Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO Wysokich Lotów” trafiły w ręce organizacji, które wykazały się wyjątkową działalnością w różnych dziedzinach.
Uhonorowanie NGO i wolontariuszy
W kategorii polityki społecznej zwyciężyło Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia, a w kulturze i tożsamości narodowej – Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Zespół Pieśni i Tańca Kompanija z Boguchwały. Naukę, edukację i środowisko reprezentowało nagrodzone Stowarzyszenie „Powiśle Gliny Małe”, natomiast w kategorii sportu – Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Podkarpacie” z Jedlicza.
Wśród wolontariuszy, szczególną uwagę zwróciła para z Fundacji GraTy – Damian Ziemba i Katarzyna Majewska, którzy zostali laureatami konkursu Wolontariusz Roku 2024. Tytuł Koordynatora Roku trafił do Anny Sawickiej z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia.
Borek Stary najpiękniejszy
Jednym z najbardziej emocjonujących momentów gali było ogłoszenie wyników konkursu „Piękna wieś podkarpacka”. W tym roku zwyciężyła wieś Borek Stary z gminy Tyczyn, doceniona za dbałość o estetykę i aktywność mieszkańców.
- Gratuluję i dziękuję wszystkim mieszkańcom, społecznościom oraz sołectwom, które z takimi sukcesami pielęgnują swe wsie, nie tylko kształtując ich piękny wizerunek, ale nade wszystko dbając, by budować i pielęgnować ducha wspólnoty, kreatywności, aktywności na wielu polach – tak wicemarszałek województwa Karol Ożóg gratulował i dziękował wszystkim społecznościom, które wystartowały w tegorocznej edycji konkursu, który od ponad dekady nagradza aktywność lokalnych wspólnot.
Konkurs jest jednym ze sposobów, w jaki Samorząd Województwa Podkarpackiego wspiera lokalne społeczności w ramach Programu Odnowy Wsi i jest częścią programu „Moja Smart Wieś Podkarpacka” wpisanego do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2024-2025.
W tym roku o zaszczytny tytuł walczyło 17 sołectw, stając do rywalizacji w konkursie, który ma nie tylko promować i nagradzać te sołectwa z regionu, których mieszkańcy dbają o podnoszenie estetyki wsi, chronią lokalne dobra kultury i krajobraz, ale jednocześnie aktywizują społeczność sołectwa do wspólnych działań. Konkurs ma być także inspiracją do działania dla mieszkańców kolejnych miejscowości.
Drugie miejsce przypadło Odrzykoniowi w gminie Wojaszówka a trzecie sołectwu Tryńcza. Na czwartym miejscu uplasowały się Białobrzegi, piątym Żarówka z Radomyśla Wielkiego, za nią Wydrze z Rakszawy, Besko, Cmolas i Krzeszów, a dziesiątkę zamyka Kuźmina z Birczy. Samorząd Województwa Podkarpackiego zadbał, aby wszystkie miejscowości z „pierwszej dziesiątki” - Konkursu Piękna Wieś Podkarpacka 2024 obok zaszczytnego tytułu otrzymały również nagrody rzeczowe.
Podkarpackie Forum Obywatelskie to nie tylko gala wręczenia nagród, ale także platforma wymiany doświadczeń i inspiracji dla organizacji pozarządowych, samorządowców i wolontariuszy. Wydarzenie pokazało, że Podkarpacie to region pełen aktywnych i zaangażowanych ludzi, którzy tworzą lepszą przyszłość dla swoich społeczności.
Napisz komentarz
Komentarze