2023 roku, podejrzani grozili pozbawieniem życia, pozorując oddanie strzału z broni pneumatycznej – dodaje Ciechanowski.
Stan zdrowia psychicznego podejrzanych
Wobec wszystkich podejrzanych przeprowadzono badania psychiatryczne. Okazało się, że 73-letnia Małgorzata K. jest poczytalna i będzie odpowiadać za swoje czyny przed sądem. Natomiast 41-letni Andrzej K. i 37-letnia Małgorzata K. zostali uznani za niepoczytalnych w chwili popełnienia przestępstwa. Wobec nich zostanie zastosowany środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
Za zarzucane czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa została skierowana do Sądu Rejonowego w Dębicy.
Napisz komentarz
Komentarze